Պաշտոնատար անձինք միջոց չեն ձեռնարկել Աբովյան 10 հասցեում գտնվող գույքը պետությանը վերադարձնելու ուղղությամբ. դատախազի հաղորդման հիման վրա՝ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների դատախազությունում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրվել է Աբովյան փողոցի 10 հասցեում գտնվող շենքի օտարման գործընթացը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Կառավարության 2007 թվականի ապրիլի 5-ի որոշմամբ՝ Երևան քաղաքի Աբովյան փողոցի 10 հասցեում գտնվող 1250 քմ մակերեսով շենքը և 56 քմ մակերեսով ավտոտնակը հետ է վերցվել Գիտությունների ազգային ակադեմիայի «Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտ» ՊՈԱԿ-ից և ուղղակի վաճառքի ձևով օտարվել «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊ ընկերությանը: Նախնական գին է սահմանվել 166 մլն 318 հազար դրամը:
2007 թվականի մայիսի 23-ին Պետական գույքի կառավարման վարչության պետ Կ. Կ.-ի և «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ս.Մ.-ի միջև կնքվել է պետական գույքի օտարման և գրավի պայմանագիր, որով գնորդի համար սահմանվել է պարտականություն՝ պայմանագիրն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ 2 տարվա ընթացքում, գույքի հիմնական վերանորոգման և վերականգնման նպատակով ներդնել 150 մլն դրամ:
Նույն պայմանագրով սահմանվել է, որ վերոնշյալ պարտականությունը նշված ժամկետում չկատարելու դեպքում, Պետական գույքի կառավարման վարչությունն օրենքով սահմանված կարգով պետք է դիմի դատարան՝ գնորդին սեփականության իրավունքով պատկանող գույքի վրա բռնագանձում կիրառելու կամ ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված այլ պահանջով։
2008 և 2009 թվականներին Պետական գույքի կառավարման վարչության պետի կողմից գրություն է ուղարկվել «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊ ընկերության տնօրենին՝ 150 մլն դրամի ներդրումային պարտավորության կատարումը հավաստող փաստաթղթեր ներկայացնելու պահանջով, սակայն պատասխան չի ստացվել։
2010 թվականի հուլիսի 7-ին Պետական գույքի կառավարման վարչության պետ Կ.Կ.-ն գրություն է ուղարկել Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահին՝ հայտնելով Աբովյան փողոցի 10 հասցեում գտնվող անշարժ գույքի նկատմամբ գրավի իրավունքի վերացման անհրաժեշտության մասին՝ նշելով, որ «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊ ընկերության կողմից պայմանագրով նախատեսված պարտականությունները չեն կատարվել և որ Աբովյան 10 հասցեում գտնվող տարածքը բացառիկ գերակա հանրային շահ է ճանաչվել Կառավարության 2008 թվականի օգոստոսի 28-ի որոշմամբ։
2010 թվականի հուլիսի 16-ին Կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահի կողմից պետական գույքի կառավարման վարչության պետ Կ.Կ.-ին ուղարկվել է պատասխան գրություն այն մասին, որ գույքի նկատմամբ բացառիկ գերակա հանրային շահ ճանաչելու փաստը հիմք չէ այդ գույքի նկատմամբ գրանցած գրավի իրավունքը չեղյալ հայտարարելու համար, ուստի վերոնշյալ գրության հիման վրա՝ Աբովյան փողոցի 10 հասցեում գտնվող անշարժ գույքի նկատմամբ հիփոթեքի պետական գրանցումը դադարեցնել հնարավոր չէ։
2010 թվականի օգոստոսի 18-ին «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊ ընկերության տնօրենը գույքի գրավը հանելու խնդրանքով գրություն է ուղարկել Կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետին՝ նշելով, որ Ընկերությունը սահմանված ժամկետում իրականացրել է Աբովյան փողոցի 10 հասցեում գտնվող շենքի վերանորոգման և վերականգնման հետ կապված ներդրումային ծրագիրը՝ ներկայացնելով հաշվետվություն:
Դատախազության ուսումնասիրությամբ, ի թիվս այլնի, պարզվել է, որ Ընկերության կողմից առերևույթ բիզնես գործունեության շրջանակներում չպարզված ժամանակահատվածում ձեռքբերված ապրանքների համար (ականջակալ, ֆեն, գդալ, ավել, մոխրաման և այլն) ծախսված գումարը գնահատվել է որպես Աբովյան փողոցի 10 հասցեում գտնվող շենքի հիմնական վերանորոգման և վերականգնման նպատակով կատարված ծախս: Կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է նաև, որ բացառիկ հանրային գերակա շահ ճանաչված շենքին, միայն ութ տարի անց՝ 2016 թվականի օգոստոսի 9-ին է տրամադրվել առաջին շինթույլտվությունը: Միաժամանակ, բացակայում է ավարտական ակտը:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրության ընթացքում հայտնաբերվել է առերևույթ հանցանքի դեպք՝ դատախազը հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե:
