Գլխավոր դատախազի հրամանով՝ դատախազի նկատմամբ կիրառվել է «դասային աստիճանի իջեցում՝ մեկ աստիճանով» տեսակի կարգապահական տույժ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 2-ի որոշման հիման վրա՝ Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ:
Վարույթի շրջանակում հաստատվել է, որ Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազը, նույնաբնույթ արարքների կատարման համար «խիստ նկատողություն» ստանալուց հետո, կրկին խախտել է դատախազի վարքագծի կանոններն ու աշխատանքային ներքին կարգապահական կանոնները:
Մասնավորապես՝ դատախազը պարբերաբար՝ առանց հարգելի պատճառի, բացակայել է աշխատավայրից, դատական նիստերին ներկայացել է ոչ պատշաճ հագուստով:
Կարգապահական վարույթի արդյունքները 2023 թվականի հոկտեմբերի 26-ին ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողով:
Էթիկայի հանձնաժողովը 2023 թվականի հոկտեմբերի 27-ի որոշմամբ հաստատվել է կարգապահական խախտման առկայությունը և դատախազի մեղավորությունը:
Գլխավոր դատախազի՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 30-ի հրամանով՝ Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ նշանակվել է «դասային աստիճանի իջեցում՝ մեկ աստիճանով» տեսակի կարգապահական տույժ:

According to the order of the Prosecutor General disciplinary penalty in the form of “demotion in class rank-by one degree” was applied against the prosecutor
Based on the decision of the Prosecutor General of the Republic of Armenia dated October 2, 2023 a disciplinary penalty was initiated against the person holding an autonomous position in Syunik Garrison Military Prosecutor’s Office.
In the scope of the proceedings it was confirmed that “severe reprimand” type of disciplinary penalty was applied against the prosecutor of Syunik Garrison Military Prosecutor’s Office, however the latter violated the rules of conduct of the prosecutor as well as internal rules of labour discipline again.
Particularly, the prosecutor failed to attend his workplace and attended court sittings in inappropriate clothes.
On October 26, 2023, the results of the disciplinary proceedings were submitted to the Ethics Commission under the Prosecutor General of the Republic of Armenia.
By the decision of the Ethics commission dated October 27, 2023, both the existence of disciplinary violation and the guilt of the prosecutor were confirmed.
By the order of the Prosecutor General of October 30, 2023, a disciplinary penalty in the form of “demotion in class rank-by one degree” was applied against the person holding an autonomous position in Syunik Garrison Military Prosecutor’s Office.