Քաղաքացիները դատապարտյալին տրամադրել են իրենց էլեկտրոնային դրամապանակների գաղտնաբառերը. դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել համակարգչային եղանակով հափշտակություն կատարելու համար
Դատախազը 2023 թվականի դեկտեմբերի 8-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Արդարադատության նախարարության «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկում պատիժ կրող դատապարտյալ Ա.Հ.-ի նկատմամբ՝ առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակություն կատարելու համար:
Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով պարզվել է, որ դատապարտյալ Ա.Հ.-ն, 2021 թվականի հունիսի 10-ից մինչև 2022 թվականի ապրիլի 12-ն ընկած ժամանակահատվածում, զանգահարել է 49 տարբեր անձանց և տարբեր պատրվակներով խաբեությամբ ստացել նրանց հեռախոսահամարներին ուղարկված գաղտնաբառերը:
Գաղտնաբառերն ստանալուց հետո Ա.Հ.-ն հասանելիություն է ձեռք բերել նշված անձանց «Իդրամ» էլեկտրոնային դրամապանակիներին և դրանց միջոցով, նրանց անվամբ կնքել վարկային պայմանագրեր:
Նկարագրված եղանակով Ա.Հ.-ն կատարել է ընդհանուր 39 մլն 803 հազար դրամի համակարգչային հափշտակություն՝ գումարները փոխանցելով տարբեր բուքմեյքերական ընկերությունների՝ իր կողմից օգտագործվող խաղային հաշիվներին:
Հանրային քրեական հետապնդումը հարուցվել է Քրեական օրենսգրքի 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակություն):
Գլխավոր դատախազությունը հորդորում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին զերծ մնալ իրենց էլեկտրոնային դրամապանակների, բանկային քարտերի տվյալներն այլ անձանց փոխանցելուց:

The citizens provided passwords of their digital wallets to the convict: the prosecutor initiated a public criminal prosecution for embezzlement through computer means
On December 8, 2023, the prosecutor initiated a public criminal prosecution against A.H., the convict serving his sentence in the “Armavir” penitentiary institution of the Ministry of Justice for embezzlement in especially large amounts through computer means.
Under the criminal proceedings examined in the Investigative Committee it was found out that the convict A.H. called 49 different individuals and fraudulently obtained passwords sent to their phone numbers under various pretexts from June 10, 2021 until April 12, 2022.
After receiving the passwords, A.H. gained access to the “Idram” digital wallets of those individuals and concluded loan agreements through those digital wallets.
A.H. embezzled about AMD 39 million 803 thousand in the described way, transferring those amounts to his gaming accounts opened in different betting companies.
A public criminal prosecution was initiated under point 3 of part 3 of article 257 of the Criminal Code.
The Prosecutor General’s Office exhorts the citizens of the Republic of Armenia to refrain from providing data on their digital wallets and bank cards to other individuals.