Դատախազը ընդերքի պահպանման և օգտագործման օրենսդրական պահանջները խախտած ընկերությունների երկու տնօրենների վերաբերյալ գործն ուղարկել է դատարան. վերականգնվել է պետությանը պատճառված վնասը
Գլխավոր դատախազությունը 2023 թվականի դեկտեմբերի 27-ին տեղեկացրել էր, որ հանրային քրեական հետապնդումներ են հարուցվել Արարատի մարզում ընդերք օգտագործող ընկերության՝ տարբեր տարիներին տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած երկու անձի՝ Ա.Զ.-ի և Հ.Գ.-ի նկատմամբ՝ ընդերքի պահպանման և օգտագործման օրենսդրական պահանջները խախտելու, հողը փչացնելու համար, որի արդյունքում պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերով գույքային և այլ էական վնաս:
2023 թվականի դեկտեմբերի 27-ին ընկերության կողմից ամբողջությամբ վերականգնվել է պետությանը պատճառված՝ առանձնապես խոշոր չափերով՝ 43 մլն 583 հազար 300 դրամ վնասը:
Դատախազը 2024 թվականի փետրվարի 13-ին հաստատել է Ա.Զ.-ի և Հ.Գ.-ի վերաբերյալ կազմված մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:

Прокурор направил дело в отношении двух директоров компаний, нарушивших требования законодательства по охране и использованию недр земли, в суд. Ущерб, причиненный государству, возмещен
27 декабря 2023 года Генеральная прокуратура сообщила, что возбуждено публичное уголовное преследование в отношении двух лиц А.З. и Х.Г., занимавших в разные годы должность директора недра добывающего предприятия, в Араратской области, за нарушение требований законодательства о сохранении и использовании недр, порчу земли, в результате чего государству был причинен имущественный и иной ущерб в особо крупном размере.
27 декабря 2023 года компания полностью возместила причиненный государству ущерб, в особо крупном размере - 43 миллиона 583 тысячи 300 драмов.
13 февраля 2024 года прокурор направил утверждённое обвинительное заключение вместе с материалами производства, в отношении А.З. и Х.Г., в Суд общей юрисдикции первой инстанции марзов Арарат и Вайоц Дзор.