Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիայի նախագահը հափշտակել է ավելի քան 10 մլն դրամ. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
«Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ Մ.Ս.-ն (պաշտոնավարումը կասեցված է) 2020 թվականի հունվարի 30-ին Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հետ կնքել է պայմանագիր, որի հիման վրա՝ «Հայաստանի Հանրապետության առաջնություններին և միջազգային միջոցառումներին մասնակցության ապահովման համար մարզիկների նախապատրաստում և առաջնությունների անցկացում» միջոցառման իրականացման նպատակով՝ Ֆեդերացիային հատկացվել է 13 մլն 7 հազար 200 դրամ:
Մ.Ս.-ն, 2020 թվականի տարեկան միջոցառումների մի մասը կորոնավիրուսային համավարակի պատճառով չեղարկվելուց հետո, Նախարարություն է ներկայացրել վերոնշյալ գումարից 1 մլն 50 հազար դրամի ծախսերի մասին կեղծ տեղեկություններ, որոնց համաձայն՝ 1 մլն 50 հազար դրամը ծախսվել է 2020 թվականի դեկտեմբերի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 25-ը «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲ ընկերության «Ուսումնա-սպորտային համալիր» հիմնարկի սահադաշտում Գեղասահքի հավաքականի թիմի երեք մարզիկների և նրանց մարզիչների համար կազմակերպված ուսումնամարզական հավաքի անցկացման համար: Մինչդեռ նշված հավաքը չի կայացել:
Բացի այդ, Մ.Ս.-ն, 2020 թվականի դեկտեմբերի 4-ին և 2021 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Նախարարություն է ներկայացրել իրականությանը չհամապատասխանող տվյալներ այն մասին, թե իբր մարզիչներ Է.Դ.-ն (Ֆեդերացիայի նախագահ Մ.Ս.-ի որդին) և Ա.Ա.-ն հանդիսացել են գեղասահորդներ, միջազգային մրցաշարերի մասնակից՝ պարային զույգ Թ.Կ.-ի և Ս.Ս.-ի անձնական մարզիչներ: Արդյունքում՝ 2020 թվականի գեղասահքի Եվրոպայի առաջնության 17-րդ տեղը գրավելու կապակցությամբ, Նախարարության կողմից Մ.Ս.-ի որդուն՝ Է.Դ.-ին, հատկացվել է անվանական թոշակ՝ 1 տարի ժամկետով՝ 630 հազար դրամի չափով:
Այնուհետև, 2021 թվականի սեպտեմբերի 21-25-ը Գերմանիայի Օբերստդորֆ քաղաքում կայացած Գեղասահքի միջազգային մրցաշարին պարային զույգ Թ.Կ.-ի և Ս.Ս.-ի կողմից 2022 թվականի ձմեռային օլիմպիական խաղերի վարկանիշ ձեռք բերելու կապակցությամբ Ֆեդերացիայի նախագահի որդի է.Դ.-ին՝ որպես գեղասահքի հավաքականի գլխավոր մարզիչ և նույն ձեռքբերման կապակցությամբ՝ որպես անձնական մարզիչ, 2022 թվականի հունվարի 1-ից մինչ 2022 թվականի դեկտեմբերը ներառյալ՝ հատկացվել է 5 մլն 250 հազար դրամ: Երկրորդ մարզիչ հանդես եկած Ա.Ա.-ին 2022 թվականի հունվարի 1-ից մինչ 2022 թվականի դեկտեմբերը ներառյալ՝ հատկացվել է 3 մլն 360 հազար դրամ: Ա.Ա.-ն 2022 թվականի հունվարից մինչև հոկտեմբեր, յուրաքանչյուր ամիս իրեն հատկացված 280 հազար դրամից 180 հազար դրամը փոխանցել է Ֆեդերացիայի նախագահ Մ.Ս.-ի բանկային հաշվեհամարին:
Այսպիսով, «Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիա» ՀԿ նախագահ Մ.Ս.-ն պետությունից հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ ընդհանուր 10 մլն 290 հազար դրամ, որից 5 մլն 880 դրամը՝ իր որդու՝ մարզիչ է.Դ.-ի օժանդակությամբ, իսկ 3 մլն 360 հազարը ՝ մարզիչ Ա.Ա.-ի օժանդակությամբ:
Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 13-ին Մ.Ս.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ խոշոր չափերով յուրացում կամ վատնում), 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն) և 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով (փաստաթղթեր, ձևաթղթեր կեղծելը, իրացնելը կամ օգտագործելը) (2 դրվագ):
Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 20-ին հաստատել է Մ.Ս.-ի և վերջինիս որդի Է.Դ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:

Председатель Федерации фигурного катания Армении присвоил более 10 миллионов драм РА: прокурор передал дело в суд
30 января 2020 года М.С., председатель Общественной организации "Федерации фигурного катания Армении", заключил контракт с Министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, на основании которого Федерации было выделено 13 миллионов 7 тысяч 200 драм РА на "Подготовку спортсменов к участию в соревнованиях в Республике Армения и международных мероприятиях, а также организации чемпионатов".
М.С. отменил некоторые ежегодные мероприятия 2020 года из-за эпидемии коронавируса, однако представил ложную информацию Министерству о расходах в размере 1 миллион 50 тысяч, которые якобы были потрачены на организацию тренировочного лагеря для трех спортсменов национальной сборной по фигурному катанию и их тренеров. Однако сборы не состоялись.
Кроме того, 4 декабря 2020 года и 10 октября 2021 года М.С. представил ложную информацию Министерству, утверждая, что Э.Д. (сын председателя М.С.) и А.А. были личными тренерами пары по танцам на льду Т.К. и С.С., участников международных соревнований. В результате Министерство назначило номинальное содержание на срок 1 год в размере 630 тысяч драм РА сыну М.С. Э.Д., так как пара заняла 17-е место на чемпионате Европы по фигурному катанию 2020 года.
Затем пара по танцам на льду Т.К. и С.С. с 21 по 25 сентября 2021 года участвовала в международных соревнованиях по фигурному катанию в городе Оберстдорф, Германия, , и получила квалификацию на зимние Олимпийские игры, за что Э.Д., как главный тренер национальной сборной и личный тренер пары, с 1 января 2022 года по декабрь 2022 года получил 5 миллионов 250 тысяч драм РА. А.А., второй тренер национальной сборной, получил 3 миллиона 360 тысяч драм РА с 1 января 2022 года по декабрь 2022 года. С января по октябрь 2022 года А.А. перечислил 280 тысяч 180, которые получал каждый месяц, на банковский счет председателя Федерации, М.С.
Таким образом, произошло хищение в особо крупном размере со стороны М.С., председателя НКО "Федерации фигурного катания Армении" на общую сумму 10 миллионов 290 тысяч драм РА, из которых 5 миллионов 880 тысяч было похищено с помощью Э.Д. (тренера) его сына, и 3 миллиона 360 тысяч с помощью А.А. (тренера).
13 октября 2023 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование против М.С. по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 179, пункту 1 части 3 статьи 178, части 1 статьи 325 (2 эпизода) в соответствии с Уголовным кодексом, от 18.04.2003 года.
20 октября 2023 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении М.С. и его сына Э.Д. и передал его в Антикоррупционный суд вместе с материалами дела.