Բաղրամյան-Մաշտոց-Մոսկովյան խաչմերուկում գտնվող պուրակի ստորգետնյա շինությունն օտարվել է օրենքի խախտմամբ. Դատախազության հաղորդման հիման վրա՝ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
Երևան քաղաքի Մարշալ Բաղրամյան, Մեսրոպ Մաշտոց պողոտաների և Մոսկովյան փողոցի միջև ընկած պուրակի ստորգետնյա շինությունը 2017 թվականի մարտի 25-ին, օրենքի խախտմամբ, օտարվել է «Ֆոտոմաստեր» ՍՊ ընկերությանը:
Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների դատախազությունում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2001 թվականի փետրվարի 12-ին «Կանաչապատում» ՊՓԲԸ-ի և «Ֆոտոմաստեր» ՍՊ ընկերության միջև կնքվել է Պուրակում գտնվող տարածքի վարձակալության պայմանագիր: Պայմանագրի համաձայն՝ Պուրակը (4668 քմ) 25 տարի ժամկետով վարձակալությամբ հանձնվել է «Ֆոտոմաստեր» ընկերությանը:
2014 թվականի հուլիսի 8-ին Ընկերության բաժնեմասերի նկատմամբ գրանցվել է Արտյոմ և Գուրգեն Խաչատրյանների սեփականության իրավունքը: Նույն թվականի օգոստոսի 4-ին Ընկերությանը տրվել է շինարարության թույլտվություն՝ պուրակում սրճարանների տաղավարների, ստորգետնյա շինության կառուցման աշխատանքների կատարման համար:
Երևանի քաղաքապետի՝ 2017 թվականի մարտի 25-ի որոշմամբ` 2001 թվականին կնքված վարձակալության պայմանագիրը լուծվել է: Նույն օրը, առանց մրցույթի, Ընկերության հետ կնքվել է վերոնշյալ հողամասի վարձակալության պայմանագիր՝ վարձակալության ժամկետ սահմանելով մինչև 2026 թվականի փետրվարի 12-ը:
2017 թվականի ապրիլի 12-ին Երևան քաղաքի Մոսկովյան փողոցի 29/4 հասցեում գտնվող 3923,54 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ (հողամասի սահմանները վերաճշտվել են Երևանի քաղաքապետի 2017 թվականի փետրվարի 16-ի որոշմամբ) գրանցվել է «Ֆոտոմաստեր» ՍՊ ընկերության վարձակալության իրավունքն ու նույն օրը վերոնշյալ հողամասում գտնվող ընդհանուր 1737,06 քմ մակերեսով ստորգետնյա շինությունների նկատմամբ գրանցվել է Ընկերության սեփականության իրավունքը: Մինչդեռ, Երևանի քաղաքապետի 2017 թվականի փետրվարի 16-ի 415-Ա որոշման համաձայն՝ Մոսկովյան 29/4 հասցեում գտվող 3923,54 քմ մակերեսով հողամասն ընդգրկված է Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով նախատեսված սահմանափակումների ցանկում (օտարման ոչ ենթակա տարածքներ):
Հաշվի առնելով, որ պաշտոնատար անձինք վերոնշյալ հողամասը վարձակալության իրավունքով, առանց մրցույթի, հանձնել են «Ֆոտոմաստեր» ընկերությանը, վարձակալության պայմանագիրը լուծելուց հետո ստորգետնյա շինությունները համայնքի գույքային հաշվեկշռում հաշվառելու փոխարեն՝ «Ֆոտոմաստեր» ընկերության համար ստեղծել են արտոնյալ պայմաններ և օրենսդրության կոպիտ խախտումներով ստորգետնյա շինությունների նկատմամբ գրանցել են Ընկերության սեփականության իրավունքը՝ Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների դատախազությունը 2023 թվականի օգոստոսի 24-ին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում 2023 թվականի օգոստոսի 25-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ):
Դատախազությունն առաջիկայում հայց կներկայացնի դատարան՝ Երևանի քաղաքապետի որոշումները վիճարկելու և այդ հիմքով՝ կատարված գործընթացներն անվավեր ճանաչելու պահանջով:

Подземное здание парка на перекрестке Баграмян-Маштоц-Московян было отчуждено с нарушением закона. На основании сообщения прокуратуры возбуждено уголовное дело
25-го марта 2017 года подземное здание парка между проспектами Маршала Баграмяна, Месропа Маштоца и улицей Московяна города Еревана было отчуждено ООО "Фотомастер" в нарушение закона.
В прокуратуре административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана в рамках полномочий на возбуждение иска о защите государственных (общественных) интересов было установлено, что 12 февраля 2001 года между ЗАО "Каначапатум" и ООО «Фотомастер» был заключен договор аренды участка в Парке. Согласно договору, Парк (4668 квадратных метров) был передан в аренду компании «Фотомастер» сроком на 25 лет.
8 июля 2014 года были зарегистрированы права собственности Артёма и Гургена Хачатрянов на акции компании. 4 августа того же года Компания получила разрешение на строительство павильонов кафе и подземного здания в парке.
По решению мэра Еревана от 25 марта 2017 года договор аренды, подписанный в 2001 году, был расторгнут. В тот же день без проведения конкурса с Компанией был заключен договор аренды указанного участка со сроком аренды до 12 февраля 2026 года.
12 апреля 2017 года право аренды компании "Фотомастер" было зарегистрировано на земельный участок площадью 3923,54 кв.м., расположенный по адресу ул. Московяна, 29/4 в г. Ереване и в тот же день вышеуказанные права собственности Компании были зарегистрированы на расположенные на участке подземные здания общей площадью 1737,06 квадратных метров. Между тем, согласно решению мэра Еревана 415-А от 16 февраля 2017 года, земельный участок площадью 3923,54 квадратных метра, расположенный по улице Московяна, 29/4, включен в перечень ограничений, предусмотренных статьей 60 Земельного кодекса (земли, не подпадающие под действие экспроприации).
Учитывая, что должностные лица передали вышеуказанный земельный участок компании «Фотомастер» на правах аренды без конкурса, после расторжения договора аренды, вместо учета подземных строений на имущественном балансе общины, для компании «Фотомастер» создали льготные условия и с грубыми нарушениями законодательства зарегистрировали право собственности компании на подземные сооружения, прокуратура административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана 24 августа 2023 года представила заявление в Антикоррупционный комитет.
25 августа 2023 года Антикоррупционный комитет возбудил уголовное дело по части 2 статьи 308 УК РА, принятого 18 апреля 2003 года (злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия).
В ближайшее время Прокуратура подаст в суд иск об оспаривании решений мэра Еревана и на этом основании- о признании процессов недействительными.