Դատախազը Ոստիկանության նախկին պետի կնոջ վերաբերյալ գործն ուղարկել է դատարան
Ս.Գ.-ն, Պաշտպանության նախարարության ռազմական ոստիկանությունում պաշտոնավարելու ընթացքում, միջոցներ տրամադրելով և խոչընդոտները վերացնելով, 2000-2010 թվականների ընթացքում օժանդակել է իր հետ ամուսնական հարաբերությունների մեջ գտնվող Վ.Գ.-ին, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, կատարել 17 մլն դրամի հափշտակություն (Վ.Գ.-ն 1997 թվականի հունիսի 17-ից մինչև 2010 թվականի հոկտեմբերի 2-ը զբաղեցրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության զինվորական ոստիկանության (2007 թվականի փետրվարի 3-ից՝ Ռազմական ոստիկանության) վարչության պետի, իսկ 2010 թվականի հոկտեմբերի 16-ից մինչև 2011 թվականի նոյեմբերի 1-ը՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալի պաշտոնները):
Մասնավորապես՝ Վ.Գ.-ն, քաջատեղյակ լինելով, որ իր հետ ամուսնական հարաբերությունների մեջ գտնվող, 2000-2011 թվականներին ՊՆ ռազմական ոստիկանության վարչության՝ զորամասն ինքնակամ լքած զինծառայողների և դասալքության դեմ պայքարի բաժանմունքում տարբեր պաշտոններ զբաղեցրած Ս.Գ.-ն (Ս.Ս-ն) ավելի քան տասնմեկ տարի ծառայության չի ներկայացել և պաշտոնից բխող ծառայողական պարտականությունները երբևէ չի կատարել, ոչ միայն չի ձեռնարկել կանխարգելիչ միջոցառումներ, այլև վերոնշյալ ժամանակահատվածում ստորագրել է Ֆինանսների նախարարության գանձապետարան ուղարկվող կամ գանձապետական ծրագիր մուտքագրվող փոխանցագրեր, որոնցում ընդգրկված է եղել նաև Ս.Գ.-ի տվյալները: Արդյունքում, 2000-2010 թվականների ընթացքում, Ս.Գ.-ին որպես աշխատավարձ և դրամական այլ բավարարումներ՝ փաստացի վճարվել է 17 մլն դրամ:
Մեկ այլ դեպքով, Վ.Գ.-ն Ս.Գ.-ի օժանդակությամբ, չարաշահել է պաշտոնեական դիրքը՝ անզգուշությամբ առաջացնելով ծանր հետևանքներ: Մասնավորապես՝ Վ.Գ.-ն, 2011-2018 թվականներին զբաղեցնելով ՀՀ ոստիկանության պետի պաշտոնը, խախտելով օրենքի համապատասխան պահանջը, այն է՝ ոստիկանության ծառայողին արգելվում է համատեղ ծառայել մերձավոր ազգակցությամբ կամ խնամիությամբ կապված անձանց հետ, իր կնոջը՝ Ս.Գ.-ին, նշանակել է ՀՀ ոստիկանության պետի ավագ ռեֆերենտ: Պաշտոնին նշանակվելուց հետո Ս.Գ.-ն, 2011-2018 թվականների ընթացքում, պարբերաբար ծառայության չի ներկայացել և ոչ պատշաճ է կատարել իր ծառայողական պարտականությունները, առանց վերադասին ուղղված՝ իրեն արձակուրդ տալու մասին զեկուցագրերի և դրանց հիման վրա արձակուրդ տրամադրելու վերաբերյալ հրամանների, մի շարք դեպքերում տարբեր տևողություններով բացակայել է Հայաստանի Հանրապետությունից, որով պայմանավորված՝ չի ներկայացել ծառայության: Այս պայմաններում, 2011 թվականի դեկտեմբերի 30-ի և 2016 թվականի դեկտեմբերի 30-ի հրամաններով՝ նրան շնորհվել են «փոխգնդապետ», ապա՝ «գնդապետ» հատուկ կոչումները, ապա նաև նրա անվամբ փոխանցվել է 19 մլն դրամ:
Հսկող դատախազի որոշմամբ` Ս.Գ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 46-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով վստահված գույքն հափշտակելուն օժանդակելը) և 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն օժանդակելը):
Հսկող դատախազը 2023 թվականի օգոստոսի 21-ին հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:

Прокурор направил дело в отношении жены бывшего начальника полиции в суд
С.Г., во время службы в военной полиции Министерства обороны, путем предоставления денежных средств и устранения препятствий, в течение 2000-2010 годов содействовал находившемуся с ним в супружеских отношениях В.Г., используя свое служебное положение, присвоил 17 млн ​​драм (с 17 июня 1997 г. по 2 октября 2010 г. В.Г. занимал должность начальника Управления военной полиции (с 3 февраля 2007 г. – в Военной полиции) Министерства обороны РА, а с 16 октября 2010 г. по 1 ноября2011 г.- в должности заместителя министра обороны РА).
В частности, В.Г., прекрасно зная, что С.Г., находившаяся с ним в супружеских отношениях, в 2000-2011 годах занимала различные должности в управлении военной полиции Министерства обороны, в отделе по борьбе с дезертирством и борьбе с военнослужащими, которые добровольно покинули воинскую часть, не являлась на службу более одиннадцати лет и ни разу не исполняла служебных обязанностей, вытекающих из занимаемой должности, не только не принимал мер профилактики, но и подписывал переводы, направляемые в казну Минфина или входившие в казначейскую программу, в которую были включены и данные С.Г. В результате за 2000-2010 годы С.Г. фактически было выплачено 17 миллионов драмов в качестве зарплаты и других денежных вознаграждений.
В другом случае В.Г. при содействии С.Г. злоупотребил своим служебным положением, что повлекло по неосторожности тяжкие последствия. В частности, В.Г., занимая в 2011-2018 годах должность начальника полиции РА, нарушив соответствующее требование закона, а именно: сотруднику полиции запрещается служить совместно с лицами, связанными близкими родственными отношениями, свою жену С.Г. назначил старшим референтом начальника полиции РА. После назначения на должность, в течение 2011-2018 годов С.Г. регулярно не выходила на работу и ненадлежащим образом исполняла свои служебные обязанности, не докладывая начальству о предоставлении ей отпуска в ряде случаев отсутствовала в Республике Армения в течение разных периодов времени, в связи с чем не явилась на службу. В этих условиях приказами от 30 декабря 2011 года и 30 декабря 2016 года ей были присвоены специальные звания «подполковник», затем «полковник», на ее имя было перечислено 19 миллионов драмов.
По решению надзирающего прокурора в отношении С.Г. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 3 статьи 46-256 (пособничество и подстрекательство в злоупотреблении должностными полномочиями) и по части 2 статьи 38-308 Уголовного кодекса РА от 18.04.2003г. (содействие в злоупотреблении должностными полномочиями).
Надзорный прокурор утвердил обвинительное заключение 21 августа 2023 года и передал его в Антикоррупционный суд вместе с материалами производства.