Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Լանջիկ բնակավայրի մոտակայքում տեղի ունեցած ավտովթարի մասնակից՝ վարորդ Հ.Պ.-ի նկատմամբ
Դատախազը 2023 թվականի օգոստոսի 17-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Հ.Պ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 342-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովմանն ուղղված պահանջները կամ ճանապարհային երթևեկության կամ տրանսպորտային միջոցների շահագործման անվտանգությունն ապահովող կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի մարդու մահ):
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Հ.Պ.-ն 2023 թվականի օգոստոսի 14-ին՝ ժամը 00:20-ի սահմաններում, իր կողմից շահագործվող «Զիլ - ՄՄԶ-554Մ» մակնիշի ավտոմեքենան վարելով Երևան-Գյումրի ավտոճանապարհով և հասնելով ավտոճանապարհի 90-րդ կմ հատվածը, այն է՝ Շիրակի մարզի Անի համայնքի Լանջիկ բնակավայրի վարչական տարածք, չի պահպանել Կառավարության որոշմամբ հաստատված ճանապարհային երթևեկության կանոնները: Հոծ գծի առկայության պայմաններում, որը բաժանել է հանդիպակաց ուղղությունների տրանսպորտային հոսքերը, նշել՝ ճանապարհի վտանգավոր վայրերում երթևեկության գոտիների սահմանները և ցույց տվել երթևեկելի մասի սահմանները, Հ.Պ.-ն չի իրականացրել իր վարած տրանսպորտային միջոցի աջակողմյան երթևեկություն, հատել է հոծ գիծը՝ դուրս է եկել հանդիպակաց երթևեկության ուղեմաս, որի արդյունքում ճանապարհահատվածի հանդիպակաց ուղեմասում բախվել է հանդիպակաց երթևեկելի ուղեմասով ուղիղ երթևեկող Մառլեն Միխաիլի Մարգարյանի վարած «Վոլկսվագեն Քրաֆթեր» մակնիշի ավտոմեքենային:
Վթարի արդյունքում Հ.Պ.-ն անզգուշությամբ առաջացրել է «Վոլկսվագեն Քրաֆթեր» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդ՝ Մառլեն Միխաիլի Մարգարյանի և ուղևորներ՝ Մուշեղ Արայիկի Էլոյանի, Լիաննա Վաչագանի Քոչինյանի, Եվա Արտակի Փարսյանի, Նարե Սուրենի Ամարյանի, Հելեն Վաչիկի Դադայանի, Ամալյա Արմենի Մնացականյանի, Բարիս Մարատի Թորոսյանի, Անահիտ Ռուբիկի Հակոբյանի, Ալվարդ Մարտիրոսի Մարտիրոսյանի, Արայիկ Սուրենի Մուրադյանի մահը: Հ.Պ.-ն ուղևորներ Մարգարիտա Արզումանի Գաբրիելյանի, Լիլիթ Վանոյի Ղուկասովայի, Էդուարդ Գագիկի Սահակյանի, Պայծառ Սաբիրի Ավանեսյանի և Էդուարդ Խաչատուրի Քոլոյանի առողջությանը անզգուշությամբ պատճառել է տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ:

Прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении Х.П., водителя, участвовавшего в ДТП, произошедшем в поселке Ланджик
17 августа 2023 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении Х.П. по статье 342(3) Уголовного кодекса РА (нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств водителем транспортного средства или иного механического транспортного средства, повлекшее по неосторожности смерть двух и более человек).
По уголовному делу установлено, что 14 августа 2023 года около 00:20 он проезжал на своем автомобиле «Зил-ММЗ-554М» по трассе Ереван-Гюмри и доехав до 90-го километра автодороги — административной территории поселка Ланджик общины Ани Ширакской области, Х.П. не соблюдал правила дорожного движения, утвержденные постановлением Правительства. При наличии сплошной линии, разделявшей поток транспортных средств в противоположных направлениях, обозначавшей границы полос движения на опасных участках дороги и границы проезжей части, Г.П. не соблюдая правила правостороннего движения, пересек сплошную линию, выехал на встречную полосу движения, в результате чего столкнулся с автомобилем «Фольксваген Крафтер», которым управлял Марлен Маргарян.
В результате произошла авария со стороны Х.П., повлекшая по неосторожности смерть водителя Марлена Маргаряна и пассажиров Мушега Элояна, Лианны Кочинян, Евы Парсян, Наре Амарян, Элен Дадаян, Амалии Мнацканян, Бариса Торосяна, Анаит Акопян, Алвард Мартиросян, Араика Мурадяна. Х.П. по неосторожности причинил физический вред различной степени здоровью Маргариты Габриелян, Лилит Гукасовой, Эдуарда Саакяна, Пайцар Аванесян и Эдуарда Колояна.