«Արտնաուկա» ընկերության տնօրենը կատարել է առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում և օժանդակել խարդախություն կատարելուն. դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել
Դատախազը 2023 թվականի դեկտեմբերի 15-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել «Արտնաուկա» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ա.Պ.-ի նկատմամբ` «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրենի կողմից կատարված խարդախությանն օժանդակելու և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում կատարելու համար:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ 2017 թվականի հոկտեմբերի 2-ին Բնապահպանության նախարարության և «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի միջև կնքվել է 83 մլն 875 հազար դրամ արժողության դրամաշնորհի պայմանագիր՝ 64 հա մակերեսով տարածքների մաքրման, ինչպես նաև «Սևանա լճի ջրածածկ անտառտնկարկների մաքրման ծառայություններ» ծրագրի իրականացման նպատակով:
«Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրեն Վ.Գ.-ն, առանց «Գնումների մասին» օրենքով սահմանված ընթացակարգերի պահպանման, «Արտնաուկա» ՍՊԸ-ի տնօրեն Ա.Պ.-ի հետ կնքել է վերոնշյալ աշխատանքներն այդ ընկերությանը պատվիրելու վերաբերյալ 41 մլն 633 հազար դրամ արժողության կեղծ պայմանագիր:
Մասնավորապես՝ ՍՊԸ-ի տնօրեն Ա.Պ.-ն Վ.Գ.-ի կողմից տրամադրված մի շարք անձանց անձնագրերի հիման վրա՝ նրանց ձևականորեն գրանցել է որպես իր ընկերության աշխատակիցներ, կազմել տրանսպորտային միջոցների վարձակալության կեղծ պայմանագրեր:
Բացի այդ, Ա.Պ.-ն, Վ.Գ.-ի հետ կնքած պայմանագրով նախատեսված որևէ աշխատանք կատարած չլինելու պայմաններում, «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Մարտունի» և «Նորատուս» մասնաճյուղերի տնօրեններ Հ.Ղ.-ի և Ն.Պ.-ի հետ ստորագրել ու հաստատել է իբրև «Արտնաուկա» ՍՊԸ-ին 17 մլն 662 հազար 988 դրամի վառելիք և քսայուղեր տրամադրելու վերաբերյալ հանձնման–ընդունման կեղծ ակտեր, այնուհետև՝ պայմանագրով նախատեսված աշխատանքներն իբրև լրիվ ծավալով կատարած լինելու վերաբերյալ կեղծ կատարողական ակտ:
Վ.Գ.-ն կազմել և Բնապահպանության նախարարություն է ներկայացրել «Մարտունու» տեղամասում 44 հա և «Նորատուս» տեղամասում 20 հա մակերեսով տարածքներում համապատասխանաբար՝ 76 մլն 150 հազար դրամի և 7 մլն 724 հազար 910 դրամի աշխատանքներն իբրև կատարված լինելու վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ պարունակող պաշտոնական փաստաթուղթ, որի հիման վրա՝ Նախարարությունը «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի հաշվին փոխանցել է 57 մլն 112 հազար 568 դրամ, իսկ դեկտեմբերի 20-ին՝ նաև 5 մլն 793 հազար 682 դրամ:
2017 թվականի դեկտեմբերի 19-ին կատարողական ակտի և Ա.Պ.-ի կողմից կազմված հաշիվ-ապրանքագրի հիման վրա՝ 2017 թվականի դեկտեմբերի 26-ին «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ից «Արտնաուկա» ՍՊԸ-ի հաշվին է փոխանցվել 41 մլն 633 հազար դրամ:
Ա.Պ.-ն, վերոնշյալ գումարից 38 մլն 570 հազար դրամը, Վ.Գ.-ի հետ նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, 2017 թվականի դեկտեմբերի 27-ին կանխիկացրել և հաջորդ օրն առձեռն փոխանցել է Վ.Գ.-ին:
Ա.Պ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդումը հարուցվել է 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին (խարդախությանն օժանդակելը) և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետերով (հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)):
Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի հունիսի 29-ին դատախազի նախաձեռնությամբ հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցվել 2016 թվականի ընթացքում «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի գիտության գծով տեղակալի, իսկ 2017 թվականի մայիսի 10-ից՝ տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած Վ.Գ.-ի նկատմամբ՝ յուրացնելու, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, խարդախության և փողերի լվացման համար: Նրա նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառված կալանավորումը (հայտարարված է հետախուզում):

The director of Artnauka Company committed money laundering in especially large amounts and assisted in committing fraud: the Prosecutor initiated a public criminal prosecution
On December 15, 2023 the Prosecutor initiated a public criminal prosecution against A.P., director of Artnauka Company for assisting the director of Sevan National Park SNCO in committing fraud and money laundering in especially large amounts.
It was found out under the criminal proceedings that on October 2, 2017 a grant agreement for AMD 83 million 875 thousand was concluded between Sevan National Park SNCO and the Ministry of Environment for cleaning a territory with the surface of 64 ha as well as for implementing the project of “Cleaning services of waterlogged plantations in the Lake Sevan”.
V.G., the former director of Sevan National Park SNCO, without following the procedure envisaged by the Law “On Procurement”, concluded a false agreement with A.P., director of Artnauka LLC on the provision of abovementioned services in the amount of AMD 41 million 633 thousand.
In particular A.P., director of the LLC, registered several individuals as employees of his company on the basis of passports provided by V.G. and drew up false agreements on the rent of transportation means.
In addition, without performing any work stipulated by the agreement signed with V.G., A.P. signed fake delivery-acceptance acts on the provision of fuel and lubricants in the amount of AMD 17 million 662 thousand 988 with H.GH., N.P., directors of "Martuni" and "Noratus" branches of Sevan National Park SNCO and afterwards signed fake performance act on completing the works provided for by the agreement in full volume.
V.G. drew up an official document containing false information on the performance of works in the amount of AMD 76 million 150 thousand and AMD 7 million 724 thousand 910 in the territory with the surface of 20 ha in “Noratus” and 44 ha in Martuni sections and submitted it to the Ministry of Environment, on the basis whereof the Ministry transferred AMD 57 million 112 thousand 568 and afterwards on December 20— AMD 5 million 793 thousand 682 to the account of Sevan National Park SNCO.
Based on the performance act of December 19, 2017 and the invoice drawn up by A.P. AMD 41 million 633 thousand was transferred from the account of the Sevan National Park SNCO to the account of Artnauka LLC.
According to the prior agreement with V.G., on December 27, 2017 A.P withdrew AMD 38 million 570 thousand from the abovementioned amount and gave it to V.G. on the next day.
A public criminal prosecution was initiated against A.P. under point 1 of part 3 of article 38-178 and point 1 of part 3 of article 190 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
Let us remind that on June 29, 2023 the prosecutor initiated a public criminal prosecution against V. G. who has been holding the position of deputy director in science matters of Sevan National Park SNCO since 2016 and the position of the director of the same SNCO since May 10, 2017 for committing embezzlement, official forgery and money laundering. Detention was applied as a measure of restraint against him (a search was declared).