Բանակային կորպուսի, զորամասի, վաշտի հրամանատարները միջոցներ չեն ձեռնարկել կանխելու հակառակորդի առաջխաղացումը ՀՀ ինքնիշխան տարածք. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 17-ին հաստատել է N բանակային կորպուսի, զորամասի և վաշտի հրամանատարների կողմից՝ մարտական հերթապահության կանոնները խախտելու հետևանքով հակառակորդի առաջխաղացումը դեպի ՀՀ ինքնիշխան տարածք չկանխելու վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Հիշեցնենք, որ Վ.Գ.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ ՊՆ N բանակային կորպուսի հրամանատարի պաշտոնը, 2021 թվականի նոյեմբերի 14-ին՝ ժամը 08:30-ին, զորամասի հրամանատար Ա.Մ.-ին թույլատրել է ներկայանալ հակառակորդի հետ նախատեսված բանակցություններին: Այնուհետև, Ա.Մ.-ից ստացել է զեկույց, որ հակառակորդը ճանապարհը բացելու վերաբերյալ կոնկրետ պատասխանի է սպասում, որից հետո անձնակազմին տվել է մարտական հերթապահության պարտականությունների կատարումից շեղող հրաման:
Տվյալ բնագծում մարտական հերթապահություն իրականացնող ՊՆ N զորամասի հրամանատար Ա.Մ.-ն բանակցությունները դադարեցնելու և հակառակորդի առաջխաղացումը մարտ վարելով կանխելու վերաբերյալ ժամանակին հրաման արձակելու փոխարեն՝ բանակցություններին ներկայացած հակառակորդի մյուս սպաների հետ շտապել է ՀՀ ՊՆ N զորամասի համահավաք վաշտի զինծառայողների կողմից զբաղեցված բնագիծ և բավարարվել միայն իր տեղակալ Գ.Ի.-ի կողմից նշված վաշտի զինծառայողներին՝ «Մարտական դիրք» կեցվածք ընդունելու, նախազգուշական կրակ բացելու և հակառակորդի առաջխաղացումը կանգնեցնելու ու ՀՀ տարածք ներթափանցումը չթույլատրելու վերաբերյալ հրամանով, ինչի արդյունքում անձնակազմի հետ միասին հայտնվել է շրջափակման մեջ:
Համահավաք ստորաբաժանման վաշտի հրամանատարներ Մ.Փ.-ն և Ա.Թ.-ն, Գ.Ի.-ի հրամանով գործելու փոխարեն, տրվել են հակառակորդի հոգեբանական ճնշմանը և, առանց դիմադրության ու վերադասի թույլտվության, թողել զբաղեցրած բնագիծը՝ զորամասի հրամանատարի հետ ընկնելով շրջափակման մեջ:
Արդյունքում՝ հակառակորդն առանց դիմադրության ներխուժել է Հայաստանի ինքնաշխան տարածք և վերահսկողության տակ վերցրել մի շարք մարտական դիրքեր:
Դատախազի կողմից 2023 թվականի հոկտեմբերի 6-ին որոշում էր կայացվել Վ.Գ.-ի, Ա.Մ.-ի, Մ.Փ.-ի և Ա.Թ.-ի նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումները փոփոխելու և նոր հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգքրի 365-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (մարտական հերթապահություն կամ մարտական ծառայություն կրելու կանոնները խախտելը):

Командиры армейского корпуса, воинской части и роты не приняли мер по предотвращению продвижения противника на суверенную территорию Республики Армения, прокурор направил дело в суд
17 октября 2023 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении командиров армейского корпуса N, воинской части  за непредотвращение вторжения противника на автономную территорию Республики Армения в связи с нарушением правил боевого дежурства и вместе с материалами производсва передал его в суд общей юрисдикции первой инстанции Сюникской области.
Напомним, что В.Г. занимал должность командира армейского корпуса N МО РА, 14 ноября 2021 года в 08:30 он разрешил командиру воинской части А.М. присутствовать на запланированных переговорах с противником. Затем он получил от А.М. отчет о том, что противник ждет конкретного ответа по поводу открытия дороги, после чего отдал личному составу приказ об отклонении от обязанностей боевого дежурства.
Вместо того, чтобы отдать своевременный приказ прекратить переговоры и боевыми действиями предотвратить продвижение противника на этой территории, командир воинской части N Министерства Обороны РА А.М., вместе с другими офицерами противника, которые были на переговорах, поспешил на территорию, занятую ротой воинской части N, ограничившись лишь приказом своего заместителя Г.И. бойцам этой роты: занять «Огневую позицию», открыть предупредительный огонь, остановить продвижение противника и не допустить его проникновения на территорию Республики Армения, в результате чего он и личный состав оказались в окружении врага.
Командиры подразделений М.П. и А.Т., вместо выполнения приказа Г.И. поддались психологическому давлению противника без сопротивления и приказа командиров покинули оккупированную территорию, попав в осаду вместе с командиром воинской части.
В результате противник без сопротивления вторгся на суверенную территорию Армении и взял под свой контроль ряд боевых позиций.
6 октября 2023 года прокурор вынес постановление об изменении публичного уголовного преследования, возбужденного в отношении В.Г., А.М., М.П. и А.Т., и возбуждении нового публичного уголовного преследования в соответсвии с частью 3 статьи 365 УК РА, принятого 18.04.2003 года.