Դատախազը Ոստիկանության նախկին պետի կնոջ վերաբերյալ գործն ուղարկել է դատարան
Ս.Գ.-ն, Պաշտպանության նախարարության ռազմական ոստիկանությունում պաշտոնավարելու ընթացքում, միջոցներ տրամադրելով և խոչընդոտները վերացնելով, 2000-2010 թվականների ընթացքում օժանդակել է իր հետ ամուսնական հարաբերությունների մեջ գտնվող Վ.Գ.-ին, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, կատարել 17 մլն դրամի հափշտակություն (Վ.Գ.-ն 1997 թվականի հունիսի 17-ից մինչև 2010 թվականի հոկտեմբերի 2-ը զբաղեցրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության զինվորական ոստիկանության (2007 թվականի փետրվարի 3-ից՝ Ռազմական ոստիկանության) վարչության պետի, իսկ 2010 թվականի հոկտեմբերի 16-ից մինչև 2011 թվականի նոյեմբերի 1-ը՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալի պաշտոնները):
Մասնավորապես՝ Վ.Գ.-ն, քաջատեղյակ լինելով, որ իր հետ ամուսնական հարաբերությունների մեջ գտնվող, 2000-2011 թվականներին ՊՆ ռազմական ոստիկանության վարչության՝ զորամասն ինքնակամ լքած զինծառայողների և դասալքության դեմ պայքարի բաժանմունքում տարբեր պաշտոններ զբաղեցրած Ս.Գ.-ն (Ս.Ս-ն) ավելի քան տասնմեկ տարի ծառայության չի ներկայացել և պաշտոնից բխող ծառայողական պարտականությունները երբևէ չի կատարել, ոչ միայն չի ձեռնարկել կանխարգելիչ միջոցառումներ, այլև վերոնշյալ ժամանակահատվածում ստորագրել է Ֆինանսների նախարարության գանձապետարան ուղարկվող կամ գանձապետական ծրագիր մուտքագրվող փոխանցագրեր, որոնցում ընդգրկված է եղել նաև Ս.Գ.-ի տվյալները: Արդյունքում, 2000-2010 թվականների ընթացքում, Ս.Գ.-ին որպես աշխատավարձ և դրամական այլ բավարարումներ՝ փաստացի վճարվել է 17 մլն դրամ:
Մեկ այլ դեպքով, Վ.Գ.-ն Ս.Գ.-ի օժանդակությամբ, չարաշահել է պաշտոնեական դիրքը՝ անզգուշությամբ առաջացնելով ծանր հետևանքներ: Մասնավորապես՝ Վ.Գ.-ն, 2011-2018 թվականներին զբաղեցնելով ՀՀ ոստիկանության պետի պաշտոնը, խախտելով օրենքի համապատասխան պահանջը, այն է՝ ոստիկանության ծառայողին արգելվում է համատեղ ծառայել մերձավոր ազգակցությամբ կամ խնամիությամբ կապված անձանց հետ, իր կնոջը՝ Ս.Գ.-ին, նշանակել է ՀՀ ոստիկանության պետի ավագ ռեֆերենտ: Պաշտոնին նշանակվելուց հետո Ս.Գ.-ն, 2011-2018 թվականների ընթացքում, պարբերաբար ծառայության չի ներկայացել և ոչ պատշաճ է կատարել իր ծառայողական պարտականությունները, առանց վերադասին ուղղված՝ իրեն արձակուրդ տալու մասին զեկուցագրերի և դրանց հիման վրա արձակուրդ տրամադրելու վերաբերյալ հրամանների, մի շարք դեպքերում տարբեր տևողություններով բացակայել է Հայաստանի Հանրապետությունից, որով պայմանավորված՝ չի ներկայացել ծառայության: Այս պայմաններում, 2011 թվականի դեկտեմբերի 30-ի և 2016 թվականի դեկտեմբերի 30-ի հրամաններով՝ նրան շնորհվել են «փոխգնդապետ», ապա՝ «գնդապետ» հատուկ կոչումները, ապա նաև նրա անվամբ փոխանցվել է 19 մլն դրամ:
Հսկող դատախազի որոշմամբ` Ս.Գ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 46-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով վստահված գույքն հափշտակելուն օժանդակելը) և 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն օժանդակելը):
Հսկող դատախազը 2023 թվականի օգոստոսի 21-ին հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:

The prosecutor submitted to the Court the case related to the wife of the former Head of the Police
During the period of holding the position in the Military Police of the Ministry of Defense, S.G. provided measures and removed obstacles and from 2000-2010 assisted his wife V.G. in carrying out embezzlement in the amount of AMD 17 million (V.G held the position of the Head of the Department of the Military Police of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia from June 17, 1997 until October 2, 2010  and the position of the Deputy Minister of Defense of the Republic of Armenia from October 16, 2010 until November 1, 2011).
Particularly, V.G. being well aware that his wife S.G. (S.S.) holding different positions in the Department of Fight against Desertion and Servants, Voluntarily Leaving the Military Unit of the Military Police of the Ministry of Defense during 2000-2011 failed to appear to work and failed to fulfill the occupational obligations for more than eleven years, during the abovementioned period the later not only failed to undertake preventive measures but also signed endorsements to be sent to the Treasury of the Ministry of Finance or to be entered into the treasury program, where he included data on S.G.. As a result during 2000-2010 AMD 17 million was paid to S.G. as a salary and rewards.
In another case, with the assistance of S.G., V.G. abused official powers, which negligently resulted in grave consequences. Particularly, during 2011-2018 V.G. holding the position of the Head of the Police of the Republic of Armenia, violating the relevant requirement of the law, id est, police officer may not work jointly with a person with whom he has a close kinship or in-law relationship, appointed his wife S.G. in the position of the Senior Aide to the Head of the Police of the Republic of Armenia. During 2011-2018, after the appointment to the position, S.G. failed to appear to work and failed to properly fulfill her official duties and without a reporting notice on granting leave as well as orders on granting leaves based on the reporting notices she left the Republic of Armenia for different periods of time, due to which she failed to appear to work. In this conditions, by the order of December 30, 2011 and December 30, 2016 she was awarded special ranks of “lieutenant colonel” and “colonel”, afterwards she also received AMD 19 million.
By the decision of the supervising prosecutor a public criminal prosecution was initiated against S.G. under point 3 of part 3 of article 46-256 of the Criminal Code and part 2 of article 38-308 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
On August 21, 2023, the supervising prosecutor signed the indictment and submitted it to the Anti-corruption court with the materials of the case.