ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի նախկին դեկանը ստացել է ավելի քան 2 մլն դրամ կաշառք. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
2000 թվականից մինչև 2023 թվականի հունիսի 30-ը Երևանի պետական համալսարանի տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնը զբաղեցրած Հ.Ս.-ն, 2023 թվականի փետրվար ամսին, ԵՊՀ նույն ֆակուլտետի դոցենտ Գ.Տ.-ի, դեկանի տեղակալ Ա.Ն.-ի հետ խմբի կազմում, 6 ուսանողի օգտին ապօրինի գործողություն կատարելու և հովանավորչության համար պահանջել և ստացել են շուրջ 2 մլն 300 հազար դրամ կաշառք:
Դատախազը 2023 թվականի սեպտեմբերի 28-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Ֆակուլտետի նախկին դեկան Հ.Ս.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (չորս դրվագ), նույն հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, նույն հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով (մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից խոշոր չափերով կաշառք ստանալը՝ կաշառք տվողի կամ նրա մատնանշած անձի օգտին թողտվության կամ հովանավորչության կամ այլ ապօրինի գործողության կամ անգործության համար), դեկանի տեղակալ Ա.Ն.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով, դոցենտ Գ.Տ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (4 դրվագ) և քաղաքացի Պ.Հ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (խոշոր չափերով կաշառք տալը՝ իր կամ իր մատնանշած անձի օգտին պաշտոնատար անձի կողմից թողտվության կամ հովանավորչության կամ այլ ապօրինի գործողության կամ անգործության համար):
Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 5-ին հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:
2023 թվականի հոկտեմբերի 11-ին ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի ռեկտորին՝ առաջարկելով քննարկման առարկա դարձնել Ֆակուլտետի համապատասխան աշխատակիցներին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը, ինչպես նաև նրանց կողմից իրենց պարտականությունների կատարումը շարունակելու նպատակահարմարությունը:

The former Dean of the Faculty of Economics and Management of YSU received bribe in the amount of AMD 2 million: the prosecutor submitted the case to the court
H.S. holding the position of the Dean of the Faculty of Economics and Management of Yerevan State University from 2000 until June 30, 2023, together with G.T., assistant professor of the same Faculty and A.N. Deputy Dean, requested and received AMD 2 million 300 thousand during February 2023 for committing illegal acts and practicing favoritism in favor of 6 students.
On September 28, 2023, the Prosecutor initiated a public criminal prosecution against H.S., the former Dean of the Faculty under points 1 and 3 of part 2 of article 435 (4 counts), point 3 of part 2 of the same article and points 1,2 and 3 of part 2 of the same article of the Criminal Code, against A.N., Deputy Dean under points 1,2 and 3 of part 2 of article 435 of the Criminal Code, against G.T., assistant professor under points 1 and 3 of part 2 of article 435 of the Criminal Code (4 counts) and against the citizen P.H. under points 2, 3 of part 2 of article 436 of the Criminal Code.
On October 5, 2023 the Prosecutor signed the indictment and submitted to the Anti-corruption court with the materials of the case.
On October 11, 2023 the Prosecutor General of the Republic of Armenia submitted a written motion to the rector of “Yerevan State University” foundation suggesting to discuss the issue of subjecting the relevant employees of the Faculty to disciplinary liability, as well as the appropriateness of continuing their employment.