Պատճառվել է շուրջ 1,8 մլրդ դրամի վնաս. դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի Ա.Ե.-ն, այլ քաղաքացիների հետ խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ, խաբեության եղանակով հափշտակել և օրինականացրել է առանձնապես խոշոր չափերով գույքեր:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով պարզվել է, որ քաղաքացի Ա.Ե.-ն տևական ժամանակ՝ 2008 թվականից մինչև 2011 թվականը` ներառյալ, ճանաչել և տարբեր հարցերով շփումներ է ունեցել Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի այդ ժամանակահատվածի դատավոր Ա.Մ.-ի օգնական Գ.Ս.-ի հետ:
• 2012 թվականի ընթացքում Ա.Ե.-ն և դատավորի օգնական Գ.Ս.-ն խաբեության եղանակով ձեռք են բերել Ավան Առինջ թաղամասի 1-ին միկրոշրջանում գտնվող 0,75 հա մակերեսով՝ 300 մլն դրամ շուկայական արժեքով հողամասը:
• Նույն թվականին Ա.Ե.-ն՝ 20 մլն դրամ շուկայական արժեքով 394 քմ մակերեսով հողամասը և դրա վրա գտնվող 543 քմ մակերեսով շինությունը հափշտակելու նպատակով ձեռք է բերել կեղծ փաստաթղթեր:
• 2013 թվականի հունվարին Ա.Ե.-ն իր մտերիմ, փաստաբանական գործունեություն իրականացնող Ն.Հ.-ի, դատավորի օգնական Գ.Ս.-ի և քաղաքացի Վ.Մ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ՝ ձեռք է բերել 1 մլրդ 500 մլն դրամ շուկայական արժեքով՝ Դավիթ Բեկ փողոցին հարող տարածքում գտնվող՝ 2.61 հա մակերեսով հողամասը:
Նկարագրված երեք դեպքերում՝ վերոնշյալ կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա, հողամասերն Անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտեում գրանցելու և տնօրինելու հնարավորություն ստանալու նպատակով, փաստի հաստատման պահանջի մասին դիմում է ներկայացվել Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան. երեք դեպքում գործը մակագրվել է դատավոր Ա.Մ.-ին:
Ա.Ե.-ն, նկարագրված երեք գործարքներից երկուսի դեպքում, տարատեսակ քաղաքացիաիրավական գործարքներով հողամասերի իր մասնաբաժնի իրական պատկանելիությունը և ծագումը թաքցնելու, խեղաթյուրելու միջոցով, օրինականացրել է հանցավոր ճանապարհով ստացված՝ առանձնապես խոշոր չափերով՝ 76 մլն դրամ և 138 մլն դրամ արժեքներով հողամասերը:
Հաշվի առնելով, որ քաղաքացի Ա.Ե.-ի արարքներում առկա են հանցագործության հատկանիշներ՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 15-ին դատախազը Ա.Ե.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված՝ Քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով կատարված խարդախություն) (3 դրվագ) և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)) (2 դրվագ):
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 18-ի որոշմամբ, Ա.Ե.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը՝ 2 ամիս ժամկետով:

Damage amounting to approximately AMD 1.8 billion has been caused. The prosecutor has initiated public criminal prosecution
A.E., a citizen of the Republic of Armenia, in a group with other citizens, fraudulently acquired and legalized property of particularly large value with a prior concept and through deception.
In the course of the criminal investigation conducted by the Anti-Corruption Committee, it was established that citizen A.E. knew and communicated with G.S, the Assistant to A.M., the Judge of the First Instant Court of General Jurisdiction of the Erebuni and Nubarashen administrative districts of Yerevan with regard of different matters, within a long period.
• In 2012, A.E. and G.S. fraudulently acquired a land parcel with an area of 0.75 hectares in the 1st microdistrict of the Avan-Arinj district, with a market value of AMD 300 million.
• In the same year, A.E. obtained fake documents with the aim of alienating a land parcel with an area of 394 square meters, with a market value of AMD 20 million, along with a building of with an area of 543 square meters located thereon.
• In January 2013, A.E., in a prior concept with N.H., who provided legal services, G.S., the Assistant to the Judge, and the citizen V.M., acquired a land parcel with an area of 2.61 hectares in the area adjacent to David Bek Street, with a market value of AMD 1.5 billion.
Based on the aforementioned fake documents, in all three cases, applications were submitted to the Court of General Jurisdiction of Erebuni and Nubarashen administrative districts of Yerevan for registration in the Cadastre Committee in order to have an ability to use and manage the land parcels. The cases were assigned to the Judge A.M.
A.E. concealed and distorted the real origin of his share of the land parcels in various civil law transactions, thereby legalizing unlawfully obtained land parcels of particularly large amount — AMD 76 million and AMD 138 million.
Taking into account that the actions of the citizen A.E. contain elements of the crime, on September 15, 2023, the Prosecutor initiated public criminal proceedings against A.E. under Part 3 of Article 178 of the Criminal Code of the Republic of Armenia (3 counts) and under Point 1 Part 3 of Article 190 (2 counts) of the Criminal Code adopted on April 18, 2003.
By the decision of the Anti-Corruption Court dated September 18, 2023, detention for a period of 2 months was selected as a measure of restraint against A.E.