Օգտակար հանածոն օրենքի խախտմամբ արդյունահանած ընկերությունները վերականգնել են պետությանը պատճառված վնասը. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
Գլխավոր դատախազությունը 2023 թվականի հոկտեմբերի 20-ին տեղեկացրել էր, որ հանրային քրեական հետապնդումներ են հարուցվել Արարատի մարզում օգտակար հանածոյի արդյունահանմամբ զբաղվող երեք ընկերությունների տնօրենների նկատմամբ՝ ընդերքի պահպանման և օգտագործման օրենսդրական պահանջները խախտելու, հողը փչացնելու համար, որի արդյունքում պետությանը պատճառվել է խոշոր գույքային և այլ էական վնաս:
Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 31-ին հաստատել է «Սարգիս և Պապ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ս.Ղ.-ի և «Սերտիգ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ս.Ա.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունները և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Ս.Ղ.-ն և Ս.Ա.-ն, 2023 թվականի նոյեմբերի 2-ին և 3-ին` մինչև նախնական դատալսումները, ամբողջությամբ վերականգնել են ընկերությունների գործունեության հետևանքով պետությանը պատճառված վնասը: Մասնավորապես՝ «Սարգիս և Պապ» ՍՊ ընկերությունը վերականգնել է 5 մլն 126 հազար դրամ վնասը (Ս.Ղ.-ի կողմից վճարվել է նաև գանձման ենթակա 5 մլն դրամ տուգանքը), իսկ «Սերտիգ» ՍՊ ընկերությունը վերականգնել է 4 մլն 892 հազար դրամ վնասը (Ս.Ա.-ի կողմից վճարվել է նաև գանձման ենթակա 5 մլն դրամ տուգանքը):

The companies extracting minerals in violation of law have recovered the damage caused to the state: the prosecutor submitted the case to the court
On October 20, 2023 the Prosecutor General’s Office received an information that public criminal prosecutions were initiated against the directors of three companies extracting minerals in Ararat region for violation of the legislative requirements of subsoil use and conservation, for spoiling the land as a result whereof an essential amount of property damage (other damages as well) was caused to the state.
On October 31, 2023 the prosecutor signed the indictment regarding S.GH., director of “Sargis and Pap” LLC and S.A., director of “Sertig” LLC and submitted it to the First Instance Court of General Jurisdiction of Ararat and Vayots Dzor regions.
On November 2 and 3, 2023, S.Gh. and S.A. recovered the damage caused to the state due to the activity of the company before the preliminary hearings. Particularly “Sargis and Pap” LLC recovered the damage in the amout of AMD 5 million 126 thousand (S.Gh. also paid the penalty in the amount of AMD 5 million) and “Sertig” LLC recovered the damage in the amount of AMD 4 million 892 thousand (S.A. also paid the penalty in the amount of AMD 5 million).