Ոստիկանության Էրեբունու բաժնի պետի օպերատիվ գծով տեղակալը, օպերլիազորը և վկան ծեծի են ենթարկել ձերբակալված անչափահասի պաշտպաններին. հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
2023 թվականի փետրվարի 9-ին Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում ձերբակալված անչափահաս Ռ.Տ.-ի, ՆԳՆ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Էրեբունու բաժնի քրեական հետախուզության բաժանմունքի ավագ օպերլիազոր Վ.Պ.-Ի և տվյալ քրեական վարույթով վկա Մ.Ե.-ի մասնակցությամբ քննչական գործողության կատարման ընթացքում Ռ.Տ-ի պաշտպան Մ.Ա.-ի վերաբերյալ հնչել են հեգնական արտահայտություններ:
Քննչական գործողության ավարտից հետո պաշտպան Մ.Ա.-ն, վկա Մ.Ե.-ին քննիչի աշխատասենյակից դուրս է հրավիրել և միջանցքում պարզաբանում պահանջել:
Վկա Մ.Ե.-ն բաժնի միջանցքում գտնվող՝ ՆԳՆ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Էրեբունու բաժնի պետի օպերատիվ գծով տեղակալ Ս.Ե.-ի, օպերլիազոր Վ.Պ.-ի և քննությամբ չպարզված այլ ծառայողների ներկայությամբ հերքել է ինչպես իր, այնպես էլ ոստիկանության մյուս աշխատակիցների կողմից Մ.Ա.-ի վերաբերյալ հեգնական արտահայտություն հնչեցնելու հանգամանքը:
Դրան ի պատասխան՝ Մ.Ա.-ն սեռական բնույթի հայհոյանք է հնչեցրել այն անձանց հասցեին, ովքեր իր վերաբերյալ նման արտահայտություն են արել: Այդ կապակցությամբ Մ.Ա.-ի և միջադեպին ներկա՝ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողների միջև վիճաբանություն է առաջացել: Վիճաբանության ընթացքում վկա Մ.Ե.-ն, Էրեբունու բաժնի պետի օպերատիվ գծով տեղակալ Ս.Ե.-ն և քննությամբ չպարզված՝ ՆԳՆ ոստիկանության այլ աշխատակիցներ՝ խմբի կազմում, ձեռքերով և ոտքերով հարվածներ են հասցրել պաշտպան Մ.Ա.-ի գլխի և մարմնի տարբեր հատվածներին՝ պատճառելով առողջության թեթև վնասի հատկանիշներ չպարունակող մարմնական վնասվածքներ։
Միջադեպին ներկա՝ ձերբակալված անչափահաս Ռ.Տ.-ի մյուս պաշտպան Է.Ա.-ն միջամտել է ծեծկռտուքին, սեռական բնույթի հայհոյանքներ հնչեցրել միջադեպին ներկա՝ ոստիկանության աշխատակիցների հասցեին: Դրանից հետո վկա Մ.Ե.-ն օպերլիազոր Վ.Պ.-ի և քննությամբ չպարզված՝ ՆԳՆ ոստիկանության այլ աշխատակիցների հետ միասին՝ խմբի կազմում, պատասխան հայհոյանքներ հնչեցնելով, հարվածներ են հասցրել պաշտպան Է.Ա.-ի դեմքի և մարմնի տարբեր հատվածներին՝ պատճառելով առողջության թեթև վնասի հատկանիշներ չպարունակող մարմնական վնասվածքներ։
2023 թվականի օգոստոսի 8-ին և օգոստոսի 9-ին դատախազը որոշումներ է կայացրել հարուցել հանրային քրեական հետապնդումներ քրեական վարույթով վկա Մ.Ե.-ի (2 դրվագ), Էրեբունու բաժնի պետի օպերատիվ գծով տեղակալ Ս.Ե.-ի և օպերլիազոր Վ.Պ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից ֆիզիկական ներգործությունը):

Заместитель начальника оперативного управления полиции Эребуни, оперуполномоченный и свидетель избили защитников задержанного несовершеннолетнего. Возбуждено уголовное дело
9 февраля 2023 года в ходе следственных действий, проведенных с участием несовершеннолетнего Р.Т., задержанного в Следственном отделе административных районов Эребуни и Нубарашен г. Еревана, В.П., старшего оперуполномоченного отдела уголовного розыска Эребуни отдела полиции г. Еревана и М.Э., свидетеля по данному уголовному делу, были произнесены саркастические выражения в адрес М.А. - адвоката Р.Т.
После окончания следственных действий адвоката Р.Т., М.А. вызвал свидетеля М.Е. из кабинета следователя и в коридоре потребовал объяснений.
Свидетель М.Е. отрицал тот факт, что он и другие сотрудники полиции высказывали саркастические высказывания в адрес М.А.
В ответ М.А. произнес оскорбления сексуального характера в адрес людей, которые высказывались о нем подобным образом. В связи с этим между М.А. и сотрудниками полиции началась ссора. В ходе ссоры свидетель М.Э., С.Э., заместитель начальника Оперативного управления полиции Эребуни и другие сотрудники полиции, не установленные следствием, ударили по голове и другим частям тела адвоката М.А., причинив телесные повреждения, не содержащие признаки легкого повреждения здоровью.
Э.А., другой адвокат несовершеннолетнего Р.Т., присутствовавший при инциденте, вмешивался в драку, произнес оскорбления в адрес присутствующих сотрудников полиции. После этого свидетель М.Э., В.П., оперуполномоченный по уголовным делам и другие сотрудники полиции в ответ нанесли оскорбления и ударили Э.А. по голове и другим частям тела адвоката, причинив телесные повреждения не содержащие признаки легкого повреждения здоровью.
8 августа и 9 августа 2023 года, прокурором были вынесены постановления о возбуждении уголовного преследования по уголовному делу в отношении свидетеля М.Э. (по 2 эпизодам), заместителя начальника Оперативного управления полиции г. Эребуни С.Э. и оперуполномоченного В.П. по ч. 5 ст. ст. 195(2) УК (физическое воздействие группой лиц).