Մասիս համայնքում ավազի ապօրինի արդյունահանում է իրականացվել. դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել ընկերության տնօրենի նկատմամբ
Դատախազը 2023 թվականի դեկտեմբերի 6-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել «ՌԵՎԻՎԱԼ» ՍՊ ընկերության հիմնադիր և տնօրեն Գ.Է.-ի նկատմամբ՝ ընդերքն օգտագործելու թույլտվություն չունենալու պայմաններում, Մասիս համայնքի Սայաթ-Նովա բնակավայրի 3-րդ հասցեում գտնվող հողատարածքում ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու համար:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Գ.Է.-ն, 2023 թվականի սեպտեմբերի 10-ից մինչև դեկտեմբերի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում, խախտելով «Ընդերքի մասին» ՀՀ օրենքի պահանջը, առանց ընդերքօգտագործման իրավունքի, հատուկ տեխնիկայի օգտագործմամբ, արդյունահանել է պետական սեփականություն հանդիսացող՝ մոտ 3000 խմ ծավալով օգտակար հանածո (ավազ):
Գ.Է.-ն, արդյունահանված ավազի 1 խմ-ն 9000 դրամով, իսկ ընդհանուրը՝ 27 մլն դրամով, ընկերության աշխատակից Ա.Մ.-ի միջոցով, իրացրել է տարբեր անձանց՝ չվճարելով 500 հազար դրամ պետական տուրքն ու ընդերքն օգտագործելու նպատակով թույլտվության համար նախատեսված 5 մլն դրամը: Արդյունքում՝ պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս:
Հանրային քրեական հետապնդումը հարուցվել է Քրեական օրենսգրքի 281-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությունը, որը պատճառել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս):

Illegal sand mining was carried out in Masis community. The prosecutor initiated public criminal prosecution against the Director of the Company
On December 6, 2023, the Prosecutor initiated public criminal prosecution against G.E., the founder and director of “REVIVAL” LLC for carrying out illegal business activities on the land located at 3 Sayat-Nova settlement of Masis community, without having a permission to use the subsoil.
Under the criminal proceedings, it was found that G.E., from September 10 to December 5, 2023, in violation to the requirements of the RA Law “On Subsoil”, without the right to use it, applying special equipment, extracted about 3000 cubic meters of state-owned mineral (sand).
G.E. sold 1 cubic meter of extracted sand for AMD 9000 and in total — AMD 27 million through the company's employee A.M. He did not pay state duty of AMD 500 thousand, as well as AMD 5 million intended for the permission to use the subsoil. As a result, a particularly large property damage was caused to the State.
Public prosecution was initiated under clause 2, part 2 of Article 281 of the Criminal Code (illegal business activity that caused particularly large property damage).