Դատախազը ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարի վերաբերյալ գործն ուղարկել է Հակակոռուպցիոն դատարան՝ հեռակա դատաքննության
Դատախազը 2023 թվականի նոյեմբերի 29-ին հաստատել է ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վ.Ս.-ի վերաբերյալ հեռակա կարգով իրականացված քրեական վարույթով մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:
Միաժամանակ, դատախազի կողմից դատարան է ներկայացվել հետախուզման մեջ գտնվող մեղադրյալ Վ.Ս.-ի նկատմամբ հեռակա դատաքննություն իրականացնելու մասին միջնորդություն:
Հիշեցնենք, որ դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 24-ին հանրային նոր քրեական հետապնդում է հարուցել ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վ.Ս.-ի նկատմամբ այն բանի համար, որ նա Նախարարության հաշվեկշռում գտնվող՝ Երևան քաղաքի Հասրաթյան փողոցի բազմաբնակարան շենքի բնակարանների բաշխման գործընթացում 2018 թվականի հունվարին դիտավորությամբ կատարել է իր լիազորությունների շրջանակից ակնհայտորեն դուրս գտնվող գործողություններ: Արդյունքում՝ էական վնաս է պատճառվել անձանց իրավունքներին, օրինական շահերին, ինչպես նաև պետության օրինական շահերին, ինչն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ:
Մասնավորապես՝ Պաշտպանության նախարարության հաշվեկշռում ընդգրկված շենքից բնակարանային պայմանների բարելավման կարիք ունեցող զինծառայողներին անհատույց օգտագործման իրավունքով 71 բնակարան հատկացնելու նպատակով 2018 թվականի հունվարի 18-ին հրավիրված նիստին ընդառաջ, անտեսելով Կառավարության որոշմամբ հաստատված կարգի պահանջները, Նախարարության կենտրոնական բնակարանային հանձնաժողովի անդամներին Վ.Ս.-ն հանձնարարել է առաջիկա նիստում բնակարաններ հատկացնել բնակարանային հաշվառման մեջ չգտնվող կամ ցուցակներում ավելի ուշ ընդգրկված՝ իր կողմից նախընտրած 26 զինծառայողների, ինչպես նաև Նախարարության համակարգի՝ զինծառայող չհանդիսացող երեք անձանց:
Հանձնարարությունը հիմք ընդունելով՝ Հանձնաժողովը կայացրել է ապօրինի որոշում. արդյունքում՝ նշված շենքից անհատույց օգտագործման իրավունքով բնակարաններ են հատկացվել Երևան քաղաքում բնակարանային ապահովման կարիք ունեցող զինծառայողների հաշվառման ցուցակներում ավելի ուշ ընդգրկված ու բնակարանային հաշվառման մեջ չգտնվող զինծառայողների և Պաշտպանության նախարարության համակարգի՝ զինծառայող չհանդիսացող անձանց:
2023 թվականի հոկտեմբերի 25-ին որոշում էր կայացվել մեղադրյալ Վ.Ս.-ի նկատմամբ իրականացնել հեռակա վարույթ: Նույն օրը հեռակա վարույթով մեղադրանքը ներկայացվել է Վ.Ս.-ի պաշտպանին:
Հիշեցնենք, որ նախաքննության ընթացքում մեղադրյալ Վ.Ս.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը՝ 2 ամիս ժամկետով. նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:

Прокурор направил дело в отношении бывшего министра обороны В.С. РА в Антикоррупционный суд для заочного рассмотрения
29 ноября 2023 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении бывшего министра обороны РА по заочному уголовному производству и вместе с материалами производства направил в Антикоррупционный суд.
В то же время прокурор внес в суд ходатайство о проведении заочного судебного разбирательства в отношении разыскиваемого обвиняемого В.С.
Напомним, что 24 октября 2023 года прокурор возбудил новое публичное уголовное преследование в отношении бывшего министра обороны РА В.С. за то, что в январе 2018 года в процессе распределения квартир многоквартирного дома по улице Асратяна в Ереване, находящегося на балансе министерства, он умышленно совершил действия, явно выходящие за рамки его полномочий.
Постановлением Правительства от 18 января 2018 года, было выделено 71 квартир для военнослужащих с правом безвозмездного пользования с целью улучшения их жилищных условий. В.С. поручил членам центральной жилищной комиссии министерства на предстоящей сессии выделить квартиры 26 выбранным им военнослужащим, не состоящим на жилищном учете или включенным в списки позднее, а также трем лицам, из администрации Министерства, которые военнослужащими не являлись.
На основании поручения, комиссия приняла незаконное решение.
25 октября 2023 года в отношении обвиняемого В.С. было принято решение инициировать заочное производство. В тот же день в заочном порядке обвинение было предъявлено адвокату  В.С.
Напоминаем, что в ходе предварительного следствия в отношении обвиняемого В.С. была применена мера пресечения в виде заключения под стражу сроком на 2 месяца. Он объявлен в розыск.