Գլխավոր դատախազությունը հաշտության համաձայնություն է կնքել. 1 անշարժ և 1 շարժական գույքերն ու շուրջ 29 մլն դրամը վերադարձվել են Հայաստանի Հանրապետությանը
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում 2020 թվականի հոկտեմբերի 9-ին սկսվել էր ուսումնասիրություն՝ Էրեբունի վարչական շրջանի նախկին ղեկավար Արմեն Հարությունյանին պատկանող գույքի առնչությամբ:
Ուսումնասիրության հիմքը նախաձեռնված քրեական վարույթն էր, որով Արմեն Հարությունյանը ներգրավվել էր որպես մեղադրյալ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ)։
Գլխավոր դատախազությունում կատարված ուսումնասիրության արդյունքում 2023 թվականի մարտի 14-ին Հակակոռուպցիոն դատարան էր ներկայացվել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման պահանջով հայցադիմում։
2023 թվականի հոկտեմբերի 13-ին Գլխավոր դատախազություն էր ստացվել Արմեն Հարությունյանի և նրան փոխկապակցված անձանց կողմից հայցապահանջն ընդունելու և գործի քննությունը հաշտությամբ ավարտելու վերաբերյալ դիմում: Արմեն Հարությունյանը և նրան փոխկապակցված անձինք պատրաստակամություն էին հայտնել Հայաստանի Հանրապետությանը սեփականության իրավունքով փոխանցել 1 միավոր անշարժ և 1 միավոր շարժական գույք՝ ընդհանուր 16 մլն 400 հազար դրամ շուկայական արժեքով, ինչպես նաև՝ 28 մլն 700 հազար դրամ։
Դիմումի հիման վրա՝ Գլխավոր դատախազության և դիմում ներկայացրած անձանց միջև 2023 թվականի հոկտեմբերի 13-ին կնքվել էր հաշտության համաձայնություն, որը հոկտեմբերի 16-ին ներկայացվել էր Հակակոռուպցիոն դատարան՝ օրենքով սահմանված կարգով հաստատելու նպատակով։
2023 թվականի հոկտեմբերի 18-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը հաստատել է կնքված հաշտության համաձայնությունը։

The Prosecutor General’s Office concluded a settlement agreement: 1 immovable property, 1 movable property and about AMD 29 million were returned to the Republic of Armenia
On October 9, 2020, the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin started an examination of property belonging to Armen Harutyunyan, the former Head of Erebuni administrative district.
The examination was based on the criminal proceedings initiated against Armen Harutyunyan under part 2 of Article 308 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
As a result of examination carried out in the Prosecutor General’s Office a statement of claim with the requirement to confiscate property of illicit origin was submitted to the Anti-corruption court on March 14, 2023.
On October 13, 2023 the Prosecutor General’s Office received an application of Armen Harutyunyan and his affiliated persons on accepting the claim and concluding a settlement agreement. Armen Harutyunyan and his affiliated persons were obliged to transfer to the Republic of Armenia under the ownership right 1 immovable property, 1 movable property with the market value of AMD 16 million 400 thousand as well as AMD 28 million 700 thousand.
On October 13, 2023 a settlement agreement was concluded between the Prosecutor General’s Office and the person submitting an application (based on the application), which was submitted to the Anti-corruption court on October 16, to approve the agreement in the order provided for by the Law.