Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Լանջիկ բնակավայրի մոտակայքում տեղի ունեցած ավտովթարի մասնակից՝ վարորդ Հ.Պ.-ի նկատմամբ
Դատախազը 2023 թվականի օգոստոսի 17-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Հ.Պ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 342-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովմանն ուղղված պահանջները կամ ճանապարհային երթևեկության կամ տրանսպորտային միջոցների շահագործման անվտանգությունն ապահովող կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի մարդու մահ):
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Հ.Պ.-ն 2023 թվականի օգոստոսի 14-ին՝ ժամը 00:20-ի սահմաններում, իր կողմից շահագործվող «Զիլ - ՄՄԶ-554Մ» մակնիշի ավտոմեքենան վարելով Երևան-Գյումրի ավտոճանապարհով և հասնելով ավտոճանապարհի 90-րդ կմ հատվածը, այն է՝ Շիրակի մարզի Անի համայնքի Լանջիկ բնակավայրի վարչական տարածք, չի պահպանել Կառավարության որոշմամբ հաստատված ճանապարհային երթևեկության կանոնները: Հոծ գծի առկայության պայմաններում, որը բաժանել է հանդիպակաց ուղղությունների տրանսպորտային հոսքերը, նշել՝ ճանապարհի վտանգավոր վայրերում երթևեկության գոտիների սահմանները և ցույց տվել երթևեկելի մասի սահմանները, Հ.Պ.-ն չի իրականացրել իր վարած տրանսպորտային միջոցի աջակողմյան երթևեկություն, հատել է հոծ գիծը՝ դուրս է եկել հանդիպակաց երթևեկության ուղեմաս, որի արդյունքում ճանապարհահատվածի հանդիպակաց ուղեմասում բախվել է հանդիպակաց երթևեկելի ուղեմասով ուղիղ երթևեկող Մառլեն Միխաիլի Մարգարյանի վարած «Վոլկսվագեն Քրաֆթեր» մակնիշի ավտոմեքենային:
Վթարի արդյունքում Հ.Պ.-ն անզգուշությամբ առաջացրել է «Վոլկսվագեն Քրաֆթեր» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդ՝ Մառլեն Միխաիլի Մարգարյանի և ուղևորներ՝ Մուշեղ Արայիկի Էլոյանի, Լիաննա Վաչագանի Քոչինյանի, Եվա Արտակի Փարսյանի, Նարե Սուրենի Ամարյանի, Հելեն Վաչիկի Դադայանի, Ամալյա Արմենի Մնացականյանի, Բարիս Մարատի Թորոսյանի, Անահիտ Ռուբիկի Հակոբյանի, Ալվարդ Մարտիրոսի Մարտիրոսյանի, Արայիկ Սուրենի Մուրադյանի մահը: Հ.Պ.-ն ուղևորներ Մարգարիտա Արզումանի Գաբրիելյանի, Լիլիթ Վանոյի Ղուկասովայի, Էդուարդ Գագիկի Սահակյանի, Պայծառ Սաբիրի Ավանեսյանի և Էդուարդ Խաչատուրի Քոլոյանի առողջությանը անզգուշությամբ պատճառել է տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ:

The Prosecutor initiated public criminal prosecution against H.P., the driver involved in the car accident occurred in Lanjik settlement
On August 17, 2023, the Prosecutor initiated public criminal prosecution against H.P. under Article 342(3) of the RA Criminal Code (breach of traffic rules and operation of means of transportation by the driver of a vehicle or other mechanical means of transportation, which by negligence caused the death of 2 or more persons).
According to the criminal proceedings, it was found that on August 14, 2023, about 00:20, driving his vehicle "Zil-MMZ-554M" along the Yerevan-Gyumri highway and reaching the km 90 of the highway — the administrative territory of Lanjik settlement of Ani community of Shirak region, H.P. did not follow the traffic rules approved by the Government's decision. In the presence of a solid line, which divided the flow of vehicles in opposite directions, indicated the boundaries of traffic lanes in dangerous areas of the road and boundaries of the carriageway, H.P. did not follow the rules of right-hand traffic, crossed the solid line, drove into oncoming traffic lane, in the result of which collided with the vehicle “Volkswagen Crafter” driven by Marlen Margaryan along the oncoming traffic lane.
In the result of the accident, H.P. by negligence caused the death of the driver Marlen Margaryan and passengers Mushegh Eloyan, Lianna Kochinyan, Yeva Parsyan, Nare Amaryan, Helen Dadayan, Amalya Mnatskanyan, Baris Torosyan, Anahit Hakobyan, Alvard Martirosyan, Araik Muradyan. H.P. by negligence caused physical damages of different degree to the health of Margarita Gabrielyan, Lilit Ghukasova, Eduard Sahakyan, Paytsar Avanesyan and Eduard Qoloyan.