Լեռնապատ համայնքի նախկին ղեկավարը համայնքապատկան հողամասը տարեկան 912 դրամով տրամադրել է ինքն իրեն, ապա 480 հազար դրամով՝ հանձնել վարձակալության. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
Լոռու մարզի Լեռնապատ համայնքի նախկին ղեկավար Վ.Ե.-ն, 2007-2012 թվականներին, ի պաշտոնե տեղեկացված լինելով, որ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասում հեռահաղորդակցության օպերատորի կողմից բարձր վարձավճարով ալեհավաք կայան է տեղադրվելու և շահագործվելու, անցկացրել է վարձակալության տրամադրելու վերաբերյալ ձևական մրցույթ: Վ.Ե.-ն, իր կողմից գլխավորած մրցույթում, հաղթող է ճանաչել ինքն իրեն և 2007 թվականի սեպտեմբերի 25-ին, լիազորված անձանց միջոցով, ինքն իր հետ կնքել է գյուղատնտեսական գործունեություն ծավալելու նպատակով հողամասը վարձակալության հանձնելու մասին պայմանագիր՝ 25 տարի ժամկետով՝ տարեկան 912 դրամ վարձավճարով:
Պայմանագիրը կնքելուց հետո, Վ.Ե.-ն վերոնշյալ հողամասի 0,2 հա մակերեսով տարածքը տարեկան 480 հազար դրամ վարձավճարով հանձնել է «Ղ-Տելեկոմ» ՓԲ ընկերությանը: Արդյունքում՝ 2007-2010 թվականներին, վերոնշյալ կազմակերպությունից ստացել է 2 մլն 317 հազար դրամ:
Բացի այդ, Վ.Ե.-ն 2005 թվականի հունիսի 17-ին, «Քարաբերդ» ՍՊ ընկերության հետ կնքված պայմանագրով՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող՝ 38.0219 հա մակերեսով հողամասը 25 տարի ժամկետով՝ տարեկան 467 հազար 970 դրամ վարձավճարով, տրամադրել է «Քարաբերդ» ընկերությանը: 2005 թվականի հուլիսի 7-ին «Քարաբերդ» ՍՊ ընկերությունն իրեն հանձնված նույն հողամասի 0,02 հա մակերեսով հատվածը` տարեկան 600 հազար դրամ վարձավճարի դիմաց, ենթավարձակալությամբ հանձնել է «Ղ-Տելեկոմ» ՓԲ ընկերությանը, այնուհետև՝ «Արմենթել» ՓԲ ընկերությանը: Արդյունքում՝ 2005-2012 թվականներին, վերոնշյալ կազմակերպությունից ստացել է 2 մլն 317 հազար դրամ:
2023 թվականի հունվարի 24-ին Լոռու մարզային քննչական վարչության քննիչի կողմից որոշում է կայացվել քրեական վարույթը կարճելու մասին, որը հաստատվել է հսկող դատախազի կողմից:
2023 թվականի ապրիլի 14-ին Գլխավոր դատախազի տեղակալը վերացրել է Լեռնապատ համայնքի նախկին ղեկավարի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում չհարուցելու և վարույթը կարճելու որոշումը:
Դատախազը 2023 թվականի օգոստոսի 12-ին Վ.Ե.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված՝ Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ):
Դատախազը 2023 թվականի սեպտեմբերի 1-ին հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական վարույթի նյութերի հետ հանձնել Լոռու մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:

The former head of Lernapat community transferred the land plot belonging to the community to himself with the annual rental fee of AMD 912 and afterwards transferred for lease for AMD 480 thousand: the prosecutor submitted the case to the court
During 2007-2012, V.Ye., the former head of Lernapat community of Lori region, ex officio, being informed that the telecommunication operator shall install and operate an aerial station in the land plot constituting an ownership of the community, organized a formal tender for granting a lease right. V.Ye., declared himself as the winner of the tender and on September 25, 2007 concluded an contract with himself on the lease of the land plot for carrying out agricultural activities for the term of 25 years with the annual rental fee of AMD 912.
After concluding the agreement, V.Ye transferred the territory with the surface of 0.2 ha from the abovementioned land plot to “Gh-Telekom” CJSC with a rental fee of AMD 480 thousand. As a result, the latter received AMD 2 million 317 thousand from the abovementioned organization during 2007-2010.
Besides that, based on the contract concluded with “Karaberd” LLC on June 17, 2005, V. Ye. transferred the land plot with the surface of 38.0219 ha constituting a community ownership to “Karaberd” LLC for the term of 25 years with the annual rental fee of AMD 467 thousand 970. On July 7, 2005 “Karaberd”LLC subrented the territory with the surface of 0.02 ha from the same land plot to “Gh-Telecom” CJSC, and afterwards to “Armentel” CJSC with the annual rental fee of AMD 600 thousand. As a result, the latter received AMD 2 million 317 thousand from the abovementioned organization during 2005-2012.
On January 24, 2023, the investigator of Regional Investigative Department of Lori rendered a decision on suspending the criminal proceedings, which was approved by the supervising prosecutor.
On April 14, 2023 Deputy Prosecutor General overturned the decision on not initiating a public criminal prosecution against the former head of Lernapat community and on terminating the proceedings.
On August 12, 2023 the prosecutor initiated a public criminal prosecution against V. Ye. under part 1 and 2 of article 308 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
On September 1, 2023, the prosecutor signed the indictment and submitted it to the First Instance Court of General Jurisdictoion of Lori region with the materials of the criminal proceedings.