Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Կ.Վ.-ի նկատմամբ. մեղադրանքը՝ փողերի լվացում
Դատախազը 2023 թվականի նոյեմբերի 1-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Շվեյցարիայի Համադաշնության և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի Կ.Վ.-ի նկատմամբ՝ հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելու համար (փողերի լվացում):
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Կ.Վ.-ն, հանդիսանալով Կիպրոսի Հանրապետությունում գրանցված՝ ՀՀ ոչ ռեզիդենտ կազմակերպության իրական շահառու, նշված կազմակերպության միջոցով 2018 թվականի հուլիսի 23-ին ձեռք է բերել և տնօրինել «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերության 12.5 տոկոս բաժնետոմսերը:
Նշված՝ հանցավոր ճանապարհով ստացված 12.5 տոկոս բաժնետոմսերը, փաստացի պատկանել են 2013-2018 թվականների ընթացքում Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանի պաշտոնը զբաղեցրած Մ.Մ.-ին և գրանցված եղել «Զանգեզուր Մայնինգ» ՍՊ ընկերության անվամբ:
Կ.Վ.-ի կողմից բաժնետոմսերի ձեռքբերման նպատակն է եղել թաքցնել դրանց հանցավոր ծագումը, իրական բնույթը:
Մասնավորապես՝ նախապես մշակված հանցավոր սխեմայի կիրառմամբ, «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերության համար ակնհայտ անշահավետ պայմանագիր է կնքվել Մ.Մ.-ին փաստացի պատկանող ընկերության և «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերության միջև: Արդյունքում՝ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերությունն առանձնապես խոշոր չափով տոկոսագումարներ է վճարել Մ.Մ.-ին փաստացի պատկանող ընկերությանը:
Այնուհետև, հանցավոր ծագում ունեցող վերոնշյալ ֆինանսական միջոցների հաշվին, Մ.Մ.-ին փաստացի պատկանող ընկերության միջոցով, ձեռք են բերվել «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերության 12.5 տոկոս բաժնետոմսերը:
2018 թվականին Մ.Մ.-ն «Զանգեզուր Մայնինգ» ՍՊ ընկերության անվամբ գրանցված, «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերության 12.5 տոկոս բաժնետոմսերի ձեռքբերման հանցավոր ծագումը, պատկանելությունը, տնօրինման եղանակը թաքցնելու նպատակով Կ.Վ.-ի հետ համաձայնություն է ձեռք բերել՝ տվյալ գույքը վերջինիս համար ակնհայտ շահավետ պայմաններով փոխանցելու շուրջ:
Արդյունքում՝ Կ.Վ.-ն, տեղեկացված լինելով, որ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերության 12.5 տոկոս բաժնետոմսերը Մ.Մ.-ին պատկանող ընկերությանն են անցել հանցավոր ճանապարհով, նպատակ ունենալով իր համար ակնհայտ շահավետ պայմաններով դառնալ այդ բաժնետոմսերի փաստացի սեփականատեր, միաժամանակ թաքցնել և խեղաթյուրել այդ գույքի հանցավոր ծագումը, պատկանելությունը, տնօրինման եղանակը, դրան հաղորդել է օրինական քաղաքացիաիրավական գործարքների արդյունքում ստացված գույքի տեսք:
Կ.Վ.-ն 1 մլրդ դրամով և 13 մլն ԱՄՆ դոլարով օֆշորային կազմակերպության միջոցով ձեռք է բերել և տնօրինել հանցավոր ճանապարհով ստացված, առանձնապես խոշոր չափերով՝ առնվազն 14 մլրդ 526 մլն 300 հազար դրամ արժողությամբ գույքը:
Նախաքննության ընթացքում Կ.Վ.-ի գտնվելու վայրը պարզել հնարավոր չի եղել:
Միջնորդություն է ներկայացվել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ Կ.Վ.-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ:

Прокурор инициировал публичное уголовное преследование в отношении К.В., обвинение— отмывание денег
1 ноября 2023 года прокурор инициировал публичное уголовное преследование в отношении гражданина Республики Армения и Швейцарской Конфедерации К.В. за легализацию имущества, полученного путем совершения преступления (отмывание денег).
В результате уголовного расследования было установлено, что К.В., будучи бенефициаром организации, зарегистрированной на территории Республики Кипр, которая не является резидентом в РА, 23 июля 2018 года приобрел и управлял 12,5% акциями ЗАО "Зангезурского медно-молибденового комбината" через упомянутую компанию.
Указанные 12,5% акции, полученные преступным путем, фактически принадлежали М.М., занимавшему должность Посла РА в городе Папского Престола (Ватикан) с 2013 по 2018 год и были зарегистрированы на имя ООО "Zangezur Mining".
K.В. приобрел акции с целью сокрытия их преступного происхождения и истинной природы.
В частности, путем применения заранее разработанной преступной схемы был заключен договор между ЗАО "Зангезурским медно-молибденовым комбинатом" и компанией, фактически принадлежащий М.М., на условиях, заранее, невыгодных ЗАО "Зангезурскому медно-молибденовый комбинату". В результате ЗАО "Зангезурский медно-молибденовый комбинат" выплатил значительную сумму процентов компании, фактически принадлежащей М.М.
Затем 12,5% акций ЗАО "Зангезурского медно-молибденового комбината" были приобретены компанией, фактически принадлежащей М.М., за счет средств, имеющих преступное происхождение.
2018 году для сокрытия преступного происхождение 12,5% акций ЗАО "Зангезурского медно-молибденового комбината", зарегистрированных на имя ООО "Zangezur Mining" и способа их управления и принадлежности, М.М. и К.В. заключили договор о передаче указанного имущества на очевидно выгодных условиях для К.В.
В результате К.В., будучи информированным о том, что 12,5% акций ЗАО "Зангезурский медно-молибденовый комбинат" преступным путем переданы компании, фактически принадлежащей М.М., намеревался завладеть этими акциями на очевидно выгодных для себя условиях и одновременно скрыть и исказить их преступное происхождение представив, как имущество, полученное в результате законной гражданско-правовой сделки.
Через оффшорную компанию К.В. за 1 миллиард драм и 13 миллионов долларов США приобрёл и управлял имуществом стоимостью не менее 14 526 300 000 000 драм.
В ходе предварительного расследования не удалось выяснить местоположение К.В.
Подано ходатайство в Антикоррупционный суд о применении ареста в качестве меры пресечения в отношении К.В.