Գլխավոր դատախազը ԵՄ դեսպանի հետ քննարկել է երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսին:
Աննա Վարդապետյանը շնորհավորել է դեսպանին՝ պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և ընդգծել, որ Վասիլիս Մարագոսի՝ տարածաշրջանի զգայուն խնդիրների վերաբերյալ խորը իրազեկվածությունը կնպաստի առաքելության արդյունավետ իրականացմանը, օրենքի և մարդու իրավունքների գերակայության ամրապնդմանն ու համագործակցության զարգացմանը:
Նախքան օրակարգային հարցերի քննարկումը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազն անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի՝ ամիսներ տևած արգելափակումից հետո՝ սեպտեմբերի 19-ին, Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության դեմ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքներին և ՀՀ դատախազության կողմից օտարերկրյա գործընկերների հետ համագործակցությամբ իրականացվող աշխատանքներին՝ ուղղված Քրեական օրենսգրքով արգելված արարքներ կատարած անձանց նկատմամբ հետախուզում հայտարարելուն:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Եվրաջասթի և Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմինների միջև քրեական գործերով դատական համագործակցությանն ուղղված համաձայնագրի մշակման աշխատանքներին: Երկուստեք ընդգծվել է, որ համագործակցությունը կնպաստի անդրազգային հանցագործությունների քննության արդյունավետության բարձրացմանը:
Հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ-ում Եվրոպական միության գրասենյակի հետ համագործակցության ձևաչափին, ինչպես նաև ԵՄ անդամ պետությունների հետ ոլորտային համատեղ ծրագրերի շրջանակներին:

The Prosecutor General discussed a number of topics of mutual interest with the EU Ambassador
Today Prosecutor General Anna Vardapetyan received the Head of the the EU Delegation to Armenia, Ambassador Vassilis Maragos.
Anna Vardapetyan congratulated the Ambassador on assuming the responsible position and emphasized that Vassilis Maragos' deep awareness of the sensitive issues of the region would contribute to the efficient implementation of his mission, the strengthening of the supremacy of law and human rights, and the development of cooperation.
Before discussing the topics on the agenda, the Prosecutor General of the Republic of Armenia referred to the consequences of the large-scale aggression unleashed by Azerbaijan against the civilian population of Nagorno-Karabakh on September 19 — after the months-long blockade of the Lachin Corridor, as well as the activities carried out by the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia in cooperation with foreign partners, aimed at to announcing a search for the persons who committed crimes prohibited by the Criminal Code.
During the meeting, reference was made to the development of an agreement between Eurojust and the competent authorities of the Republic of Armenia aimed at judicial cooperation in criminal cases. Both sides emphasized that the cooperation will contribute to increasing the efficiency of the investigation of transnational crimes.
During the meeting, inter alia, the format of cooperation with the European Union office in RA was also touched upon, as well as the frameworks of sectoral joint programs with the EU member states.