Հանրային քրեական հետապնդում՝ 1992-2018 թվականներին Պաշտպանության նախարարությունում և Ոստիկանությունում պաշտոններ զբաղեցրած Վ.Մ.-ի նկատմամբ
Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 4-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել 1992-2018 թվականներին Պաշտպանության նախարարությունում և Ոստիկանությունում մի շարք, այդ թվում՝ Արաբկիրի և Կենտրոնականի զինվորական կոմիսարի, ՀՀ ոստիկանության պետական պահպանության գլխավոր վարչության պետի պաշտոնները զբաղեցրած Վ.Մ.-ի նկատմամբ՝ առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ յուրացնելու և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման համար:
• Վ.Մ.-ն, 2015 թվականի ապրիլի 13-ին Ոստիկանության պետական պահպանության գլխավոր վարչության պետի պաշտոնում նշանակվելուց հետո, նույն վարչության Արմավիրի պահպանության բաժանմունքի պետի պաշտոնը զբաղեցրած Խ.Ա.-ին հրահանգել է հափշտակել նրան վստահված պետական միջոցներից և որպես մասնաբաժին՝ յուրաքանչյուր ամիս իրեն տալ 1000 ԱՄՆ դոլար՝ երաշխավորելով, որ հափշտակությունը չի բացահայտվի: Արդյունքում՝ Վ.Մ.-ն նշված ժամանակահատվածում կազմակերպել է Խ.Ա.-ին վստահված պետական միջոց հանդիսացող 13 մլն 935 հազար 200 դրամի յուրացումը, որից 8 մլն 239 հազար 390 դրամին համարժեք 17 հազար ԱՄՆ դոլարը՝ որպես հափշտակված գումարի մասնաբաժին, տրվել է Վ.Մ.-ին:
• Վ.Մ.-ն, 1992 թվականից մինչև 2018 թվականը Պաշտպանության նախարարությունում և Ոստիկանությունում զբաղեցնելով մի շարք պաշտոններ, ստացել է մոտ 821 հազար 128 ռուբլի և 39 մլն դրամ աշխատավարձ, սակայն նույն ժամանակահատվածում ձեռք է բերել և օտարել անշարժ ու շարժական գույքեր, ՀՀ-ում գործող բանկերում կատարել է ապօրինի ստացված կանխիկ գումարների տարբեր չափերով մուտքագրել, ձևակերպել ավանդներ, փոխանցումներ է կատարել, որոնք ընդհանուր արժեքով էականորեն գերազանցել են նրա օրինական եկամուտները։
• Վ.Մ.-ն ձեռնարկատիրական գործունեությանը մասնակցելու, պետական գույքի յուրացմանը հանցակցելու և հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով եկամուտների հանցավոր ծագումը թաքցնելու և խեղաթյուրելու նպատակով օրինականացրել է 1 մլրդ 418 մլն 60 հազար 977 դրամ:

Public Criminal Prosecution against V.M., holding positions in the Ministry of Defense and the Police from 1992 to 2018
On October 4, 2023, the Prosecutor initiated public criminal prosecution against V.M., holding a number of positions in the Ministry of Defense and the Police from 1992 to 2018, for the embezzlement and laundering of particularly large amount of money.
• On April 13, 2015, V.M., after being appointed as the Head of the State Security Department of the Police, instructed KhA., the Head of the State Security of Armavir, to give him USD 1,000 every month, guaranteeing that the embezzlement would not be discovered. In the result V.M. organized the embezzlement of AMD 13 million 935 thousand 200 entrusted to KhA. USD 17 thousand, equivalent to AMD 8 million 239 thousand 390, as a share of the stolen money, was given to V.M.
• M., holding positions in the Ministry of Defense and the Police from 1992 to 2018, received about RUB 821 thousand 128 of salary and AMD 39 million, but during the same period he acquired and alienated immovable and movable properties, made deposits, transfers in the banks, the total value whereof significantly exceeded his legal income.
• M. legalized AMD 1 billion 418 million 60 thousand 977 in order to participate in business activities, to be complicit in the embezzlement of state property, and to hide and distort the criminal origin of particularly large incomes obtained through crime.