Արարատի մարզի Այգեպատ բնակավայրի ղեկավարը կենցաղի տունը շուկայականից էականորեն ցածր գնով վաճառել է իր աներոջը. դատախազը հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում
Ս.Պ.-ն, 2005 թվականից մինչ օրս զբաղեցնելով Արարատի մարզի Արտաշատ համայնքի Այգեպատ բնակավայրի ղեկավարի պաշտոնը, 2012 թվականին, շուկայականից էականորեն ցածր գնով, համայնքի հաշվեկշռում գտնվող կենցաղի տան շենքը վաճառել է իր աներոջը, որն էլ տարիներ անց, ձևական առուվաճառքի պայմանագիր կնքելու միջոցով, գույքը վաճառել է իր դստերը՝ Ս.Պ.-ի կնոջը:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Այգեպատ բնակավայրի ղեկավար Ս.Պ.-ն (լիազորությունները դադարեցված են) Համայնքապետարանի առաջատար մասնագետ Ռ.Մ.-ի հետ համատեղ, համայնքի ավագանու նիստի՝ 2012 թվականի հուլիսի 14-ի արձանագրության մեջ կեղծ տեղեկություններ է ներառեl այն մասին, որ ավագանու երկու անդամները կողմ են համայնքի կենցաղի տան կիսաքանդ շենքն օտարելուն (իրականում կենցաղի տունը  2008-2010 թվականների ընթացքում վերանորոգվել է):
Կեղծ արձանագրության հիման վրա՝ կենցաղի տան շենքն օրենքի խախտմամբ դրվել է աճուրդի. 7 մլն 210 հազար դրամ շուկայական արժեք ունեցող շենքի օտարման մեկնարկային գին է սահմանվել 2 մլն 570 հազար դրամը:
Կազմակերպված աճուրդ-վաճառքին մասնակցել և հաղթող է ճանաչվել Ս.Պ.-ի աները՝ Ռ.Խ.-ն: Աճուրդից առաջ տվյալ տարածքը 15 տարով վարձակալության է տրամադրված եղել ամսական 10 հազար դրամով: Վարձակալության գումարը վաճառքից հետո վճարվել է համայնքի ղեկավարին:
Ռ.Խ.-ն վերոնշյալ գույքը 2018 թվականի մարտի 13-ին ձևական առուվաճառքի պայմանագրով՝ 3 մլն դրամով, օտարել է իր դստերը՝ Այգեպատ բնակավայրի ղեկավար Ս.Պ.-ի կնոջը:
Դատախազը 2023 թվականի դեկտեմբերի 18-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Այգեպատ բնակավայրի ղեկավար Ս.Պ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով վստահված գույքը հափշտակելը), 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք կատարելը), 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 196-րդ հոդվածով (հրապարակային սակարկությունների կարգը չարամտորեն խախտելը), 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ փողերի լվացումը):
Պաշտոնեական կեղծիք կատարելուն և վստահված գույքի հափշտակությանն օժանդակելու համար հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել նաև ավագանու նախկին անդամների նկատմամբ, իսկ  վստահված գույքի հափշտակության, հրապարակային սակարկությունների անցկացման կարգը չարամտորեն խախտելուն և փողերի լվացմանն օժանդակելու համար՝ համայնքի ղեկավարի աներոջ՝ Ռ.Խ.-ի նկատմամբ:
Հակակոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ՝ հանցավոր ծագում ունեցող գույքի՝ Այգեպատ համայնքի կենցաղի տան վրա, արգելանք է կիրառվել:

The Head of the Aygepat settlement of Ararat region sold the house of social life to his father-in-law at a price significantly lower than the market value of the building: the prosecutor initiated a public criminal prosecution
S.P. holding the position of the Head of Aygepat settlement of Artashat Community of Ararat region from 2005 until now, sold the building of the house of social life, included in the balance sheet of the community to his father-in-law at a price significantly lower than the market value of the building in 2012. Years later the latter sold that property to his daughter— S.P.’s wife through a formal sale and purchase agreement.
Under the criminal proceedings it was found out, that S.P., the Head of Aygepat settlement (powers are terminated) and R.M. the leading specialist of the Municipality included false data in the protocol of the sitting of the council of elders of July 14, 2012 on the fact that two members of the council of elders consented to the alienation of the dilapidated building of the house of social life (in fact the house of social life was restored during 2008-2010).
Based on the false protocol, the building of the house of social life was put up at auction—the starting price for the alienation of the building with the market value of AMD 7 million 210 thousand was defined AMD 2 million 570 thousand.
R.Kh., S.P.’s father-in-law participated and won the auction. Before the auction, the mentioned territory was provided for lease for the term of 15 years and the monthly price amounted to AMD 10 thousand. After the sale the lease payment was paid to the head of the community.
On March 13, 2018, R. Kh. sold the abovementioned property to his daughter, S.P’s wife through a formal sale and purchase agreement for AMD 3 million.
On December 18, 2023 the Prosecutor initiated a public criminal prosecution against S.P., the Head of Aygepat settlement under point 3 of part 3 of article 256, part 1 of article 445 of the Criminal Code, as well as under article 196 and point 1 of part 3 of article 190 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
Public criminal prosecution was initiated against the former members of the council of elders for official forgery and assistance to the appropriation of the entrusted property and also against R.Kh. the father-in-law of the community head for the appropriation of the entrusted property, malicious violation of the public bidding procedure and assistance to the money laundering.
By the decision of the Anti-corruption court, an attachment was put on the house of social life located (having illegal origin) at Aygepat community.