Օգտակար հանածոն օրենքի խախտմամբ արդյունահանած ընկերությունները վերականգնել են պետությանը պատճառված վնասը. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
Գլխավոր դատախազությունը 2023 թվականի հոկտեմբերի 20-ին տեղեկացրել էր, որ հանրային քրեական հետապնդումներ են հարուցվել Արարատի մարզում օգտակար հանածոյի արդյունահանմամբ զբաղվող երեք ընկերությունների տնօրենների նկատմամբ՝ ընդերքի պահպանման և օգտագործման օրենսդրական պահանջները խախտելու, հողը փչացնելու համար, որի արդյունքում պետությանը պատճառվել է խոշոր գույքային և այլ էական վնաս:
Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 31-ին հաստատել է «Սարգիս և Պապ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ս.Ղ.-ի և «Սերտիգ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ս.Ա.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունները և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Ս.Ղ.-ն և Ս.Ա.-ն, 2023 թվականի նոյեմբերի 2-ին և 3-ին` մինչև նախնական դատալսումները, ամբողջությամբ վերականգնել են ընկերությունների գործունեության հետևանքով պետությանը պատճառված վնասը: Մասնավորապես՝ «Սարգիս և Պապ» ՍՊ ընկերությունը վերականգնել է 5 մլն 126 հազար դրամ վնասը (Ս.Ղ.-ի կողմից վճարվել է նաև գանձման ենթակա 5 մլն դրամ տուգանքը), իսկ «Սերտիգ» ՍՊ ընկերությունը վերականգնել է 4 մլն 892 հազար դրամ վնասը (Ս.Ա.-ի կողմից վճարվել է նաև գանձման ենթակա 5 մլն դրամ տուգանքը):

Компании, добывавшие полезные ископаемые с нарушением закона, возместили ущерб, нанесенный государству: прокурор направил дело в суд
20 октября 2023 года в Генпрокуратуру поступила информация о возбуждении публичных уголовных производства в отношении директоров трех компаний, добывающих полезные ископаемые в Араратской области, за нарушение требований законодательства в области недропользования и охраны недр, за порчу земель, что в результате привело к нанесению существенного имущественного ущерба (в том числе и иного ущерба) Государству.
31 октября 2023 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении директора ООО «Саргис и Пап» С.Г. и директора ООО «Сертиг» С.А.  и вместе с материалами дела передал в Суд общей юрисдикции первой инстанции марзов Арарат и Вайоц дзор.
2 и 3 ноября 2023 года С.Г и С.А. полностью возместили причинённый государству ущерб до проведения предварительных слушаний.
В частности, ООО "Саргис и Пап" возместила убытки в размере 5 миллионов 126 тысяч драм (в том числе уплачен штраф в размере 5 миллионов драм), а ООО "Сертиг" возместила убытки в размере 4 миллионов 892 тысяч драм (в том числе, оплачен штраф в размере 5 млн драм).