Մոսկվա կինոթատրոնի և Նկարիչների միության շենքերի պահպանության գոտում գտնվող օտարման ոչ ենթակա հողամասը վաճառվել է. Դատախազության հաղորդման հիման վրա՝ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել են Աբովյան փողոցում գտնվող Հայաստանի նկարիչների միության և կից տարածքների վերաբերյալ փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 1995 թվականի սեպտեմբերի 1-ին «Նկարիչների միություն» հասարակական կազմակերպության և «Աղաբեկյան և Բեկ ինթերնեշնլ» ԱՁ-ի միջև կնքվել է պայմանագիր: Պայմանագրով պետական սեփականություն հանդիսացող՝ Աբովյան փողոցի 16 հասցեի շենքի և «Մոսկվա» կինոթատրոնի միջնամասում գտնվող՝ 3800.5 քմ մակերեսով 4 կիսակառույց շինությունները 300 հազար ԱՄՆ դոլարով վաճառվել են «Աղաբեկյան և Բեկ ինթերնեշնլ» ԱՁ-ին, մինչդեռ «Նկարիչների միություն» հասարակական կազմակերպությունը չուներ այդ իրավունքը (պետությունը դրանք չէր օտարել ՀԿ-ին):
Այնուհետև, 1996 թվականի օգոստոսին 28-ին Աբովյան փողոցի 16 հասցեի շենքի և «Մոսկվա» կինոթատրոնի միջնամասում գտնվող 3800.5 քմ մակերեսով 4 կիսակառույց շինությունները հրապարակային աճուրդով օտարվել են «Մելլաթ» բանկին:
2000 թվականի մայիսի 5-ին «Մելլաթ» բանկի անվամբ սեփականության իրավունքով գրանցվել են 3800.5 քմ մակերեսով կիսակառույց շինությունները, իսկ վարձակալության իրավունքով՝ 3281 քմ մակերեսով հողամասը:
Հատկանշական է, որ 2006 թվականի հունիսի 15-ին Երևանի քաղաքապետարանը «Մելլաթ» բանկին ուղարկված գրությամբ նշել է, որ Աբովյան 16 հասցեում գտնվող կիսակառույց շենքի՝ վարձակալությամբ տրամադրված 3281 քմ մակերեսով հողամասն ընդգրկված չէ Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի (օտարման ոչ ենթական հողատարածքներ) սահմանափակումների ցանկում և ենթակա է օտարման:
2006 թվականի հուլիսի 19-ին «Մելլաթ» բանկ ՓԲ ընկերությունը «Դիդաս ինթերնեյշնլ» ՍՊ ընկերությանն է օտարել Աբովյան 16 հասցեում գտնվող անշարժ գույքը՝ 798 մլն 84 հազար դրամով:
2006 թվականի օգոստոսի 22-ին Կադաստրի կոմիտեում գրանցվել է «Դիդաս ինթերնեյշնլ» ՍՊ ընկերության սեփականության իրավունքը 3800.5 քմ մակերեսով կիսակառույց շինությունների և 3281 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ:
Ուսումնասիրությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել, որ «Դիդաս ինթերնեյշնլ» ՍՊ ընկերությունը 2007 թվականի հուլիսի 6-ին կնքված պայմանագրով՝ «Ջուխտակ» ՍՊ ընկերությունից ձեռք է բերել Թումանյան փողոց 3 հասցեի 554.3 քմ մակերեսով հողամասից և 35.2 քմ մակերեսով ավտոտնակից բաղկացած անշարժ գույքը:
2008 թվականի հունվարի 18-ին Թումանյան փողոց 3 հասցեի տարածքը միավորվել է Աբովյան 16 հասցեի հետ՝ վերագրանցվելով որպես Աբովյան 16/1 հասցե՝ 3835.3 քմ մակերեսով հողամասով:
Դատախազությունում իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ վերոնշյալ տարածքն ընդգրկված է պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության գոտում: Այդ մասին է վկայում 2023 թվականի հուլիսի 23-ին Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից Գլխավոր դատախազություն ստացված գրությունը, ըստ որի՝ Ընկերության անվամբ գրանցելու պահին տարածքն ընդգրկված է եղել Հողային օրենսգրքի սահմանափակումների ցանկում և օտարման ենթակա չի եղել:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրության ընթացքում հայտնաբերվել է առերևույթ հանցանքի դեպք՝ դատախազը հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե:
2023 թվականի սեպտեմբերի 20-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ արարքի կատարման պահին գործող՝ 01.07.1961 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 89-րդ հոդվածով (ուրիշի գույքին տիրանալը), 184-րդ հոդվածով (պաշտոնատար անձի կողմից իր պաշտոնեական պարտականություններին անփույթ կամ անբարեխիղճ վերաբերվելու հետևանքով դրանք չկատարելը) և 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք):
Գլխավոր դատախազությունը, պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, առաջիկա օրերին հայց կներկայացնի Վարչական դատարան՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող տարածքը համայնքին վերադարձնելու նպատակով:

The land plot located at the protection zone of “Moscow” cinema and the building of the Artists’ union, not subject to alienation was sold: the Prosecutor’s office initiated a public criminal prosecution based on the report.
The Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office examined the documents regarding the territory belonging to the Artists’ union of Armenia and adjacent territories.
It was revealed by the examination that on September 1, 1995 a contract was concluded between “The Artists’ Union” NGO and “Aghabekyan and Bek International” IP. Pursuant to the agreement the land plot with the surface of 3800.5 square meters with 4 semi-constructed buildings located in the middle part of 16 Abovyan Str and “Moscow” cinema was sold to “Aghabekyan and Bek International” for USD 300 thousand, however “The Artists’ Union” NGO didn’t have that right.
Afterwards, on August 28, 1996 the same territory was alienated to “Mellat” bank through the public auction.
On May 5, 2000, the territory with the semi-constructed buildings was registered under the name of “Mellat” bank, under the right of ownership and the land plot with the surface of 3281 square meters was leased to the same bank.
It must be mentioned that the Municipality of the Yerevan city in its letter addressed to “Mellat” bank and dated June 15, 2006 mentioned that the land plot with the surface of 3281 square meters leased to the Bank was included in the list of restrictions of Article 60 of the Land Code and shall not be subject to alienation.
On July 19, 2006 the “Mellat Bank” CJSC alienated the immovable property located at 16 Abovyan Str. to “Didas International” LLC for AMD 798 million 84 thousand.
On August 22, 2006 the right of ownership of “Didas International” LLC over the semi-constructed buildings with the surface of 3800.5 square meters and land plot with the surface of 3281 square meters were registered in the Cadastre Committee.
The examination also revealed that “Didas International” LLC concluded a contract with “Jukhtak” LLC on July 6, 2007 and bought a land plot with the surface of 554.3 square meters as well as a garage with the surface of 35.2 square meters located at 3 Tumanyan Str..
The examination carried out by the Prosecutor’s Office revealed that the abovementioned territory was involved in the cultural monuments’ protection zone, the evidence whereof is the letter received from the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, according to which the land plot was involved in the list of restrictions of the Land Code at the moment of its registration under the Company’s name.
On September 20, 2023 the Anti-corruption committee initiated a criminal proceedings under article 89 and article 184 of the Criminal Code adopted on 01.07.1961, which was in force at the moment of the commission of the crime as well as under part 1 of article 314 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
In the scope of the powers of initiating a claim on state interest protection the Prosecutor General’s Office shall submit a claim to the Administrative court for the purpose of returning the territory to the community.