Դատախազը ընդերքի պահպանման և օգտագործման օրենսդրական պահանջները խախտած ընկերությունների երկու տնօրենների վերաբերյալ գործն ուղարկել է դատարան. վերականգնվել է պետությանը պատճառված վնասը
Գլխավոր դատախազությունը 2023 թվականի դեկտեմբերի 27-ին տեղեկացրել էր, որ հանրային քրեական հետապնդումներ են հարուցվել Արարատի մարզում ընդերք օգտագործող ընկերության՝ տարբեր տարիներին տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած երկու անձի՝ Ա.Զ.-ի և Հ.Գ.-ի նկատմամբ՝ ընդերքի պահպանման և օգտագործման օրենսդրական պահանջները խախտելու, հողը փչացնելու համար, որի արդյունքում պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերով գույքային և այլ էական վնաս:
2023 թվականի դեկտեմբերի 27-ին ընկերության կողմից ամբողջությամբ վերականգնվել է պետությանը պատճառված՝ առանձնապես խոշոր չափերով՝ 43 մլն 583 հազար 300 դրամ վնասը:
Դատախազը 2024 թվականի փետրվարի 13-ին հաստատել է Ա.Զ.-ի և Հ.Գ.-ի վերաբերյալ կազմված մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:

The prosecutor submitted the case on company’s two directors violating the requirements regarding subsoil protection and utilization to the court: the damage caused to the state was recovered
On December 27, 2023 the Prosecutor General’s Office informed, that a public criminal prosecution was initiated against A. Zh. and H.G. holding the position of the Director of a company using subsoil in Ararat marz for violating the legal requirements regarding subsoil protection and utilization and for spoiling the land as a result whereof an especially large amount of property and other essential damage was caused to the state.
On December 27, 2023 the company recovered the damage in the amount of AMD 43 million 583 thousand 300 caused to the state.
On February 13, 2024 the Prosecutor signed the indictment regarding A.Z. and H.G. and submitted to the First Instance Court of General Jurisdiction of Ararat and Vayots Dzor marzes with the materials of the proceedings.
Notice:
A person charged with any crime shall be presumed innocent until proved guilty in the manner prescribed by the RA Criminal Procedure Code—by the judgment came into legal force.