2023 թվականի նոյեմբերի 14-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը) (2 դրվագ) և 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պետական կամ համայնքային uեփականություն հանդիսացող հողամաuերի ինքնակամ զավթումը, ինչպես նաև շենքերի և շինությունների ինքնակամ կառուցումը կասեցնելու, կանխարգելելու ուղղությամբ օրենքով սահմանված կարգով միջոցներ չձեռնարկելը) (2 դրվագ):
Գլխավոր դատախազությունը, պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, միջոցներ է ձեռնարկում համայնքային սեփականություն հանդիսացող գույքը համայնքին վերադարձնելու նպատակով:

Officials failed to undertake measures to return the property located at 10 Abovyan Str. to the state: criminal proceedings was initiated based on the prosecutor’s report
The process of alienation of the property located at 10 Abovyan Str. was examined in the Prosecutor’s Office of Kentron and Nork Marash Administrative districts of the city of Yerevan in the scope of its power to file a claim on the protection of state interests.
It was found out by the examination that by the Decision of the Government dated April 5, 2007, the building with the surface of 1250 square meters and the garage with the surface of 56 square meters located at 10 Abovyan Str. of the city of Yerevan was taken back from the Institute of Geological Sciences NGO of the National Academy of Sciences and alienated to Local Developers LLC through direct sale. AMD 166 million 318 thousand was defined as the initial price of the property.
On May 23, 2007 a contract on the alienation and pledge of the state property was concluded between local Developers LLC and K. K. Head of the State Property Management Department, pursuant whereof the buyer was obliged to invest AMD 150 million for the purpose of reconstructing and repairing the building within 2 years after the contract enters into force.
Head of the State Property Management Department sent a letter to the Director of Local Developers LLC in 2008 and 2009 requiring to submit the documents confirming the investment of AMD 150 million, however he didn’t receive an answer.
On July 7, 2010, K.K. Head of the State Property Management Department sent a letter to the Head of the State Committee of the Real Estate Cadaster informing him on the necessity of terminating the pledge right with regard to the immovable property located at 10 Abovyan Str., mentioning that  Local Developers LLC failed to fulfill its obligations.
On July 16, 2010, in response to the letter of K.K. Head of the State Property Management Department, the Head of the State Committee of the Real Estate Cadaster answered that the fact of recognized overriding public interest over the property is not a ground for termination of the pledge right, thus it is not possible to terminate the state registration of mortgage over the property located at 10 Abovyan Str.
On August 18, 2010 the Director of Local Developers LLC sent a letter to the Head of the State Property Management Department adjacent to the Government requiring to remove the pledge over the property, mentioning that the Company implemented the investment project within defined time limits, submitting relevant documents.
During the examination, the Prosecutor’s Office also found out that the money spent for the purpose of purchasing goods by the Company in the scope of its business activity (earphones, hairdryer, spoon, broom, ashtray, etc.) were assessed as expenses made for the purpose of restoring and repairing the building located at 10 Abovyan Str. As a result of examination it was also found out that the first construction permit was granted to that building only on August 9, 2016. At the same time there was no completion act.
Taking into consideration that a case of alleged crime was found out during the examination, the prosecutor submitted a report to the Anti-corruption Committee.
On November 14, 2023, a criminal proceedings was initiated in the Anti-corruption Committee under part 2 of article 308 (2 counts) and part 2 of article 315 (2 counts) of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
The Prosecutor General’s Office undertakes measures to return the property constituting an ownership of the community back to the community in the scope of its power to file a claim on the protection of state interests.