Գլխավոր դատախազի հրամանով՝ «նկատողություն» տեսակի տույժ է նշանակվել դատախազի նկատմամբ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 4-ի որոշման հիման վրա՝ Զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության բաժնում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ:
Վարույթի շրջանակում հաստատվել է, որ դատախազը խախտել է դատախազի վարքագծի կանոններն ու աշխատանքային ներքին կարգապահական կանոնները: Մասնավորապես՝ աշխատանքային ժամերին, պարբերաբար, առանց հարգելի պատճառների, բացակայել է աշխատանքի վայրից:
Կարգապահական վարույթի արդյունքները 2023 թվականի հոկտեմբերի 30-ին ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողով:
Էթիկայի հանձնաժողովի 2023 թվականի հոկտեմբերի 31-ի որոշմամբ հաստատվել է կարգապահական խախտման առկայությունը և դատախազի մեղավորությունը:
Գլխավոր դատախազի՝ 2023 թվականի նոյեմբերի 1-ի հրամանով՝ Զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության բաժնում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ նշանակվել է «նկատողություն» տեսակի կարգապահական տույժ:

According to the order of the Prosecutor General disciplinary penalty in the form of “reprimand” was applied against the prosecutor
Based on the decision of the Prosecutor General of the Republic of Armenia dated October 4, 2023 a disciplinary penalty was initiated against the person holding an autonomous position in the Devision for Supervision over the Investigation of Especially Important Cases against Military Service of the Central Military Prosecutor’s Office.
In the scope of the proceedings it was confirmed that the prosecutor violated the rules of conduct of the prosecutor as well as internal rules of labour discipline. Particularly, during the working hours the prosecutor failed to attend his workplace on a regular basis and without a valid reason.
On October 30, 2023, the results of the disciplinary proceedings were submitted to the Ethics Commission under the Prosecutor General of the Republic of Armenia.
By the decision of the Ethics commission dated October 31, 2023, both the existence of disciplinary violation and the guilt of the prosecutor were confirmed.
By the order of the Prosecutor General of November 1, 2023, a disciplinary penalty in the form of “reprimand” was applied against the person holding an autonomous position in the Devision for Supervision over the Investigation of Especially Important Cases against Military Service of the Central Military Prosecutor’s Office.