Երևանի Հրաչյա Քոչար փողոցին հարող տարածքում կառուցված բենզալցակայանն օրենքի խախտմամբ սեփականաշնորհվել է. դատախազի հաղորդման հիման վրա՝ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
Երևան քաղաքի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է Երևան քաղաքի Հրաչյա Քոչար փողոցին հարող տարածքում գտնվող բենզալցակայանի վերաբերյալ փաստաթղթերը։
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ վերոնշյալ բենզալցակայանի նկատմամբ 2002 թվականին Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի պաշտոնատար անձանց կողմից գրանցվել է ՍՊ ընկերության սեփականության իրավունքը:
Ըստ սեփականության իրավունքի վկայականի՝ գրանցման հիմքում դրվել են Երևանի քաղաքապետի՝ պետական սեփականություն համարվող հողամասը վարձակալությամբ տրամադրելու մասին որոշումները, ինչպես նաև հողի վարձակալության պայմանագրերն ու նախագիծը:
Նշված պայմանագրերով՝ վարձակալին թույլատրվել է վարձակալած հողամասի վրա իրականացնել շինարարություն, սակայն դրա նկատմամբ վարձակալի կողմից սեփականության իրավունք ձեռք բերելու վերաբերյալ նշում առկա չի եղել: Գործող օրենսդրությամբ, սակայն, վարձակալված հողամասի վրա վարձակալի կողմից կառուցված շենքի նկատմամբ սեփականության իրավունք կարող էր գրանցվել վարձակալության պայմանագրում ուղղակիորեն նման հիմք նախատեսված լինելու պարագայում:
Արդյունքում, իրավական հիմքերի բացակայության պայմաններում, Կադաստրի կոմիտեի կողմից կատարվել է սեփականության իրավունքի գրանցում, ինչի հետևանքով էական վնաս է պատճառվել պետության շահերին:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է նաև, որ բենզալցակայանի զբաղեցրած հողամասն ընդգրկված է Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի սահմանափակումների ցանկում (օտարման ոչ ենթակա տարածքներ):
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրության ընթացքում հայտնաբերվել են Կադաստրի կոմիտեի պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ հանցանք կատարելու դեպքեր՝ Երևան քաղաքի դատախազության դատախազը 2024 թվականի հունվարի 23-ին հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե։
2024 թվականի հունվարի 25-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1‑ին մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը)։
Դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, 2024 թվականի փետրվարի 1-ին հայց է ներկայացրել Վարչական դատարան՝ պետական սեփականություն հանդիսացող գույքը պետությանը վերադարձնելու նպատակով:

The filling station built in the area adjacent to Hrachya Kochar street in Yerevan was privatized in violation of the law. Criminal proceedings were initiated based on the Prosecutor's report
The Prosecutor's Office of Yerevan city, within the framework of the authority to initiate a lawsuit for the protection of state (community) interests, examined the files regarding the filling station located in the area adjacent to Hrachya Kochar street in Yerevan.
As a result of the examination, it was found out that in 2002, an ownership right to an LLC company was registered over the above-mentioned filling station by the officials of the State Committee of Real Estate Cadastre.
According to the certificate of ownership, the decisions of Yerevan Mayor to lease the land parcel, which is considered state property, as well as the land lease contracts and the project, were the ground of the registration.
According to the mentioned contracts, the lessee was allowed to carry out construction on the leased land parcel, but there was no note regarding the ownership rights to it by the lessee. According to the current legislation, however, the ownership right to the building built by the lessee on the leased land parcel could be registered if such a ground was directly stipulated in the lease agreement.
In the absence of legal grounds, the Cadastre Committee registered the property right, as a result of which significant damage was caused to the state interests.
The examination also revealed that the land parcel occupied by the filling station is included in the list of restrictions of Article 60 of the Land Code (areas not subject to alienation).
Taking into account that during the study, cases of alleged crimes committed by officials of the Cadastre Committee were found, the Prosecutor of the Prosecutor's Office of the Yerevan city submitted a report on the crime to the Anti-Corruption Committee on January 23, 2024.
On January 25, 2024, the Anti-Corruption Committee initiated criminal proceedings under Part 1 of Article 441 of the Criminal Code (abuse of official powers).
The Prosecutor's Office, within the framework of the authority to initiate a lawsuit for the protection of state (community) interests, submitted a lawsuit to the Administrative Court on February 1, 2024, in order to return the state-owned property to the State.