Պատճառվել է շուրջ 1,8 մլրդ դրամի վնաս. դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի Ա.Ե.-ն, այլ քաղաքացիների հետ խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ, խաբեության եղանակով հափշտակել և օրինականացրել է առանձնապես խոշոր չափերով գույքեր:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով պարզվել է, որ քաղաքացի Ա.Ե.-ն տևական ժամանակ՝ 2008 թվականից մինչև 2011 թվականը` ներառյալ, ճանաչել և տարբեր հարցերով շփումներ է ունեցել Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի այդ ժամանակահատվածի դատավոր Ա.Մ.-ի օգնական Գ.Ս.-ի հետ:
• 2012 թվականի ընթացքում Ա.Ե.-ն և դատավորի օգնական Գ.Ս.-ն խաբեության եղանակով ձեռք են բերել Ավան Առինջ թաղամասի 1-ին միկրոշրջանում գտնվող 0,75 հա մակերեսով՝ 300 մլն դրամ շուկայական արժեքով հողամասը:
• Նույն թվականին Ա.Ե.-ն՝ 20 մլն դրամ շուկայական արժեքով 394 քմ մակերեսով հողամասը և դրա վրա գտնվող 543 քմ մակերեսով շինությունը հափշտակելու նպատակով ձեռք է բերել կեղծ փաստաթղթեր:
• 2013 թվականի հունվարին Ա.Ե.-ն իր մտերիմ, փաստաբանական գործունեություն իրականացնող Ն.Հ.-ի, դատավորի օգնական Գ.Ս.-ի և քաղաքացի Վ.Մ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ՝ ձեռք է բերել 1 մլրդ 500 մլն դրամ շուկայական արժեքով՝ Դավիթ Բեկ փողոցին հարող տարածքում գտնվող՝ 2.61 հա մակերեսով հողամասը:
Նկարագրված երեք դեպքերում՝ վերոնշյալ կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա, հողամասերն Անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտեում գրանցելու և տնօրինելու հնարավորություն ստանալու նպատակով, փաստի հաստատման պահանջի մասին դիմում է ներկայացվել Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան. երեք դեպքում գործը մակագրվել է դատավոր Ա.Մ.-ին:
Ա.Ե.-ն, նկարագրված երեք գործարքներից երկուսի դեպքում, տարատեսակ քաղաքացիաիրավական գործարքներով հողամասերի իր մասնաբաժնի իրական պատկանելիությունը և ծագումը թաքցնելու, խեղաթյուրելու միջոցով, օրինականացրել է հանցավոր ճանապարհով ստացված՝ առանձնապես խոշոր չափերով՝ 76 մլն դրամ և 138 մլն դրամ արժեքներով հողամասերը:
Հաշվի առնելով, որ քաղաքացի Ա.Ե.-ի արարքներում առկա են հանցագործության հատկանիշներ՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 15-ին դատախազը Ա.Ե.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված՝ Քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով կատարված խարդախություն) (3 դրվագ) և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)) (2 դրվագ):
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 18-ի որոշմամբ, Ա.Ե.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը՝ 2 ամիս ժամկետով:

Нанесен ущерб на сумму около 1,8 миллиарда драмов. Прокурор возбудил публичное уголовное преследование
Гражданин Республики Армения А.Е. в составе группы с другими гражданами путем обмана по предварительному сговору обманом приобрел и легализовал имущества в особо крупных размерах.
В уголовном производстве, расследуемом Антикоррупционным комитетом, установлено, что гражданин А.Е. в течение длительного времени, с 2008 по 2011 год включительно, знал и общался по различным вопросам с помощником судьи Суда общей юрисдикции А.М. административных районов Эребуни и Нубарашен г. Ереван Г.С.
- В 2012 году А.Е. и помощник судьи Г.С. обманным путем приобрели участок площадью 0,75 га в 1-м микрорайоне района Аван Ариндж рыночной стоимостью 300 млн драмов.
- В том же году А.Е. приобрел фальшивые документы, с целью отчуждения земельного участка, площадью 394 квадратных метров рыночной стоимостью 20 миллионов драмов, и расположенного на нем здания площадью 543 квадратных метра.
- В январе 2013 года А.Е. приобрел по предварительному сговору с Н.Х, который оказывал юридические услуги, помощником судьи Г.С. и гражданином В.М., приобрел земельный участок площадью 2,61 га в районе рыночной стоимостью в размере 1 миллиард 500 миллионов драмов, прилегающем к улице Давида Бека,.
В трех описанных ниже случаях, на основании вышеуказанных фальшивых документов, для постановки на учет в Комитете кадастра недвижимости, чтобы иметь возможность пользования и управления земельными участками, заявление было подано в Суд общей юрисдикции административного района Эребуни и Нубарашен г. Еревана, по всем трем случаях дело было передано судье А.М.
В двух из трех описанных сделок, А.Е. скрыв и исказив реальное происхождение своей доли участков в различных гражданско-правовых сделках, узаконил отчуждённые незаконным путем земельные участки, в особо крупных размерах, стоимостью 76 млн драмов и 138 млн драмов.
Учитывая, что в действиях гражданина А.Е. имеются признаки преступления, 15 сентября 2023 года, прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении А.Е. по п. 1 части 3 статьи 178 УК РА (мошенничество, совершенное в особо крупном размере) (3 эпизода) и по пункту 1 части 3 статьи 190 (легализация доходов, полученных преступным путем (отмывание денег)) (2 эпизода), принятому 18.04.2003 году уговного кодекса.
Решением Антикоррупционного Суда от 18 сентября 2023 года в качестве меры пресечения в отношении А.Е. было избрано заключение под стражу сроком на 2 месяца.