Արարատի մարզի Այգեպատ բնակավայրի ղեկավարը կենցաղի տունը շուկայականից էականորեն ցածր գնով վաճառել է իր աներոջը. դատախազը հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում
Ս.Պ.-ն, 2005 թվականից մինչ օրս զբաղեցնելով Արարատի մարզի Արտաշատ համայնքի Այգեպատ բնակավայրի ղեկավարի պաշտոնը, 2012 թվականին, շուկայականից էականորեն ցածր գնով, համայնքի հաշվեկշռում գտնվող կենցաղի տան շենքը վաճառել է իր աներոջը, որն էլ տարիներ անց, ձևական առուվաճառքի պայմանագիր կնքելու միջոցով, գույքը վաճառել է իր դստերը՝ Ս.Պ.-ի կնոջը:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Այգեպատ բնակավայրի ղեկավար Ս.Պ.-ն (լիազորությունները դադարեցված են) Համայնքապետարանի առաջատար մասնագետ Ռ.Մ.-ի հետ համատեղ, համայնքի ավագանու նիստի՝ 2012 թվականի հուլիսի 14-ի արձանագրության մեջ կեղծ տեղեկություններ է ներառեl այն մասին, որ ավագանու երկու անդամները կողմ են համայնքի կենցաղի տան կիսաքանդ շենքն օտարելուն (իրականում կենցաղի տունը  2008-2010 թվականների ընթացքում վերանորոգվել է):
Կեղծ արձանագրության հիման վրա՝ կենցաղի տան շենքն օրենքի խախտմամբ դրվել է աճուրդի. 7 մլն 210 հազար դրամ շուկայական արժեք ունեցող շենքի օտարման մեկնարկային գին է սահմանվել 2 մլն 570 հազար դրամը:
Կազմակերպված աճուրդ-վաճառքին մասնակցել և հաղթող է ճանաչվել Ս.Պ.-ի աները՝ Ռ.Խ.-ն: Աճուրդից առաջ տվյալ տարածքը 15 տարով վարձակալության է տրամադրված եղել ամսական 10 հազար դրամով: Վարձակալության գումարը վաճառքից հետո վճարվել է համայնքի ղեկավարին:
Ռ.Խ.-ն վերոնշյալ գույքը 2018 թվականի մարտի 13-ին ձևական առուվաճառքի պայմանագրով՝ 3 մլն դրամով, օտարել է իր դստերը՝ Այգեպատ բնակավայրի ղեկավար Ս.Պ.-ի կնոջը:
Դատախազը 2023 թվականի դեկտեմբերի 18-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Այգեպատ բնակավայրի ղեկավար Ս.Պ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով վստահված գույքը հափշտակելը), 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք կատարելը), 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 196-րդ հոդվածով (հրապարակային սակարկությունների կարգը չարամտորեն խախտելը), 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ փողերի լվացումը):
Պաշտոնեական կեղծիք կատարելուն և վստահված գույքի հափշտակությանն օժանդակելու համար հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել նաև ավագանու նախկին անդամների նկատմամբ, իսկ  վստահված գույքի հափշտակության, հրապարակային սակարկությունների անցկացման կարգը չարամտորեն խախտելուն և փողերի լվացմանն օժանդակելու համար՝ համայնքի ղեկավարի աներոջ՝ Ռ.Խ.-ի նկատմամբ:
Հակակոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ՝ հանցավոր ծագում ունեցող գույքի՝ Այգեպատ համայնքի կենցաղի տան վրա, արգելանք է կիրառվել:

Глава населенного пункта Айгепат Араратского марза продал своему тестю дом Быта по цене, значительно ниже рыночной. прокурор возбудил публичное уголовное преследование
Глава населенного пункта Айгепат общины Арташат Араратского марза С.П. в 2012 году продал здание дома Быта по цене значительно ниже рыночной, находящийся на балансе общины своему тестю, а спустя годы, по договору купли-продажи, продал имущество своей дочери, жене С.П.
В ходе уголовного производства установлено, что 14 июля 2012г. глава населенного пункта Айгепат С.П. (полномочия приостановлены) совместно с ведущим специалистом муниципалитета Р.М. внесли ложные сведения в протокол заседания совета старейшин общины в., что два члена совета выступают за отчуждение полуразрушенного здания Дома Быта (фактически дом был отремонтирован в 2008-2010 гг.).
На основании ложной протокола здание дома быта было выставлено на аукцион. Стартовая цена продажи здания рыночной стоимостью 7 миллионов 210 тысяч драм была установлена ​​в размере 2 миллионов 570 тысяч драм.
Тесть С.П. Р.Х. принял участие и победил в организованном аукционе. До аукциона площадь была сдана в аренду сроком на 15 лет за 10 тысяч драм в месяц. Арендная плата была выплачена главе общины.
13 марта 2018 года Р.Х. по фиктивному договору купли-продажи продал вышеуказанное имущество своей дочери, жене главы населённого пункта Айгепат С.П., за 3 млн драм.
18 декабря 2023 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении главы населённого пункта Айгепат С.П. по пункту 3 части 3 статьи 256, части 1 статьи 445 УК РА и по пункту 3 части 3 статьи 190 УК РА от 18.04.2003.
В отношении бывших членов совета старейшин так же возбуждено публичное уголовное преследование за пособничество хищеня вверенного имущества, а в отношении Р.Х., тестя главы общинны, возбуждено публичное уголовное преследование за пособничество хищения, злостное нарушение порядка проведения публичных торгов и отмывания денег.
Постановлением Антикоррупционного суда наложен арест на имущество криминального происхождения – дом Быта, находящегося в населенном пункте Айгепат.