Մասիս համայնքում ավազի ապօրինի արդյունահանում է իրականացվել. դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել ընկերության տնօրենի նկատմամբ
Դատախազը 2023 թվականի դեկտեմբերի 6-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել «ՌԵՎԻՎԱԼ» ՍՊ ընկերության հիմնադիր և տնօրեն Գ.Է.-ի նկատմամբ՝ ընդերքն օգտագործելու թույլտվություն չունենալու պայմաններում, Մասիս համայնքի Սայաթ-Նովա բնակավայրի 3-րդ հասցեում գտնվող հողատարածքում ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու համար:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Գ.Է.-ն, 2023 թվականի սեպտեմբերի 10-ից մինչև դեկտեմբերի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում, խախտելով «Ընդերքի մասին» ՀՀ օրենքի պահանջը, առանց ընդերքօգտագործման իրավունքի, հատուկ տեխնիկայի օգտագործմամբ, արդյունահանել է պետական սեփականություն հանդիսացող՝ մոտ 3000 խմ ծավալով օգտակար հանածո (ավազ):
Գ.Է.-ն, արդյունահանված ավազի 1 խմ-ն 9000 դրամով, իսկ ընդհանուրը՝ 27 մլն դրամով, ընկերության աշխատակից Ա.Մ.-ի միջոցով, իրացրել է տարբեր անձանց՝ չվճարելով 500 հազար դրամ պետական տուրքն ու ընդերքն օգտագործելու նպատակով թույլտվության համար նախատեսված 5 մլն դրամը: Արդյունքում՝ պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս:
Հանրային քրեական հետապնդումը հարուցվել է Քրեական օրենսգրքի 281-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությունը, որը պատճառել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս):

В общине Масис осуществлялась незаконная добыча песка. Прокурор возбудил публичное уголовное преследование против директора компании
6 декабря 2023 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении Г.Э., учредителя и директора ООО «РЕВИВАЛ» за ведение незаконной предпринимательской деятельности на земельном участке, расположенном по 3-му адресу поселка Саят-Нова общины Масис, по причине отсутствия лицензии на пользование недр.
В ходе уголовного производства установлено, что Г.Э. в период с 10 сентября по 5 декабря 2023 года, нарушив Закон РА «О недрах», без права на их использование, при помощи специальной техники, добыл около 3000 куб.м полезных ископаемых (песок).
При посредничестве сотрудника компании А.М., Г.Э. сбывал 1 кубометр добытого песка за 9000 драм, общая выручка составила 27 млн драм, без уплаты государственной пошлины в размере 500 000 драм и 5 миллионов драм для разрешения на пользование недрами. В результате государству был нанесен материальный ущерб в особо крупном размере.