Աննա Վարդապետյանը ՄԱԿ հատուկ զեկուցողին է ներկայացրել Դատախազության լիազորությունների էվոլյուցիան
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր հանդիպել է Ճշմարտության, արդարության, հատուցման և չկրկնվելու երաշխիքների խթանման հարցերով ՄԱԿ հատուկ զեկուցող Ֆաբիան Սալվիոլիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Աննա Վարդապետյանը բարձր է գնահատել ՄԱԿ հատուկ զեկուցողի մանդատի կարևորությունը և ընդգծել, որ համակարծիք է նրա՝ «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 4-րդ ֆորումի ժամանակ արված հայտարարության հետ, ըստ որի՝ պատերազմական հանցագործների հերոսացումը չի կարող համատեղվել ժողովրդավարական արժեքների հետ: Այդ համատեքստում Աննա Վարդապետյանն ընդգծել է պատերազմական հանցագործություններին պատշաճ անդրադառնալու, համարժեք գնահատական տալու և դրանց կանխարգելմանն ուղղված գործուն միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը:
Հանրապետության գլխավոր դատախազը ՄԱԿ հատուկ զեկուցողին է ներկայացրել ՀՀ դատախազության լիազորությունների էվոլյուցիան, Դատախազության գործիքակազմը՝ ուղղված կոռուպցիայի դեմ պայքարին, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանությանը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանը, խոշտանգումների կանխարգելմանն ու դրանց դեմ քրեաիրավական պայքարին և այլն:
Դատախազության լիազորությունների համատեքստում քննարկվել են նաև Քրեական և Քրեական դատավարության օրենսգրքերում հայեցակարգային փոփոխությունները, որոնց արդյունքում քրեական արդարադատությունը դարձել է ավելի տուժողակենտրոն:

Вардапетян Анна представила специальному докладчику ООН эволюцию полномочий прокуратуры
Генеральный прокурор Республики Армения Вардапетян Анна встретилась с делегацией, возглавляемой Специальным докладчиком ООН по вопросам содействия установления истины, правосудия, возмещения ущерба и гарантий неповторения Фабианом Сальвиоли.
Вардапертян Анна высоко оценила деятельность Специального докладчика ООН и подчеркнула, что согласна с его заявлением, сделанным в ходе 4-го форума «Против преступления геноцида», согласно которому героизация военных преступников не может стоять рядом с демократическими ценностями. В этом контексте Вардапетян Анна подчеркнула необходимость должным образом переосмыслить военные преступления, дать им адекватную оценку и принимать эффективные меры, направленные на их предотвращение.
Генеральный прокурор рассказала Специальному докладчику ООН об эволюции деятельности прокуратуры РА, про инструменты прокуратуры, направленные на борьбу с коррупцией, защиту государственных (общественных) интересов, конфискацию имущество незаконного происхождения, предотвращение пыток и уголовно-правовая борьба с ними и т.д.
В контексте полномочий Прокуратуры также обсуждались концептуальные изменения в Уголовном и Уголовно-процессуальном кодексах, в результате которых уголовное правосудие стало более ориентированным на потерпевших.