Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Բրյուսովի անվան համալսարանի սոցիալական գիտությունների և սերվիսի ֆակուլտետի նախկին դեկանի նկատմամբ
Դատախազը 2023 թվականի նոյեմբերի 30-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել 2018-2022 թվականներին «Երևանի Վալերի Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարան» ՊՈԱԿ-ի (այսուհետ՝ ՊՈԱԿ) սոցիալական գիտությունների և սերվիսի ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնը զբաղեցրած Ց.Ա.-ի նկատմամբ՝ դիտավորությամբ այնպիսի գործողություններկատարելու համար, որոնք ակնհայտորեն դուրս են եկել իր լիազորությունների շրջանակից:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով պարզվել է, որ Ց.Ա.-ն, զբաղեցնելով ՊՈԱԿ-ի սոցիալական գիտությունների և սերվիսի ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնը, համատեղության կարգով հանդիսանալով «Փիլիսոփայության և պատմության», «ԲՊՀ հիմնադրամի Յունեսկոյի մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և քաղաքագիտության» ամբիոնների ավագ դասախոս, ՊՈԱԿ-ի ռեկտորի հրամաններով հանձնաժողովների կազմում ընդգրկված չլինելու պայմաններում, դուրս է եկել իր լիազորությունների շրջանակից:
Մասնավորապես՝ 2019-2022 թվականների ընթացքում անգլերեն առարկայից անբավարար գնահատականներ ստացած ուսանողներից՝ Ռ.Ն.-ից, Հ.Ս.-ից, Մ.Ա.-ից, Մ.Ծ.-ից, Ս.Ա.-ից, Վ.Մ.-ից և Ն.Պ.-ից, ընդունել է «1-ին օտար լեզու (անգլերեն) 4», «Գրավոր խոսք (անգլերեն)», «Գրավոր խոսք (անգլերեն) 2», «Բանավոր խոսք (անգլերեն) 3» առարկաների լուծարային քննություններն ու նշանակել դրական` «60» գնահատականներ՝ քննական տեղեկագրում հանձնաժողովի անդամի փոխարեն դնելով իր ստորագրությունը:
Հանրային քրեական հետապնդումը հարուցվել է 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը) (4 դրվագ) և գործող Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնատար անձի կողմից լիազորություններն անցնելը) (3 դրվագ):

Прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении бывшего декана факультета социальных коммуникаций и сервиса Брюсовского университета
30 ноября 2023 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении Ц.А., занимавшего в 2018-2022 гг. должность декана факультета социальных коммуникаций и сервиса в " Государственном университете имени В. Я. Брюсова", умышленно совершавшего действия, явно выходящие за рамки его полномочий.
В уголовном производстве, расследуемом Антикоррупционным комитетом, установлено, что Ц.А., занимая должность декана факультета социальных коммуникаций и сервиса Фонда, являясь совместным руководителем кафедры «Философия и история» и старшим преподавателем кафедры «ЮНЕСКО по правам человека, демократии и политологии БГУ», не являясь членом комиссий, приказами ректора, вышел за пределы своих полномочий.
В частности, в период 2019-2022 принял пересдачу экзаменов по предмету английский язык у студентов, получивших неудовлетворительные оценки, поставив «60» положительных оценок, в экзаменационном листе вместо подписи члена комиссии поставил свою подпись.
Возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 309 Уголовного кодекса РА от 18.04.2003 (4 эпизода) и по части 1 статьи 441 действующего Уголовного кодекса РА (3 эпизода).