Երևանի Հրաչյա Քոչար փողոցին հարող տարածքում կառուցված բենզալցակայանն օրենքի խախտմամբ սեփականաշնորհվել է. դատախազի հաղորդման հիման վրա՝ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
Երևան քաղաքի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է Երևան քաղաքի Հրաչյա Քոչար փողոցին հարող տարածքում գտնվող բենզալցակայանի վերաբերյալ փաստաթղթերը։
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ վերոնշյալ բենզալցակայանի նկատմամբ 2002 թվականին Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի պաշտոնատար անձանց կողմից գրանցվել է ՍՊ ընկերության սեփականության իրավունքը:
Ըստ սեփականության իրավունքի վկայականի՝ գրանցման հիմքում դրվել են Երևանի քաղաքապետի՝ պետական սեփականություն համարվող հողամասը վարձակալությամբ տրամադրելու մասին որոշումները, ինչպես նաև հողի վարձակալության պայմանագրերն ու նախագիծը:
Նշված պայմանագրերով՝ վարձակալին թույլատրվել է վարձակալած հողամասի վրա իրականացնել շինարարություն, սակայն դրա նկատմամբ վարձակալի կողմից սեփականության իրավունք ձեռք բերելու վերաբերյալ նշում առկա չի եղել: Գործող օրենսդրությամբ, սակայն, վարձակալված հողամասի վրա վարձակալի կողմից կառուցված շենքի նկատմամբ սեփականության իրավունք կարող էր գրանցվել վարձակալության պայմանագրում ուղղակիորեն նման հիմք նախատեսված լինելու պարագայում:
Արդյունքում, իրավական հիմքերի բացակայության պայմաններում, Կադաստրի կոմիտեի կողմից կատարվել է սեփականության իրավունքի գրանցում, ինչի հետևանքով էական վնաս է պատճառվել պետության շահերին:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է նաև, որ բենզալցակայանի զբաղեցրած հողամասն ընդգրկված է Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի սահմանափակումների ցանկում (օտարման ոչ ենթակա տարածքներ):
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրության ընթացքում հայտնաբերվել են Կադաստրի կոմիտեի պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ հանցանք կատարելու դեպքեր՝ Երևան քաղաքի դատախազության դատախազը 2024 թվականի հունվարի 23-ին հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե։
2024 թվականի հունվարի 25-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1‑ին մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը)։
Դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, 2024 թվականի փետրվարի 1-ին հայց է ներկայացրել Վարչական դատարան՝ պետական սեփականություն հանդիսացող գույքը պետությանը վերադարձնելու նպատակով:

Автомобильная заправочная станция, построенная на прилегающей к Грачья Кочара улице в Ереване, приватизирована с нарушением закона. На основании сообщения прокурора возбуждено уголовное производство
Прокуратура города Еревана в рамках полномочий по возбуждению иска в защиту государственных (общественных) интересов изучила документы АЗС, расположенной на территории, прилегающей к улице Грачья Кочара в Ереване.
В результате расследования выяснилось, что в 2002 году должностными лицами Государственного комитета кадастра недвижимости было зарегистрировано право собственности со стороны ИП в отношении вышеупомянутой АЗС.
Согласно Свидетельства о регистрации права собственности, основанием для регистрации послужили Постановления мэра Еревана об аренде земельного участка, считающегося государственной собственностью, а также договоры и проект аренды земли.
Согласно указанным договорам арендатору разрешалось осуществлять строительство на арендованном участке, но о приобретении арендатором права собственности на него не упоминалось. Однако, согласно действующему законодательству, право собственности на здание, построенное арендатором на арендованном участке, может быть зарегистрировано, если такое основание прямо предусмотрено договором аренды.
В результате, несмотря на отсутствие законных оснований, Комитет кадастра зарегистрировал право собственности, в результате чего интересам государства был нанесен существенный ущерб.
При рассмотрении, также было выявлено, что территория, занимаемая АЗС, входит в перечень территорий не подлежащих приватизации согласно статье 60 ЗК РА.
Принимая во внимание, что в ходе расследования были выявлены случаи предполагаемых преступлений, совершенных должностными лицами Комитета кадастра, прокурор Прокуратуры города Ереван 23 января 2024 года сообщил о преступлении в Антикоррупционный комитет.
25 января 2024 года Антикоррупционный комитет возбудил уголовное производство по ч. 1 ст. 441 УК РА(злоупотребление должностными полномочиями).
Прокуратура в рамках полномочий по возбуждению иска в защиту государственных (общественных) интересов 1 февраля 2024 года подала иск в Административный суд о возврате государственного имущества.