Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Բրյուսովի անվան համալսարանի սոցիալական գիտությունների և սերվիսի ֆակուլտետի նախկին դեկանի նկատմամբ
Դատախազը 2023 թվականի նոյեմբերի 30-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել 2018-2022 թվականներին «Երևանի Վալերի Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարան» ՊՈԱԿ-ի (այսուհետ՝ ՊՈԱԿ) սոցիալական գիտությունների և սերվիսի ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնը զբաղեցրած Ց.Ա.-ի նկատմամբ՝ դիտավորությամբ այնպիսի գործողություններկատարելու համար, որոնք ակնհայտորեն դուրս են եկել իր լիազորությունների շրջանակից:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով պարզվել է, որ Ց.Ա.-ն, զբաղեցնելով ՊՈԱԿ-ի սոցիալական գիտությունների և սերվիսի ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնը, համատեղության կարգով հանդիսանալով «Փիլիսոփայության և պատմության», «ԲՊՀ հիմնադրամի Յունեսկոյի մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և քաղաքագիտության» ամբիոնների ավագ դասախոս, ՊՈԱԿ-ի ռեկտորի հրամաններով հանձնաժողովների կազմում ընդգրկված չլինելու պայմաններում, դուրս է եկել իր լիազորությունների շրջանակից:
Մասնավորապես՝ 2019-2022 թվականների ընթացքում անգլերեն առարկայից անբավարար գնահատականներ ստացած ուսանողներից՝ Ռ.Ն.-ից, Հ.Ս.-ից, Մ.Ա.-ից, Մ.Ծ.-ից, Ս.Ա.-ից, Վ.Մ.-ից և Ն.Պ.-ից, ընդունել է «1-ին օտար լեզու (անգլերեն) 4», «Գրավոր խոսք (անգլերեն)», «Գրավոր խոսք (անգլերեն) 2», «Բանավոր խոսք (անգլերեն) 3» առարկաների լուծարային քննություններն ու նշանակել դրական` «60» գնահատականներ՝ քննական տեղեկագրում հանձնաժողովի անդամի փոխարեն դնելով իր ստորագրությունը:
Հանրային քրեական հետապնդումը հարուցվել է 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը) (4 դրվագ) և գործող Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնատար անձի կողմից լիազորություններն անցնելը) (3 դրվագ):

The prosecutor initiated a public criminal prosecution against the former Dean of the Faculty of Social Sciences and Service of Brusov State University
On November 30, 2023 the Prosecutor initiated a public criminal prosecution against Ts.A. holding the position of the Dean of the Faculty of Social Sciences and Service  of “Yerevan Brusov State University of Languages and Social Sciences” SNCO (hereinafter referred to as “SNCO”) during 2018-2022 for intentionally committing such actions, which evidently fall out of the scope of his powers.
By the criminal proceedings examined in the Anti-corruption committee it was found out that Ts.A. holding the position of the Dean of the Faculty of Social Sciences and Service and being Senior lecturer of “Philosophy and History”, “UNESCO Chair on Human rights, Democracy and Political Science” chairs, without being involved in the commissions according to the order of the Rector of the SNCO, acted out of the scope of his powers.
In particular, during 2019-2022 he organized the retaking of the exams of the following subjects with the students (R.N., H.S., M.A., M.Ts., S.A., V.M., N.P.) who received a failing grade in English—“1st foreign language (English) 4”, “Written speech (English)”, “Written speech (English) 2”, “Oral speech (English) 3” and marked a passing grade “60”, signing in the Student record book instead of the member of the committee.
A public criminal prosecution was initiated under part 1 of article 309 of the Criminal Code (4 counts) adopted on 18.04.2003 and under part 1 of article 441 of the current Criminal Code (3 counts).