Գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչը ՄԱԿ-ի Կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոնվենցիայի մասնակից պետությունների համաժողովում ներկայացրել է հակակոռուպցիոն ոլորտում Հայաստանի իրականացրած ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները
Գլխավոր դատախազության Հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետ Էդգար Արսենյանը դեկտեմբերի 11-15-ը ԱՄՆ Ջորջիա նահանգի Ատլանտա քաղաքում մասնակցում է ՄԱԿ-ի Կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոնվենցիայի մասնակից պետությունների համաժողովին:
Հայաստանյան պատվիրակության ղեկավարն է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը:
Էդգար Արսենյանը, համաժողովի շրջանակներում, դեկտեմբերի 14-ին հանդես է եկել ելույթով և անդրադարձել Հայաստանում հակակոռուպցիոն ոլորտում իրականացված ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին, կոռուպցիայի կանխարգելմանն ու ինստիտուցիոնալ պայքարի ուղղություններին։
Այդ համատեքստում Գխավոր դատախազության վարչության պետը կարևորել է կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով՝ մասնագիտացված քննիչներով համալրված Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ստեղծումը, վերջինիս կողմից քննվող մինչդատական քրեական վարույթը հսկելու նպատակով ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ձևավորված Հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության ստեղծումը, 2022 թվականին ձևավորված Հակակոռուպցիոն դատարանը՝ կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության եռաստիճան համակարգով:
Էդգար Արսենյանը կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում առանցքային է համարել Գլխավոր դատախազության կազմում ստեղծված Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության աշխատանքները:
«Վարչությունը, ձևավորումից մինչ օրս (2020 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերը), նախաձեռնել է 419 ուսումնասիրություն: Ընդհանուր առմամբ, մինչ այսօր, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման շրջանակում, դատարան է ներկայացվել 93 հայցադիմում, որոնցով պահանջվում է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել ապօրինի ծագում ունեցող շուրջ 1000 անշարժ և 200 շարժական գույք, 270 իրավաբանական անձում մասնակցություն: Ընդհանուր հայցագինը գերազանցում է 500 միլիարդ դրամը: Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը մինչ օրս կնքել է հաշտության 4 համաձայնություն, որոնցով պետությանը փոխանցվել է 6 անշարժ և 1 շարժական գույք՝ ընդհանուր շուրջ 2 միլիարդ 100 միլիոն դրամ արժեքով, ինչպես նաև շուրջ 79 միլիոն դրամ»,- ընդգծել է Էդգար Արսենյանը:

На конференции государств-участников Конвенции ООН против Коррупции представитель Генпрокуратуры представил институциональные реформы, проводимые Арменией в сфере борьбы с коррупцией
11-15 декабря начальник Управление по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Республики Армения Генеральной прокуратуры Эдгар Арсенян прининял участие в конференции государств-участников Конвенции ООН против Коррупции. в Атланте, Джорджия, США.
Армянскую делегацию возглавлял председатель Антикоррупционного комитета Сасун Хачатрян.
В рамках конференции 14 декабря Эдгар Арсенян выступил с речью, относительно институциональных мер по борьбе с коррупцией и институциональных реформ, реализуемых в антикоррупционной сфере в Армении.
В этом контексте начальник Управления Прокуратуры рассказал о целесообразности формирования Антикоррупционного комитета, укомплектованного профильными следователями в целях повышения эффективности расследования коррупционных преступлений, создание Управления по контролю за законностью досудебного производства в Антикоррупционной комиссии, созданной при Генеральной прокуратуре РА в целях контроля за досудебным уголовным производством, рассматриваемым последней, в 2022 году был образован Антикоррупционный суд: с трехуровневой системой расследование коррупционных преступлений.
Ключевым фактором в борьбе с коррупцией Эдгар Арсенян назвал работу Управления по конфискации незаконно полученного имущества.
«С момента создания по сегодняшний день (сентябрь 2020 года по сентябрь 2023 года) кафедрой инициировано 419 расследований. В общем по сегодняшний день в рамках конфискации имущества незаконного происхождения в суд подано 93 иска, по конфискации около 1000 недвижимого и 200 движимого имущества незаконного происхождения, при участии 270 юридических лиц в пользу Республики Армения.
Исковые заявления в общем превышает 500 миллиардов драм. Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры заключила 4 соглашения о примирении сторон, по которым государству передано 6 недвижимых и 1 движимое имущество общей стоимостью около 2 миллиардов 100 миллионов драм, а также около 79 млн драм.