Պետության և համայնքի սեփականություն հանդիսացող հողամասերը կառուցապատողների կողմից ինքնակամ ներառվել են շինհրապարակներում. Դատախազությունը միջնորդագիր է ներկայացրել Երևանի քաղաքապետին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունը, պետության գույքային շահերի պաշտպանությունն ապահովելու նպատակով, ուսումնասիրություններ է իրականացրել Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանի այն շինհրապարակներում, որոնք տևական ժամանակ ցանկապատված են և ընդգրկում են համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողատարածքներ, այդ թվում՝ մայթեր, փողոցներ։
Կառավարության 2001 թվականի ապրիլի 12-ի թիվ 286 և Երևան քաղաքի ավագանու 2012 թվականի մարտի 16-ի թիվ 405-Ն որոշումների համաձայն՝ կառուցապատվող հողամասին հարող և շինհրապարակի սահմաններում ներառված հողամասը կառուցապատողին տրամադրվում է վարձակալության: Շինարարության թույլտվությամբ սահմանված սկզբնական, իսկ ժամկետի երկարաձգման դեպքում՝ երկարաձգված ժամկետում կառուցապատումը չավարտվելու դեպքում, վարձակալության պայմանագիրը Երևանի քաղաքապետի կողմից ենթակա է միակողմանի վաղաժամկետ լուծման: Կառուցապատողը պարտավոր է Երևանի քաղաքապետի պահանջով և սահմանած ողջամիտ ժամկետում վերականգնել մայթը:
Գլխավոր դատախազության ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանում առկա են բազմաթիվ տարածքներ, որտեղ պետական և համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերը (մայթ, փողոց) կառուցապատողների կողմից ինքնակամ ներառվել են շինարարական հրապարակներում: Այդ տարածքների վերաբերյալ Երևանի քաղաքապետի և կառուցապատողների միջև վարձակալության պայմանագրեր չեն կնքվել, մի շարք դեպքերում շինհրապարակների տարածքներում տևական ժամանակ աշխատանքներ չեն իրականացվում, իսկ մայթերի և փողոցների՝ շինհրապարակներում ներառումը լուրջ խոչընդոտներ է ստեղծել քաղաքացիների շարժի և տրանսպորտային միջոցների երթևեկության համար:
Գլխավոր դատախազության առաջարկությամբ՝ Քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է՝
• Արամի փողոցում՝ նախկին «Մանկական աշխարհ» հանրախանութի հետնամասում առկա շինհրապարակում, ներառվել են համայնքային սեփականություն հանդիսացող՝ 273.8 քմ մակերեսով հողամաս (մայթ) և 49.9 քմ մակերեսով հատված Արամի փողոցից, իսկ գույքի հանդիպակաց ուղղությամբ՝ 84.9 քմ մակերեսով համայնքային նշանակության հողատարածքը գտնվում է փորված վիճակում:
• Աբովյան և Արամի փողոցների հատման խաչմերուկի հարակից շինարարական հրապարակում ներառվել են համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասեր՝ ընդհանուր 139,8 քմ մակերեսներով:
• Արամի և Տերյան փողոցիների հատման խաչմերուկին հարակից շինարարական հրապարակի տարածքում ներառվել է ընդհանուր օգտագործման փողոց՝ 23,3 քմ մակերեսով:
• «Մոսկվա» կինոթատրոնի հանդիպակաց հատվածում առկա շինհրապարակի ցանկապատը տեղադրված է համայնքային սեփականության հողամասում՝ 212 քմ մակերեսով, ընդհանուր օգտագործման փողոցի տարածքում՝ 45,9 քմ մակերեսով, իսկ շինհրապարակի անցումը տեղադրված է ընդհանուր օգտագործման փողոցի տարածքում՝ 98,8 քմ մակերեսով: «Մոսկվա» կինոթատրոնի հարակից շինարարական հրապարակի ցանկապատը տեղադրված է համայնքային սեփականության հողամասում՝ 502,4 քմ մակերեսով:
Դատախազության կողմից կատարված հարցումներով՝ վերոնշյալ տարածքների՝ ճարտարապետաշինարարական նախագծով առանձնացնելու և կառուցապատողների հետ վարձակալության պայմանագրեր կնքելու, համայնքային հողերի զավթման փաստերով կառուցապատողներին վարչական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ տվյալներ ձեռք չեն բերվել:
Ուսումնասիրության արդյունքում հայտնաբերվել են նաև օրենքի խախտմամբ փորված փոսորակներ (փոսեր), որոնց վերաբերյալ առկա չեն անհրաժեշտ քաղաքաշինական փաստաթղթեր:
