Լեռնապատ համայնքի նախկին ղեկավարը համայնքապատկան հողամասը տարեկան 912 դրամով տրամադրել է ինքն իրեն, ապա 480 հազար դրամով՝ հանձնել վարձակալության. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
Լոռու մարզի Լեռնապատ համայնքի նախկին ղեկավար Վ.Ե.-ն, 2007-2012 թվականներին, ի պաշտոնե տեղեկացված լինելով, որ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասում հեռահաղորդակցության օպերատորի կողմից բարձր վարձավճարով ալեհավաք կայան է տեղադրվելու և շահագործվելու, անցկացրել է վարձակալության տրամադրելու վերաբերյալ ձևական մրցույթ: Վ.Ե.-ն, իր կողմից գլխավորած մրցույթում, հաղթող է ճանաչել ինքն իրեն և 2007 թվականի սեպտեմբերի 25-ին, լիազորված անձանց միջոցով, ինքն իր հետ կնքել է գյուղատնտեսական գործունեություն ծավալելու նպատակով հողամասը վարձակալության հանձնելու մասին պայմանագիր՝ 25 տարի ժամկետով՝ տարեկան 912 դրամ վարձավճարով:
Պայմանագիրը կնքելուց հետո, Վ.Ե.-ն վերոնշյալ հողամասի 0,2 հա մակերեսով տարածքը տարեկան 480 հազար դրամ վարձավճարով հանձնել է «Ղ-Տելեկոմ» ՓԲ ընկերությանը: Արդյունքում՝ 2007-2010 թվականներին, վերոնշյալ կազմակերպությունից ստացել է 2 մլն 317 հազար դրամ:
Բացի այդ, Վ.Ե.-ն 2005 թվականի հունիսի 17-ին, «Քարաբերդ» ՍՊ ընկերության հետ կնքված պայմանագրով՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող՝ 38.0219 հա մակերեսով հողամասը 25 տարի ժամկետով՝ տարեկան 467 հազար 970 դրամ վարձավճարով, տրամադրել է «Քարաբերդ» ընկերությանը: 2005 թվականի հուլիսի 7-ին «Քարաբերդ» ՍՊ ընկերությունն իրեն հանձնված նույն հողամասի 0,02 հա մակերեսով հատվածը` տարեկան 600 հազար դրամ վարձավճարի դիմաց, ենթավարձակալությամբ հանձնել է «Ղ-Տելեկոմ» ՓԲ ընկերությանը, այնուհետև՝ «Արմենթել» ՓԲ ընկերությանը: Արդյունքում՝ 2005-2012 թվականներին, վերոնշյալ կազմակերպությունից ստացել է 2 մլն 317 հազար դրամ:
2023 թվականի հունվարի 24-ին Լոռու մարզային քննչական վարչության քննիչի կողմից որոշում է կայացվել քրեական վարույթը կարճելու մասին, որը հաստատվել է հսկող դատախազի կողմից:
2023 թվականի ապրիլի 14-ին Գլխավոր դատախազի տեղակալը վերացրել է Լեռնապատ համայնքի նախկին ղեկավարի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում չհարուցելու և վարույթը կարճելու որոշումը:
Դատախազը 2023 թվականի օգոստոսի 12-ին Վ.Ե.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված՝ Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ):
Դատախազը 2023 թվականի սեպտեմբերի 1-ին հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական վարույթի նյութերի հետ հանձնել Լոռու մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:

Бывший глава общины Лернапат отдал общинную землю себе за 912 драмов в год, затем сдал ее в аренду за 480 тысяч драмов. Прокурор направил дело в суд
В 2007-2012 годах бывший глава общины Лернапат Лорийского марза В.Е., будучи официально информированным о том, что на земельном участке, принадлежащем общине, будет установлена и эксплуатироваться дорогостоящая антенная станция, принадлежащая оператору связи, провел формальный тендер на предоставление аренды. В.Е., в проводимом им конкурсе, признал себя победителем и 25 сентября 2007 года через уполномоченных лиц заключил с собой договор об аренде земельного участка с целью ведения сельскохозяйственной деятельности сроком на 25 лет по цене 912 драмов в год.
После подписания договора В.Е. передал 0,2 га вышеуказанного участка ЗАО "К-Телеком" с годовой арендной платой 480 000 драмов. В результате в 2007-2010 годах он получил от указанной компании 2 миллиона 317 тысяч драмов.
Кроме того, 17 июня 2005 года по договору, заключенному с компанией «Караберд», В.Е. предоставил земельный участок, находящийся в коммунальной собственности, площадью 38,0219 га сроком на 25 лет с годовой арендной платой в размере 467 тысяч 970 драмов компании «Караберд». 7 июля 2005 года ООО "Караберд" передало в субаренду переданный ему участок земли площадью 0,02 ЗАО "К-Телеком", а затем компании ЗАО "Арментел" за годовую арендную плату в размере 600 000 драм. В результате в 2005-2012 годах он получил от указанной организации 2 миллиона 317 тысяч драмов.
24 января 2023 года следователь Лорийского областного следственного управления принял решение о прекращении уголовного дела, которое утвердил надзирающий прокурор.
14 апреля 2023 года заместитель генерального прокурора отменил решение о невозбуждении публичного уголовного преследования в отношении бывшего главы общины Лернапат и прекращении производства по делу.
12 августа 2023 года прокурор возбудил против В.Е. публичное уголовное преследование по частям 1 и 2 статьи 308 УК, принятого 18.04.2003 (злоупотребление служебными полномочиями, повлекшее тяжкие последствия)).
1 сентября 2023 года прокурор утвердил обвинительное заключение и передал его в Суд первой инстанции Лорийской области вместе с материалами уголовного производства.