Հանրային քրեական հետապնդում՝ առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի իրացում և փողերի լվացում կատարած անձանց նկատմամբ
Դատախազը հանրային քրեական հետապնդումներ է հարուցել մաքսանենգությամբ թմրամիջոցների ապօրինի իրացում կատարած անձանց նկատմամբ:
Քննչական կոմիտեում քննված քրեական վարույթով և դրա շրջանակներում հսկող դատախազի կողմից մեղադրյալի հետ համագործակցության համաձայնագրի կնքման արդյունքում, պարզվել է, որ Մ.Ա.-ն, Բ.Ա.-ն և Ա.Հ.-ն, ղեկավարելով մաքսանենգությամբ թմրամիջոցների ապօրինի վաճառքով զբաղվելու նպատակով 2020 թվականին ստեղծված հանցավոր կազմակերպությունը, դրա կազմում ընդգրկել են Ն.Մ.-ին, Գ.Ա.-ին, Հ.Հ.-ին, Մ.Ա.-ին, Զ.Հ.-ին, Վ.Մ.-ին, Ս.Դ.-ին, Հ.Գ.-ին և այլ անձանց:
Մ.Ա.-ն, Բ.Ա.-ն և Ա.Հ.-ն կապ են ստեղծել Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում իրացման նպատակով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությամբ և մաքսանենգությամբ զբաղվող անձի հետ: Վերջինս ապահովել է մաքսանենգությամբ առանձնապես խոշոր չափերով տարբեր տեսակի տեղափոխումը Հայաստանի Հանրապետության տարածք և թմրամիջոցների հանձնումը հանցավոր կազմակերպության ներկայացուցիչներին, որոնք թմրամիջոցները բաժանել են տարբեր քաշերի, փաթեթավորել, տեղադրել են թաքստոցներում, ապա իրացրել ինչպես առձեռն, այնպես էլ տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական համակարգերի կիրառմամբ:
Թմրամիջոցների իրացումից ստացված ֆինանսական միջոցների հանցավոր ծագումը թաքցնելու նպատակով՝ օգտագործվել են էլեկտրոնային դրամապանակներ, բանկային հաշիվներ, բուքմեյքերական ընկերությունների օգտահաշիվներ, ինչպես նաև վճարային տերմինալներ՝ անանուն կանխիկ մուտքագրումների համար: Մուտքագրված ֆինանսական միջոցները տնօրինվել են հանցավոր գործունեությանը ներգրավված անձանց կողմից. 193 էլեկտրոնային դրամապանակներ է մուտքագրվել 2 մլրդ 179 մլն 593 հազար դրամ:
Քրեական վարույթի շրջանակներում հայտնաբերվել և առգրավվել են 20 կգ 415 գ քաշով «Մեթամֆետամին», «Հերոին», «Կոկաին» և «Ափիոն» տեսակի թմրամիջոցներ։
Հանրային քրեական հետապնդումները հարուցվել են Քրեական օրենսգրքի 318-րդ և 319-րդ հոդվածների 1-ին մասերով (հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելը, ղեկավարելը, դրան մասնակցելը), 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպության կողմից իրացնելու նպատակով առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի ձեռքբերումը), 46-399-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների մաքսանենգությանն օժանդակելը ), 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը)։

Публичное уголовное преследование в отношении лиц, осуществлявших незаконный сбыт наркотиков и отмывание денег в особо крупных размерах
Прокурор возбудил публичные уголовные преследования в отношении лиц, незаконно провозивших наркотики путем контрабанды.
В результате расследования Следственной комиссией уголовного производства и подписанного в рамках него соглашения о сотрудничестве между обвиняемыми и надзирающим прокурором, установлено, что М.А., Б.А. и А.Г., руководящие организацией, занимавшейся незаконным сбытом наркотических средств путем контрабанды, которая была создана в г. В 2020 году и ее в состав также входили Н.М., Г.А., Г.Г., М.А., З.Г., В.М., С.Д., А.Г. и другие лица.
M.A., Б.A. и A.Г. контактировали с лицом, занимающимся незаконным оборотом и контрабандой наркотиков с целью сбыта в Исламской Республике Иран. Последний обеспечивал ввоз различных видов наркотических средств на территорию Республики Армения путем контрабанды, в том числе доставку наркотиков представителям преступной группировки, которые распределяли наркотики по весам, упаковывали их, размещали в тайниках, а затем реализовали их как лично, так и с использованием информационно-телекоммуникационных систем.
С целью сокрытия незаконного источника финансового дохода от сбыта наркотических средств, использовали электронные кошельки, банковские счета, счета букмекерских компаний, также терминалы оплаты для анонимного наличного расчета. Полученными финансовыми средствами распоряжались лица, занимающиеся преступной деятельностью. На 193 электронных кошелька было переведено 2 миллиарда 179 миллионов 593 тысячи драм.
В рамках уголовного производства обнаружено и конфисковано 20 кг 415 г наркотических средств в том числе: «Метамфитемин», «Героин», «Кокаин», «Опиум».
В соответствии со статьей 318 и части 1 статьи 319, пунктами 1 и2 части 3 статьи 393, пуктом 2 части 2 статьи 46-399, пунктом 1 и 3 части 3 статьи 296 Уголовного кодекса РА возбуждено публичное уголовное преследование.