Հանրային քրեական հետապնդում՝ առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի իրացում և փողերի լվացում կատարած անձանց նկատմամբ
Դատախազը հանրային քրեական հետապնդումներ է հարուցել մաքսանենգությամբ թմրամիջոցների ապօրինի իրացում կատարած անձանց նկատմամբ:
Քննչական կոմիտեում քննված քրեական վարույթով և դրա շրջանակներում հսկող դատախազի կողմից մեղադրյալի հետ համագործակցության համաձայնագրի կնքման արդյունքում, պարզվել է, որ Մ.Ա.-ն, Բ.Ա.-ն և Ա.Հ.-ն, ղեկավարելով մաքսանենգությամբ թմրամիջոցների ապօրինի վաճառքով զբաղվելու նպատակով 2020 թվականին ստեղծված հանցավոր կազմակերպությունը, դրա կազմում ընդգրկել են Ն.Մ.-ին, Գ.Ա.-ին, Հ.Հ.-ին, Մ.Ա.-ին, Զ.Հ.-ին, Վ.Մ.-ին, Ս.Դ.-ին, Հ.Գ.-ին և այլ անձանց:
Մ.Ա.-ն, Բ.Ա.-ն և Ա.Հ.-ն կապ են ստեղծել Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում իրացման նպատակով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությամբ և մաքսանենգությամբ զբաղվող անձի հետ: Վերջինս ապահովել է մաքսանենգությամբ առանձնապես խոշոր չափերով տարբեր տեսակի տեղափոխումը Հայաստանի Հանրապետության տարածք և թմրամիջոցների հանձնումը հանցավոր կազմակերպության ներկայացուցիչներին, որոնք թմրամիջոցները բաժանել են տարբեր քաշերի, փաթեթավորել, տեղադրել են թաքստոցներում, ապա իրացրել ինչպես առձեռն, այնպես էլ տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական համակարգերի կիրառմամբ:
Թմրամիջոցների իրացումից ստացված ֆինանսական միջոցների հանցավոր ծագումը թաքցնելու նպատակով՝ օգտագործվել են էլեկտրոնային դրամապանակներ, բանկային հաշիվներ, բուքմեյքերական ընկերությունների օգտահաշիվներ, ինչպես նաև վճարային տերմինալներ՝ անանուն կանխիկ մուտքագրումների համար: Մուտքագրված ֆինանսական միջոցները տնօրինվել են հանցավոր գործունեությանը ներգրավված անձանց կողմից. 193 էլեկտրոնային դրամապանակներ է մուտքագրվել 2 մլրդ 179 մլն 593 հազար դրամ:
Քրեական վարույթի շրջանակներում հայտնաբերվել և առգրավվել են 20 կգ 415 գ քաշով «Մեթամֆետամին», «Հերոին», «Կոկաին» և «Ափիոն» տեսակի թմրամիջոցներ։
Հանրային քրեական հետապնդումները հարուցվել են Քրեական օրենսգրքի 318-րդ և 319-րդ հոդվածների 1-ին մասերով (հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելը, ղեկավարելը, դրան մասնակցելը), 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպության կողմից իրացնելու նպատակով առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի ձեռքբերումը), 46-399-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների մաքսանենգությանն օժանդակելը ), 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը)։

The prosecutor initiated public criminal prosecutions against the individuals engaged in the illegal drug circulation through smuggling
Under the criminal proceedings examined in the investigative committee and as a result of the cooperation agreement concluded between the defendant and the prosecutor in the scope of the proceedings it was found out that M.A., B.A., and A.H., managing the criminal organization created in 2020 for the purpose of carrying out illegal drug circulation through smuggling, engaged the following individuals into their organization—N.M., G.A., H.H., M.A., Z.H., V.M., S.D., H.G..
M.A., B.A. and A.H. established contacts with an individual in the Islamic Republic of Iran, engaged in the illegal drug circulation and smuggling. The latter transported especially large amounts of different types of drugs into the Republic of Armenia through smuggling and handed the drugs over to the representatives of the criminal organization, afterwards they divided them into pieces, packed and placed in the hiding places afterwards sold them both in person and by the application of information and telecommunication systems.
For the purpose of hiding the possible origin of financial means received from the sale of drugs, they used digital wallets, bank accounts, accounts of betting companies as well as payment terminals for anonymous, in cash deposits. Deposited financial means were managed by the individuals engaged in the criminal activity: AMD 2 billion 179 million 593 thousand were deposited into 193 digital wallets.
In the scope of the criminal proceedings the following types of drugs were found and seizured (20 kg 415g in total) — “Methamphetamine”, “Heroin”, “Cocaine”, “Opium”.
Public criminal prosecutions were initiated based on article 318 and part 1 of article 319, points 1 and 2 of part 3 of article 393, points 1 and 2 of part 3 of article 46-399, points 1 and 3 of part 3 of article 296 of the Criminal Code.