Պարտադիր ժամկետային երեք զինծառայող հրաժարվել է մասնակցել մարտական գործողություններին. դատախազը գործերն ուղարկել է դատարան
1. Պաշտպանության նախարարության N զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Վ.Հ.-ն, 2020 թվականի հոկտեմբերի 21-ին, Կառավարության որոշմամբ հայտարարված ռազմական դրության ժամանակ հրաժարվել է կատարել մարտական դիրքեր մեկնելու, N զորամասի պահպանության տեղամասում պաշտպանություն իրականացնելու պարտականությունները:
Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 12-ին Վ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 364-րդ հոդված 3-րդ մասով (ռազմական դրության ժամանակ զինվորական ծառայության պարտականությունները կատարելուց հրաժարվելը):
2. Պաշտպանության նախարարության N զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ` շարքայիններ Ա.Պ.-ն և Ա.Ե.-ն, 2020 թվականի հոկտեմբերի 20-ին, Կառավարության որոշմամբ հայտարարված ռազմական դրության ժամանակ հրաժարվել են մասնակցել մարտական գործողություններին:
Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 23-ին Ա.Ե.-ի և Ա.Պ.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 364-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (ռազմական դրության ժամանակ զինվորական ծառայության պարտականությունները կատարելուց հրաժարվելը):
Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 17-ին հաստատել է մեղադրական եզրակացությունները և վարույթների նյութերի հետ հանձնել Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:

Трое срочно призванных военнообязанных отказались участвовать в боевых действиях: прокурор направил дело в суд
- 21 октября 2020 года, во время военного положения, объявленного решением Правительства, рядовой В.Г., военнослужащий срочной службы воинской части N МО, отказался выполнять обязанности выхода на военные позиции и защиты территории воинской части N. 12 октября 2023 года прокурор начал публичное уголовное преследование в отношении В.Г. по части 3 статьи 364 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года (отказ от выполнения обязанностей военной службы во время военного положения).
- 20 октября 2020 года, во время военного положения, объявленного решением Правительства, А.П. и А.Е., срочно призванные военнообязанные воинской части N Министерства обороны, отказались участвовать в военных действиях. 23 октября 2023 года прокурор инициировал публичное уголовное преследование в отношении А.Е. и А.П. по части 3 статьи 364 Уголовного кодекса, от 18 апреля 2003 года.
17 октября 2023 года прокурор утвердил обвинительные заключения и передал материалы производства в Суд общей юрисдикции первой инстанции Сюникского марза.