Դատախազության կողմից պետությանը վերադարձված գույքերն ամրացվեցին Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Կառավարության այսօրվա նիստի ընթացքում, անդրադարձել է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձված ևս 4 անշարժ գույքի և 1 շարժական գույքի մանրամասներին: Գլխավոր դատախազը մասնավորապես նշել է.
« 4 անշարժ գույքերի ու 1 շարժական գույքի (ավտոմեքենա) նկատմամբ արդեն իսկ գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը, և այս նախագծով առաջարկվում է վերոնշյալ գույքերն ամրացնել ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեին:
Կառավարության որոշման նախագծում նշված անշարժ գույքերի ցանկում են Հայաստանի Հանրապետության երրորդ նախագահի անվտանգության նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանի կողմից պետությանը վերադարձված «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնին հարակից 3 հողատարածքները.
1. քաղաք Երևան, Մալաթիա-Սեբաստիա, Ծովակալ Իսակովի պողոտա 25/2 հասցեում գտնվող բնակավայրերի նշանակության 21 հազար 498,9 քմ մակերեսով հողամաս և 34.76 քմ մակերեսով հասարակական տարածք,
2. քաղաք Երևան, Մալաթիա-Սեբաստիա, Ծովակալ Իսակովի պողոտա 25/4 հասցեում գտնվող 1687,9 քմ մակերեսով բնակավայրերի նշանակության հողամաս և 237.9 քմ մակերեսով հասարակական տարածք,
3. քաղաք Երևան, Մալաթիա-Սեբաստիա Ծովակալ Իսակովի պողոտա 25/3 հասցեում գտնվող բնակավայրերի նշանակության 14 հազար 260,9 քմ մակերեսով հողամաս և 6 քմ մակերեսով տարածք:
Կառավարության որոշման նախագծում նշված մյուս մեկ անշարժ և մեկ շարժական (Range Rover մակնիշի տրանսպորտային միջոց) գույքերը պատկանել են Էրեբունի վարչական շրջանի նախկին ղեկավար Արմեն Հարությունյանին:
Նշեմ, որ ևս մեկ անշարժ գույքի նկատմամբ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը կգրանցվի առաջիկայում»:

The properties, returned to the state by the Prosecutor’s Office, were attached to the State Property Management Committee
During today’s Government session Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, represented the details of 4 immovable properties and 1 movable property returned to the Republic of Armenia in the scope of one of the functions of the Prosecutor’s Office—confiscation of property of illegal origin. The Prosecutor General, particularly mentioned:
“The ownership right of the Republic of Armenia was registered with regard to 4 immovable properties and 1 movable property (car) and it is proposed, under this project, to attach the abovementioned properties to the State Property Management Committee.
3 land plots adjacent to “Erablur” military pantheon and returned to the state by Vachagan Ghazaryan, the former Head of the security of the third President of the Republic of Armenia were included in the list of immovable properties involved in the draft decision of the Government:
- A land plot with the surface of 21 thousand 498.9 square meters (residential area) and a public space with the surface of 34.76 square meters located at 25/2 Tsovakal Isakov Ave., Malatia-Sebastia, city of Yerevan,
- A land plot with the surface of 1687.9 square meters (residential area) and a public space with the surface of 237.9 square meters located at 25/4 Tsovakal Isakov Ave., Malatia-Sebastia, city of Yerevan
- A land plot with the surface of 14 thousand 260.9 square meters (residential area) and a territory with the surface of 6 square meters located at 25/3 Tsovakal Isakov Ave., Malatia-Sebastia, city of Yerevan
One immovable property and one movable property (a transportation means make Range Rover) mentioned in the draft decision of the Government belonged to Armen Harutyunyan, the former head of the Erebuni administrative district.
I would also like to mention that the ownership right of the Republic of Armenia with regard to another immovable property shall be registered in the future”.