«ԱՕԿՍ»-ի շենքը վերադարձվում է Հայաստանի Հանրապետությանը. Գլխավոր դատախազությունը հաշտության համաձայնություն է կնքել
Գլխավոր դատախազությունը, պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, 2022 թվականի նոյեմբերի 18-ին Հայաստանի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցանկում ընդգրկված Աբովյան 3 հասցեի շենքը (հանրության շրջանում հայտնի «ԱՕԿՍ»-ի շենքը) Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձնելու նպատակով հայց էր հարուցել Վարչական դատարան:
Հայց հարուցելու հիմքում դրվել էր այն հանգամանքը, որ Հայկական Սովետական Սոցիալիստական Հանրապետության մինիստրների սովետի 1955 թվականի նոյեմբերի 24-ի թիվ 699 կարգադրությամբ՝ Արտասահամանյան երկրների հետ մշակութային կապերի կոմիտեի՝ «ԱՕԿՍ»-ի հաշվեկշռին, հանձնվել էր գույք, այդ թվում՝ Աբովյան 3 հասցեի շենքը:
Հետագայում, 1992 թվականի հուլիսի 30-ին ստեղծվել է «Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապի և համագործակցության հայկական ընկերություն» կազմակերպությունը, որն առանց օրինական հիմքերի` հանդես է եկել որպես արտասահամանյան երկրների հետ մշակութային կապերի կոմիտեի իրավահաջորդ և 2001 թվականին, ներկայացնելով իր ստեղծումից շուրջ 37 տարի առաջ ընդունված վերոհիշյալ կարգադրությունը, ստացել է «ԱՕԿՍ»-ի շենքի նկատմամբ սեփականության իրավունքի գրանցման վկայական:
Նկատի ունենալով վերոգրյալը՝ Գլխավոր դատախազությունը Վարչական դատարան ներկայացված հայցով պահանջում էր անվավեր ճանաչել Կադաստրի կոմիտեում Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապի և համագործակցության հայկական ընկերության 2001 թվականի հուլիսի 3-ին և «ԱՕԿՍ» ՍՊ ընկերության անվամբ 2011 թվականի նոյեմբերի 25-ին կատարված իրավունքի պետական գրանցումները:
Հայցադիմումը Վարչական դատարան էր մուտքագրվել 2022 թվականի նոյեմբերի 22-ին:
2023 թվականի սեպտեմբերի 8-ին Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության և «ԱՕԿՍ»-ի շենքի սեփականատերերի միջև կնքվել է հաշտության համաձայնություն: Համաձայնությունը նույն օրը մուտք է արվել Վարչական դատարան:
Դատարանի կողմից հաշտության համաձայնությունը հաստատվելուց հետո՝ Աբովյան 3 հասցեում գտնվող 526.9 քմ շենքի և 0,0467 հա մակերեսով հողամասի սեփականության իրավունքը կփոխանցվի Հայաստանի Հանրապետությանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետության սեփականությունը հանդիսացող պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանի ապօրինի մասնավորեցման վերաբերյալ քննվող քրեական վարույթով նախաքննությունը Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում շարունակվում է:

Здание «АОКС» возвращено Республике Армения. Генеральная прокуратура подписала мировое соглашение
Генеральная прокуратура в рамках полномочий по возбуждению иска в защиту государственных интересов 18 ноября 2022 года подала иск в Административный суд с целью вернуть здание по адресу Абовяна 3, которое входит в государственный список недвижимых памятников истории и культуры Армении (известное среди общественности здание «АОКС») Республики Армения.
Основанием для предъявления иска послужил тот факт, что согласно постановлению Совета Министров Армянской ССР №699 от 24 ноября 1955 года имущество, в том числе здание по адресу Абовяна, 3, было передано на баланс Комитета по культурным связям с зарубежными странами «АОКС».
В дальнейшем, 30 июля 1992 года, была создана организация «Армянское общество культурных связей и сотрудничества с зарубежными странами», которая без юридических оснований выступала правопреемницей Комитета по культурным связям с зарубежными странами и в 2001 году представив вышеупомянутый приказ, принятый около 37 лет назад до его создания, получила свидетельство о регистрации права собственности на здание «АОКС».
Учитывая изложенное, Генеральная прокуратура в иске, поданном в Административный суд, потребовала признать недействительными государственные регистрации прав, произведенные Комитетом кадастра 3 июля 2001 года на имя ООО "АОКС" 25 ноября 2011г.
Исковое заявление было подано в Административный суд 22 ноября 2022 года.
8 сентября 2023 года между Генеральной прокуратурой РА и собственниками здания «АОКС» было подписано соглашение о примирении. В тот же день соглашение было передано в Административный суд.
После утверждения судом мирового соглашения право собственности на здание площадью 526,9 квадратных метров и земельный участок площадью 0,0467 га по улице Абовяна, 3 перейдут в собственность Республики Армения.
Напомним, что в Главном следственном управлении СНБ продолжается предварительное расследование уголовного дела о незаконной приватизации недвижимого памятника истории и культуры, являющегося собственностью Республики Армения.