«Հաղթանակ» զբոսայգու տարածքում գտնվող օտարման ոչ ենթակա հողամասը վաճառվել է. Դատախազության հաղորդման հիման վրա՝ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել են Երևան քաղաքի Բաբայան և Ուլնեցի փողոցների հատման մասում գտնվող հողամասի վերաբերյալ փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Բաբայան և Ուլնեցի փողոցների հատման մասում գտնվող 6900 քմ մակերեսով հողամասի վարձակալության մրցույթում հաղթող է ճանաչվել քաղաքացի Ա.Պ.-ն, ով 2003 թվականի փետրվարի 18-ին Երևանի քաղաքապետին հասցեագրված դիմումով հայտնել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունից մեկնելու պատճառով հրաժարվում է վարձակալության մրցույթում իր առաջարկած գնից՝ խնդրելով հաղթող ճանաչել մեկ այլ անձի:
Մրցույթին մասնակցած մյուս երկու մասնակիցները ևս հրաժարվել են վարձակալության պայմանագրից, որից հետո հողամասը վարձակալելու առաջարկ է ներկայացվել մրցույթի չորրորդ մասնակցին՝ Վ.Պ.-ին. վերջինս մրցույթում հաղթող է ճանաչվել:
Երևանի քաղաքապետի և Վ.Պ.-ի միջև 2003 թվականի հոկտեմբերի 14-ին կնքված վարձակալության պայմանագրով՝ Բաբայան և Ուլնեցի փողոցների հատման մասում գտնվող 6900 քմ մակերեսով հողամասը 25 տարի ժամկետով՝ հանգստի և ժամանցի համալիր կազմակերպելու նպատակով, տրամադրվել է Վ.Պ.-ին: Վարձակալին տրամադրվել է նաև գնման նախապատվության իրավունք: Արդյունքում՝ Երևանի քաղաքապետի որոշմամբ, վարձակալությամբ տրամադրված 6900 քմ մակերեսով հողամասը կադաստրային արժեքի չափով՝ 10 մլն 105 հազար 878 դրամով, օտարվել է Վ.Պ.-ին: Երևանի քաղաքապետի 2011 թվականի հուլիսի 18-ի որոշմամբ՝ վերոնշյալ հողամասին տրվել է Բաբայան 1/1 հասցե:
2011 թվականի հուլիսի 18-ին կնքված պայմանագրով՝ Վ.Պ.-ն հողամասն օտարել է մեկ այլ քաղաքացու՝ Ի.Պ.-ին, վերջինս էլ այն օտարել է Ռ.Գ.-ին: Ռ.Գ.-ն 2020 թվականի փետրվարի 27-ին հողամասն ամբողջությամբ ներդրել է սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության կանոնադրական կապիտալում, իսկ 2023 թվականի հունվարի 31-ին՝ վերոնշյալ ընկերությունն իր գույքը՝ ներառյալ հողամասը, 10 մլրդ դրամի դիմաց գրավադրել է բանկում:
2023 թվականի օգոստոսի 23-ին Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել է Քաղաքաշինության կոմիտեից ստացված գրությունը, որով պարզվել է, որ «Հաղթանակ» զբոսայգու տարածքը սահմանազատված է Ազատության պողոտայով, Սարալանջի և Բաբայան փողոցներով:
Բացի այդ, Երևանի քաղաքապետի 2004 թվականի դեկտեմբերի 27-ի որոշմամբ՝ Ուլնեցի, Բաբայան փողոցներով և երկաթգծով պարփակված հատվածում սահմանված է եղել կառուցապատման հատուկ ռեժիմ, այն է՝ կառուցապատման սահմանափակ հնարավորություն, որը ենթակա չէր օտարման:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրության ընթացքում հայտնաբերվել է առերևույթ հանցանքի դեպք՝ դատախազը հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Քննչական կոմիտե:
2023 թվականի սեպտեմբերի 20-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 446-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական անփութություն):

Продан неотчуждаемый земельный участок на территории парка «Победы». На основании сообщения прокуратуры возбуждено уголовное производство
В Управлении защиты государственных интересов Генеральной прокуратуры были рассмотрены документы, касающиеся земельного участка, расположенного на пересечении улиц Бабаяна и Улнеци города Еревана.
В ходе расследования установлено, что победителем тендера на аренду земельного участка площадью 6900 квадратных метров, расположенного на пересечении улиц Бабаяна и Улнеци, объявлен гражданин А.П., который 18 февраля 2003 года в заявлении обратившись к мэру Еревана, заявил, что отказывается предложенной им тендерной цены в связи с выездом из Республики Армения, и попросил назначить победителем другое лицо.
Два других участника, принимавшие участие в тендере, также отказались от заключения договора аренды, после чего В.П., четвертый участник был признан победителем конкурса.
Согласно договору аренды, подписанному между мэром Еревана и В.П. 14 октября 2003 года, земельный участок площадью 6900 квадратных метров на пересечении улиц Бабаяна и Улнеци был предоставлен В.П. сроком на 25 лет для организации развлекательного комплекса. Арендатору также было предоставлено право преимущественной покупки. В результате, по решению мэра Еревана предоставленный в аренду земельный участок площадью 6900 квадратных метров, сумма кадастровой стоимости 10 миллионов 105 тысяч 878 драмов, был отчужден В.П.
По решению мэра Еревана от 18 июля 2011 года вышеуказанному участку был присвоен адрес Бабаян 1/1.
18 июля 2011 года, ВП подписал договор об отчуждении земли гражданину ИП, который, в свою очередь, передал ее РГ.
27 февраля 2020 года Р.Г. полностью вложил участок в уставный капитал общества с ограниченной ответственностью, а 31 января 2023 года указанная компания заложила банку свое имущество, включая участок, на сумму 10 млрд драмов.
23 августа 2023 года Управление защиты государственных интересов Генеральной прокуратуры рассмотрело полученное из Комитета по градостроительству письмо, в котором выяснилось, что к территории парка "Победы" относятся проспект Азатутяна, улицы Сараландж и Бабаяна.
Кроме того, решением мэра Еревана от 27 декабря 2004 года на территории улиц Улнеци, Бабаяна и железной дороги, был установлен особый режим строительства, то есть - ограниченная возможность строительства, которая не подлежит отчуждению.
Учитывая, что в ходе проверки обнаружен очевидный состав преступления, прокурор сообщил о преступлении в Следственный комитет.
20 сентября 2023 года было инициировано уголовное производство по части 2 статьи 446 УК (служебная халатность).