«Հաղթանակ» զբոսայգու տարածքում գտնվող օտարման ոչ ենթակա հողամասը վաճառվել է. Դատախազության հաղորդման հիման վրա՝ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել են Երևան քաղաքի Բաբայան և Ուլնեցի փողոցների հատման մասում գտնվող հողամասի վերաբերյալ փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Բաբայան և Ուլնեցի փողոցների հատման մասում գտնվող 6900 քմ մակերեսով հողամասի վարձակալության մրցույթում հաղթող է ճանաչվել քաղաքացի Ա.Պ.-ն, ով 2003 թվականի փետրվարի 18-ին Երևանի քաղաքապետին հասցեագրված դիմումով հայտնել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունից մեկնելու պատճառով հրաժարվում է վարձակալության մրցույթում իր առաջարկած գնից՝ խնդրելով հաղթող ճանաչել մեկ այլ անձի:
Մրցույթին մասնակցած մյուս երկու մասնակիցները ևս հրաժարվել են վարձակալության պայմանագրից, որից հետո հողամասը վարձակալելու առաջարկ է ներկայացվել մրցույթի չորրորդ մասնակցին՝ Վ.Պ.-ին. վերջինս մրցույթում հաղթող է ճանաչվել:
Երևանի քաղաքապետի և Վ.Պ.-ի միջև 2003 թվականի հոկտեմբերի 14-ին կնքված վարձակալության պայմանագրով՝ Բաբայան և Ուլնեցի փողոցների հատման մասում գտնվող 6900 քմ մակերեսով հողամասը 25 տարի ժամկետով՝ հանգստի և ժամանցի համալիր կազմակերպելու նպատակով, տրամադրվել է Վ.Պ.-ին: Վարձակալին տրամադրվել է նաև գնման նախապատվության իրավունք: Արդյունքում՝ Երևանի քաղաքապետի որոշմամբ, վարձակալությամբ տրամադրված 6900 քմ մակերեսով հողամասը կադաստրային արժեքի չափով՝ 10 մլն 105 հազար 878 դրամով, օտարվել է Վ.Պ.-ին: Երևանի քաղաքապետի 2011 թվականի հուլիսի 18-ի որոշմամբ՝ վերոնշյալ հողամասին տրվել է Բաբայան 1/1 հասցե:
2011 թվականի հուլիսի 18-ին կնքված պայմանագրով՝ Վ.Պ.-ն հողամասն օտարել է մեկ այլ քաղաքացու՝ Ի.Պ.-ին, վերջինս էլ այն օտարել է Ռ.Գ.-ին: Ռ.Գ.-ն 2020 թվականի փետրվարի 27-ին հողամասն ամբողջությամբ ներդրել է սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության կանոնադրական կապիտալում, իսկ 2023 թվականի հունվարի 31-ին՝ վերոնշյալ ընկերությունն իր գույքը՝ ներառյալ հողամասը, 10 մլրդ դրամի դիմաց գրավադրել է բանկում:
2023 թվականի օգոստոսի 23-ին Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել է Քաղաքաշինության կոմիտեից ստացված գրությունը, որով պարզվել է, որ «Հաղթանակ» զբոսայգու տարածքը սահմանազատված է Ազատության պողոտայով, Սարալանջի և Բաբայան փողոցներով:
Բացի այդ, Երևանի քաղաքապետի 2004 թվականի դեկտեմբերի 27-ի որոշմամբ՝ Ուլնեցի, Բաբայան փողոցներով և երկաթգծով պարփակված հատվածում սահմանված է եղել կառուցապատման հատուկ ռեժիմ, այն է՝ կառուցապատման սահմանափակ հնարավորություն, որը ենթակա չէր օտարման:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրության ընթացքում հայտնաբերվել է առերևույթ հանցանքի դեպք՝ դատախազը հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Քննչական կոմիտե:
2023 թվականի սեպտեմբերի 20-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 446-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական անփութություն):

The land plot located at the territory of the Victory Park and not subject to alienation was sold: criminal proceedings was initiated on the basis of the report of the Prosecutor’s Office.
The documents related to the land plot located at the intersection of Babayan and Ulnetsi streets of Yerevan city were examined in the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office.
It was found out by the examination that A.P. won the lease tender of the land plot with the surface of 6900 m2 located at the intersection of Babayan and Ulnetsi streets. The latter informed with an application addressed to the Mayor of Yerevan, dated February 18, 2003, that he renounced the price suggested during the tender, as he was leaving the Republic of Armenia and asked to recognize someone else as the winner of the tender.
The other two participants of the tender also refused to sign a lease agreement, after which they suggested the fourth participant of the tender leasing the land plot and V.P was recognized the winner of the tender.
According to the lease agreement concluded between the Mayor of Yerevan and V.P. on October 14, 2003, the land plot with the surface of 6900 m2 located at the intersection of Babayan and Ulnetsi streets was transferred to V.P. for the term of 25 years. The preemptive right to purchase was also granted to the Lessee. As a result, by the decision of the Mayor of Yerevan the land plot with the surface of 6900 m2 was alienated to V.P. according to its cadastral value— AMD 10 million 105 thousand 878. By the decision of the Mayor of Yerevan dated July 18, 2011, Babayan 1/1 address was given to the abovementioned land plot.
By the agreement concluded on July 18, 2011, V.P. alienated the land plot to another citizen—I.P. and the latter alienated it to R.G. On February 27, 2020 R.G. included the whole land plot in the authorized capital of the limited liability company and on January 2023 the abovementioned company pledged its property, including the land plot to the bank for AMD 10 billion.
On August 23, 2023 the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office examined the letter received from the Urban Development Committee and it was found out that the territory of the Victory Park was bound by Azatutyun Avenue, Saralanj and Babayan streets.
Besides that, by the decision of the Mayor of Yerevan, dated December 27, 2004, special regime of site development for the area enclosed by Ulnetsi and Babayan streets and railway was defined, that is limited opportunity for site development, which shall not be subject to alienation.
Taking into consideration the fact, that a case of alleged crime was found out during the examination, the prosecutor reported the crime to the Investigative Committee.
A criminal proceedings was initiated on September 20, 2023 under part 2 of article 446 of the Criminal Code.