Կադրային փոփոխություններ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամաններով
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2023 թվականի օգոստոսի 7-ի, օգոստոսի 11-ի, օգոստոսի 14-ի, օգոստոսի 16-ի, օգոստոսի 21-ի, օգոստոսի 22-ի, օգոստոսի 23-ի և օգոստոսի 24-ի հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային մի շարք փոփոխություններ:
• Արմեն Մուրադյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության Հայաստանի Հանրապետության հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետի տեղակալ՝ ազատվելով նույն վարչության ավագ դատախազի պաշտոնից:
• Արարատի կայազորի զինվորական դատախազի տեղակալ Կարեն Հարությունյանը գործուղվել է Հայաստանի Հանրապետության զինվորական դատախազի տեղակալի հաստիքին՝ մինչև սույն թվականի դեկտեմբերի 15-ը` ներառյալ:
• Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Հայկ Մանանդյանը գործուղվել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազին առընթեր հատուկ հանձնարարություններով վարչության ավագ դատախազի հաստիքին՝ մինչև 2024 թվականի փետրվարի 26-ը` ներառյալ:
• Լոռու կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ Նիկոլայ Բարսեղյանը գործուղվել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազին առընթեր հատուկ հանձնարարություններով վարչության ավագ դատախազի հաստիքին՝ մինչև 2024 թվականի փետրվարի 19-ը՝ ներառյալ:
• Հայաստանի Հանրապետության զինվորական կենտրոնական դատախազության կայազորների զինվորական դատախազությունների գործունեության նկատմամբ վերահսկողության բաժնի պետ Մարտին Նալբանդյանը ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից: Գլխավոր դատախազի մեկ այլ հրամանով նույն պաշտոնին նշանակվել է Զինվորական կենտրոնական դատախազության ավագ դատախազ Վիգեն Հարությունյանը:
• Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալ Սիսակ Խաչատրյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազ Էդգար Շահինյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 1-ից:
• Սյունիքի մարզի դատախազի տեղակալ Գուրգեն Սաֆարյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազ Վիկտոր Գրիգորյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:

Кадровые изменения приказами генерального прокурора РА
Приказом Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян от 7 августа, 11 августа, 14 августа, 16 августа, 21 августа, 22 августа, 23 августа и 24 августа 2023 года в Прокуратуре произошел ряд кадровых изменений:
• Армен Мурадян назначен заместителем начальника Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Генеральной прокуратуры Республики Армения:
• Заместитель военного прокурора Араратского гарнизона Карен Арутюнян командирован на должность заместителя военного прокурора Республики Армения до 15 декабря сего года включительно.
• Прокурор Прокуратуры административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана Айк Манандян командирован на должность старшего прокурора Управления по особым поручениям при Генеральном прокуроре Республики Армения до 26 февраля 2024 года включительно.
• Прокурор Военной прокуратуры Лорийского гарнизона Николай Барсегян командирован на должность старшего прокурора Управления по особым поручениям при Генеральном прокуроре Республики Армения до 19 февраля 2024 года включительно.
• Начальник отдела контроля за деятельностью военных прокуратур гарнизонов Центральной военной прокуратуры Республики Армения Мартин Налбандян освобожден от занимаемой должности. Другим приказом генерального прокурора на ту же должность назначен старший прокурор Центральной военной прокуратуры Виген Арутюнян.
• Заместитель начальника Управления по делам о преступлениях против здоровья населения Генеральной прокуратуры Республики Армения Сисак Хачатрян освобожден от занимаемой должности.
• Старший прокурор Управления по делам преступлений против экономической деятельности Генеральной прокуратуры Республики Армения Эдгар Шагинян освобожден от занимаемой должности с 1 сентября 2023 года.
• Заместитель прокурора Сюникской области Гурген Сафарян освобожден от занимаемой должности.
• Старший прокурор Управления по делам преступлений против общественной безопасности Генеральной прокуратуры Республики Армения Виктор Григорян освобожден от занимаемой должности.