Հանրային քրեական հետապնդում՝ 1992-2018 թվականներին Պաշտպանության նախարարությունում և Ոստիկանությունում պաշտոններ զբաղեցրած Վ.Մ.-ի նկատմամբ
Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 4-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել 1992-2018 թվականներին Պաշտպանության նախարարությունում և Ոստիկանությունում մի շարք, այդ թվում՝ Արաբկիրի և Կենտրոնականի զինվորական կոմիսարի, ՀՀ ոստիկանության պետական պահպանության գլխավոր վարչության պետի պաշտոնները զբաղեցրած Վ.Մ.-ի նկատմամբ՝ առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ յուրացնելու և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման համար:
• Վ.Մ.-ն, 2015 թվականի ապրիլի 13-ին Ոստիկանության պետական պահպանության գլխավոր վարչության պետի պաշտոնում նշանակվելուց հետո, նույն վարչության Արմավիրի պահպանության բաժանմունքի պետի պաշտոնը զբաղեցրած Խ.Ա.-ին հրահանգել է հափշտակել նրան վստահված պետական միջոցներից և որպես մասնաբաժին՝ յուրաքանչյուր ամիս իրեն տալ 1000 ԱՄՆ դոլար՝ երաշխավորելով, որ հափշտակությունը չի բացահայտվի: Արդյունքում՝ Վ.Մ.-ն նշված ժամանակահատվածում կազմակերպել է Խ.Ա.-ին վստահված պետական միջոց հանդիսացող 13 մլն 935 հազար 200 դրամի յուրացումը, որից 8 մլն 239 հազար 390 դրամին համարժեք 17 հազար ԱՄՆ դոլարը՝ որպես հափշտակված գումարի մասնաբաժին, տրվել է Վ.Մ.-ին:
• Վ.Մ.-ն, 1992 թվականից մինչև 2018 թվականը Պաշտպանության նախարարությունում և Ոստիկանությունում զբաղեցնելով մի շարք պաշտոններ, ստացել է մոտ 821 հազար 128 ռուբլի և 39 մլն դրամ աշխատավարձ, սակայն նույն ժամանակահատվածում ձեռք է բերել և օտարել անշարժ ու շարժական գույքեր, ՀՀ-ում գործող բանկերում կատարել է ապօրինի ստացված կանխիկ գումարների տարբեր չափերով մուտքագրել, ձևակերպել ավանդներ, փոխանցումներ է կատարել, որոնք ընդհանուր արժեքով էականորեն գերազանցել են նրա օրինական եկամուտները։
• Վ.Մ.-ն ձեռնարկատիրական գործունեությանը մասնակցելու, պետական գույքի յուրացմանը հանցակցելու և հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով եկամուտների հանցավոր ծագումը թաքցնելու և խեղաթյուրելու նպատակով օրինականացրել է 1 մլրդ 418 մլն 60 հազար 977 դրամ:

Инициировано публичное уголовное преследование в отношении В.М., занимавшего в Министерстве обороны и полиции должности в 1992-2018 годах
4 октября 2023 года прокурор инициировал публичное уголовное преследование в отношении В.М., занимавшего ряд должностей в Министерстве обороны и полиции с 1992 по 2018 год, по обвинению в хищении и отмывании особо крупной суммы денег. В частности:
- 13 апреля 2015 года, В.М., после назначения на должность начальника Управления государственной безопасности полиции, поручил Х.А., начальнику Государственной безопасности Армавира, передавать ему 1000 долларов США каждый месяц обещав, что хищение не будет обнаружено. В результате В.М. организовал хищение 13 миллионов 935 тысяч 200 драмов, их которых Х.А получил 17 тыс. долларов США, что эквивалентно 8 миллионам 239 тысяч 390 драмов, как свою долю от украденных средств.
- В.М., занимавший должности в Министерстве обороны и полиции с 1992 по 2018 год, получил около 821 тысяч 128 рублей и 39 миллионов драмов зарплаты, но в тот же период приобрел и отчуждал недвижимое и движимое имущество, делал депозиты и переводы в банках, общая стоимость которых значительно превышала его законный доход.
- В.М. легализовал 1 миллиард 418 миллионов 60 тысяч 977 драмов с целью участия в предпринимательской деятельности, содействия в растрате государственного имущества и скрытия происхождения особо крупных доходов, полученных преступным путем.