Դատախազությունում բոլորը գիտեն՝ որևէ մեկի համար խնդրել չի կարելի. Աննա Վարդապետյանն ընդունել է ԵՊՀ Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի ուսանողներին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը նոյեմբերի 14-ին ընդունել է Երևանի պետական համալսարանի Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի «Դատաիրավական լրագրություն» դասընթացի ուսանողներին: Հանդիպումը նախաձեռնել էր ԵՊՀ Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դոցենտ Վարդուհի Պետրոսյանը:
Ի պատասխան ապագա լրագրողների հարցերի՝ Աննա Վարդապետյանն անդրադարձել է պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում Դատախազության լիազորություններին, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ոլորտում կատարվող աշխատանքներին, ուշացած արդարադատության հետևանքների հաղթահարման ուղիներին, կոռուպցիոն դրսևորումներից՝ հատկապես հովանավորչության անթույլատրելիությանը:
«Հովանավորչությունը կոռուպցիոն երևույթ է: Դատախազությունում բոլորը գիտեն, որ որևէ մեկի համար խնդրել չի կարելի: Նաև գիտեն, որ անթույլատրելի է որևէ մեկին, ով ներկայանում է որպես գլխավոր դատախազի բարեկամ, կուրսընկեր, դասընկեր և այլն, առավելություն տալը»,- ընդգծել է Աննա Վարդապետյանը և ուսանողների հետ քննարկել մասնագիտական, աշխատանքային, էթիկական, աշխարհայացքային հարցեր, դրանց շուրջ ծավալել երկխոսություն:

В прокуратуре все знают, что просить ни за кого нельзя. Анна Вардапетян приняла студентов факультета журналистики ЕГУ
14 ноября Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян приняла студентов курса «Судебная журналистика» факультета журналистики ЕГУ. Встречу организовала доцент факультета журналистики ЕГУ Вардуи Петросян.
Отвечая на вопросы будущих журналистов, Анна Вардапетян коснулась полномочий прокуратуры в сфере защиты государственных (общественных) интересов, работ, проводимых в сфере конфискации имущества незаконного происхождения, пути преодоления последствий задержки правосудия, проявлений коррупции, особенно недопустимости спонсорства.
«Спонсорство – это коррупционное явление. В прокуратуре все знают, что ни за кого нельзя просить. Они также знают, что недопустимо давать преимущество тому, кто представляет себя другом, сокурсником, однокурсником и т. д. Генерального прокурора", - подчеркнула Анна Вардапетян и обсудила со студентами профессиональные, трудовые, этические, мировоззренческие вопросы.