Երևան քաղաքում շրջակա միջավայրի վրա շինարարական աշխատանքների ազդեցությունը նվազեցնելու, քաղաքացիների և տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժման ոչ իրավաչափ սահմանափակումը վերացնելու, կառուցապատողների կողմից ինքնակամ զավթված՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերն ազատելու և նախկին տեսքի բերելու, հողամասերն ինքնակամ զավթած կառուցապատողների նկատմամբ վարչական պատասխանատվության համապատասխան միջոցներ կիրառելու, ինչպես նաև Կառավարության 2001 թվականի ապրիլի 12-ի թիվ 286 որոշման պահանջների պատշաճ կատարումն ապահովելու ուղղությամբ անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով՝ Գլխավոր դատախազությունը միջնորդագիր է ներկայացրել Երևանի քաղաքապետին:

Land plots belonging to the state and community were included in the building site by the developer: the prosecutor submitted a written motion to the Mayor of Yerevan city
For protecting property interests of the state the Proisecutor General’s Office of the Republic of Armenia examined those building sites of Kentron administrative district of the city of Yerevan, which were fanced off for a long time and include land plots belonging to the community, among them streets and pavements.
Pursuant to decision №286 of the Goverment dated April 12, 2001 and decision № 405-N of the Council of Elders of Yerevan city dated March 16, 2012 the land plot adjacent to the building site and included therein shall be leased to the developer. The developer must restore the pavement according to the order of the Mayor of Yerevan city and within the defined reasonable terms.
It was found out by the examination of the Prosecutor General’s Office that there are a number of territories in Knetron administrative district, where land plots belonging to the state or community were volontality included by the developers in the building sites. Those developers and the Mayor of the city of Yerevan failed to conclude any agreement regarding those land plots and the fact that those land plots were involved in the building sites for a long time created serious problems for the movement of citizens and vehicles.
Based on the proposal of the Prosecutor General’s Office the Urban Development, Technical and Fire Safety Inspectorate carried out examination and it was found out that:
- A land plot with the surface of 273.8 square meters and a territory with the surface of 49.9 from Arami street was included in the building site located behind “Childrens’ world” department store at Arami street and a land plot belonging to the community with the surface of 84.9 square meters located in front of the building site was digged.
- Land plots with the surface of 139.8 square meters belonging to the community were included in the building site located near the intersenction of Abovyan and Arami streets.
- Land plots with the surface of 23.3 square meters of common use were included in the building site located near the intersenction of Teryan and Arami streets.
- The fance of the building site located in front of “Moscow” cinema is placed on the land plot with the surface of 212 square meters belonging to the community and the crossing section of the building site was placed on the territory of the street of common use with the surface of 98.8 square meters. The fance of the building site adgacenet to the “Moskva” cinema is placed on the land plot with the surface of 502.4 square meters belonging to the community.
The examination revealed also pits, digged with violation of law, without necessary documentation.
The Prosecutor General’s Office submitted a written motion to the Mayor of Yerevan for the purpose of undertaking measures to reduce the impact of construction works on the environment of the city, to eliminate the illegal restrictions of the movement of citizens and vehicles, to restore community owned land plots occupied by developers, as well as to ensure proper fulfillment of the requirements of order № 286 of the Government dated April 12, 2001.