Գլխավոր դատախազի հրամանով՝ «նկատողություն» տեսակի տույժ է նշանակվել դատախազի նկատմամբ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2023 թվականի նոյեմբերի 3-ի որոշման հիման վրա՝ Երևան քաղաքի դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ:
Վարույթի շրջանակում հաստատվել է, որ դատախազը խախտել է դատախազի վարքագծի կանոններն ու աշխատանքային ներքին կարգապահական կանոնները:
Մասնավորապես՝ աշխատանքային ժամերին, պարբերաբար, առանց հարգելի պատճառների, բացակայել է աշխատանքի վայրից:
Կարգապահական վարույթի արդյունքները 2023 թվականի նոյեմբերի 27-ին ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողով:
Էթիկայի հանձնաժողովի՝ 2023 թվականի նոյեմբերի 30-ի որոշմամբ հաստատվել է կարգապահական խախտման առկայությունը և դատախազի մեղավորությունը:
Գլխավոր դատախազի՝ 2023 թվականի դեկտեմբերի 1-ի հրամանով՝ Երևան քաղաքի դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ նշանակվել է «նկատողություն» տեսակի կարգապահական տույժ:

According to the order of the Prosecutor General disciplinary penalty in the form of “reprimand” was applied against the prosecutor
Based on the decision of Anna Vardapetyan, the Prosecutor General of the Republic of Armenia dated November 3, 2023 a disciplinary penalty was initiated against the person holding an autonomous position in the Prosecutor’s Office of Yerevan city.
In the scope of the proceedings it was confirmed that the prosecutor violated the rules of conduct of the prosecutor as well as internal rules of labour discipline. Particularly, during the working hours the prosecutor failed to attend his workplace on a regular basis and without a valid reason.
On November 27, 2023, the results of the disciplinary proceedings were submitted to the Ethics Commission under the Prosecutor General of the Republic of Armenia.
By the decision of the Ethics commission dated November 30, 2023, both the existence of disciplinary violation and the guilt of the prosecutor were confirmed.
By the order of the Prosecutor General of December 1, 2023, a disciplinary penalty in the form of “reprimand” was applied against the person holding an autonomous position in the Prosecutor’s Office of Yerevan city.