Դատախազության կողմից պետությանը վերադարձված գույքերն ամրացվեցին Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Կառավարության այսօրվա նիստի ընթացքում, անդրադարձել է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձված ևս 4 անշարժ գույքի և 1 շարժական գույքի մանրամասներին: Գլխավոր դատախազը մասնավորապես նշել է.
« 4 անշարժ գույքերի ու 1 շարժական գույքի (ավտոմեքենա) նկատմամբ արդեն իսկ գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը, և այս նախագծով առաջարկվում է վերոնշյալ գույքերն ամրացնել ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեին:
Կառավարության որոշման նախագծում նշված անշարժ գույքերի ցանկում են Հայաստանի Հանրապետության երրորդ նախագահի անվտանգության նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանի կողմից պետությանը վերադարձված «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնին հարակից 3 հողատարածքները.
1. քաղաք Երևան, Մալաթիա-Սեբաստիա, Ծովակալ Իսակովի պողոտա 25/2 հասցեում գտնվող բնակավայրերի նշանակության 21 հազար 498,9 քմ մակերեսով հողամաս և 34.76 քմ մակերեսով հասարակական տարածք,
2. քաղաք Երևան, Մալաթիա-Սեբաստիա, Ծովակալ Իսակովի պողոտա 25/4 հասցեում գտնվող 1687,9 քմ մակերեսով բնակավայրերի նշանակության հողամաս և 237.9 քմ մակերեսով հասարակական տարածք,
3. քաղաք Երևան, Մալաթիա-Սեբաստիա Ծովակալ Իսակովի պողոտա 25/3 հասցեում գտնվող բնակավայրերի նշանակության 14 հազար 260,9 քմ մակերեսով հողամաս և 6 քմ մակերեսով տարածք:
Կառավարության որոշման նախագծում նշված մյուս մեկ անշարժ և մեկ շարժական (Range Rover մակնիշի տրանսպորտային միջոց) գույքերը պատկանել են Էրեբունի վարչական շրջանի նախկին ղեկավար Արմեն Հարությունյանին:
Նշեմ, որ ևս մեկ անշարժ գույքի նկատմամբ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը կգրանցվի առաջիկայում»:

Имущество, возвращенное прокуратурой государству, закреплено за Комитетом по управлению государственным имуществом
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян на сегодняшнем заседании правительства коснулась подробностей еще 4-х объектов недвижимого имущества и 1 движимого имущества, возвращенных Республике Армения в рамках функции конфискации имущества незаконного происхождения. В частности Генеральный прокурор заявила:
4 объекта недвижимого и 1 движимого (машина) имущества уже зарегистрированы на имя РА и по данному проекту вышеуказанные объекты предлагается закрепить за Комитетом по управлению государственным имуществом РА.
В проекте постановления Правительства в списке упомянутого имущества есть 3 земельных участка, прилегающих к военному пантеону "Ераблур", возвращенному государству Вачаганом Казаряном, бывшим начальником службы безопасности третьего президента РА. .
- 21 тысяча 498,9 квадратных метров жилой территории и 34,76 квадратных метров общественных помещений на проспекте Цовакала Исакова 25/2 Малатия-Себастия, Ереван,
- Жилой участок площадью 1687,9 кв.м и общественная зона 237,9 кв.м на проспекте Цовакала Исакова 25/4, Малатия-Себастия, Ереван,
- 14 тыс. 260,9 кв.м. земельного участка и территория площадью 6 кв.м на проспекте Цовакала Исакова 25/3, Малатия-Себастия, Ереван,
В проекте Постановления правительства указанное другое 1 недвижимое и 1 движимое (транспортное средство марки Range Rover) имущества, бывшему руководителю административного округа Эребуни, Арутюняну Армену.