Գլխավոր դատախազի հրամանով՝ դատախազի նկատմամբ կիրառվել է «դասային աստիճանի իջեցում՝ մեկ աստիճանով» տեսակի կարգապահական տույժ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 2-ի որոշման հիման վրա՝ Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ:
Վարույթի շրջանակում հաստատվել է, որ Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազը, նույնաբնույթ արարքների կատարման համար «խիստ նկատողություն» ստանալուց հետո, կրկին խախտել է դատախազի վարքագծի կանոններն ու աշխատանքային ներքին կարգապահական կանոնները:
Մասնավորապես՝ դատախազը պարբերաբար՝ առանց հարգելի պատճառի, բացակայել է աշխատավայրից, դատական նիստերին ներկայացել է ոչ պատշաճ հագուստով:
Կարգապահական վարույթի արդյունքները 2023 թվականի հոկտեմբերի 26-ին ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողով:
Էթիկայի հանձնաժողովը 2023 թվականի հոկտեմբերի 27-ի որոշմամբ հաստատվել է կարգապահական խախտման առկայությունը և դատախազի մեղավորությունը:
Գլխավոր դատախազի՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 30-ի հրամանով՝ Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ նշանակվել է «դասային աստիճանի իջեցում՝ մեկ աստիճանով» տեսակի կարգապահական տույժ:

Согласно приказу Генерального прокурора, прокурор был привлечен к дисциплинарной ответственности в виде «понижения в классном чине на одну ступень»
Согласно решению Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян от 2 октября 2023 года было начато дисциплинарное производство в отношении лица, занимающего автономную должность в военной прокуратуре Сюникского гарнизона.
В ходе процесса подтвердилось, что в отношении прокурора военной прокуратуры Сюникского гарнизона ранее было применено дисциплинарное взыскание в виде "строгого выговора". Тем не менее, он повторно нарушил правила поведения прокурора и внутренние правила трудовой дисциплины.
В частности, прокурор периодически без уважительной причины отсутствовал на рабочем месте, а на заседании суда появился в ненадлежащей одежде.
26 октября 2023 года результаты дисциплинарного производства были представлены Комиссии по этике при Генеральном прокуроре Республики Армения.
Решением Комиссии по этике от 27 октября 2023 года было подтверждено наличие дисциплинарного нарушения и вины прокурора.
По приказу Генерального прокурора от 30 октября 2023 года было вынесено решение о дисциплинарном взыскание в виде "понижения в классном чине на одну ступень" в отношении лица, занимающего автономную должность в военной прокуратуры Сюникского гарнизона.