Ոստիկանության Էրեբունու բաժնի պետի օպերատիվ գծով տեղակալը, օպերլիազորը և վկան ծեծի են ենթարկել ձերբակալված անչափահասի պաշտպաններին. հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
2023 թվականի փետրվարի 9-ին Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում ձերբակալված անչափահաս Ռ.Տ.-ի, ՆԳՆ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Էրեբունու բաժնի քրեական հետախուզության բաժանմունքի ավագ օպերլիազոր Վ.Պ.-Ի և տվյալ քրեական վարույթով վկա Մ.Ե.-ի մասնակցությամբ քննչական գործողության կատարման ընթացքում Ռ.Տ-ի պաշտպան Մ.Ա.-ի վերաբերյալ հնչել են հեգնական արտահայտություններ:
Քննչական գործողության ավարտից հետո պաշտպան Մ.Ա.-ն, վկա Մ.Ե.-ին քննիչի աշխատասենյակից դուրս է հրավիրել և միջանցքում պարզաբանում պահանջել:
Վկա Մ.Ե.-ն բաժնի միջանցքում գտնվող՝ ՆԳՆ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Էրեբունու բաժնի պետի օպերատիվ գծով տեղակալ Ս.Ե.-ի, օպերլիազոր Վ.Պ.-ի և քննությամբ չպարզված այլ ծառայողների ներկայությամբ հերքել է ինչպես իր, այնպես էլ ոստիկանության մյուս աշխատակիցների կողմից Մ.Ա.-ի վերաբերյալ հեգնական արտահայտություն հնչեցնելու հանգամանքը:
Դրան ի պատասխան՝ Մ.Ա.-ն սեռական բնույթի հայհոյանք է հնչեցրել այն անձանց հասցեին, ովքեր իր վերաբերյալ նման արտահայտություն են արել: Այդ կապակցությամբ Մ.Ա.-ի և միջադեպին ներկա՝ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողների միջև վիճաբանություն է առաջացել: Վիճաբանության ընթացքում վկա Մ.Ե.-ն, Էրեբունու բաժնի պետի օպերատիվ գծով տեղակալ Ս.Ե.-ն և քննությամբ չպարզված՝ ՆԳՆ ոստիկանության այլ աշխատակիցներ՝ խմբի կազմում, ձեռքերով և ոտքերով հարվածներ են հասցրել պաշտպան Մ.Ա.-ի գլխի և մարմնի տարբեր հատվածներին՝ պատճառելով առողջության թեթև վնասի հատկանիշներ չպարունակող մարմնական վնասվածքներ։
Միջադեպին ներկա՝ ձերբակալված անչափահաս Ռ.Տ.-ի մյուս պաշտպան Է.Ա.-ն միջամտել է ծեծկռտուքին, սեռական բնույթի հայհոյանքներ հնչեցրել միջադեպին ներկա՝ ոստիկանության աշխատակիցների հասցեին: Դրանից հետո վկա Մ.Ե.-ն օպերլիազոր Վ.Պ.-ի և քննությամբ չպարզված՝ ՆԳՆ ոստիկանության այլ աշխատակիցների հետ միասին՝ խմբի կազմում, պատասխան հայհոյանքներ հնչեցնելով, հարվածներ են հասցրել պաշտպան Է.Ա.-ի դեմքի և մարմնի տարբեր հատվածներին՝ պատճառելով առողջության թեթև վնասի հատկանիշներ չպարունակող մարմնական վնասվածքներ։
2023 թվականի օգոստոսի 8-ին և օգոստոսի 9-ին դատախազը որոշումներ է կայացրել հարուցել հանրային քրեական հետապնդումներ քրեական վարույթով վկա Մ.Ե.-ի (2 դրվագ), Էրեբունու բաժնի պետի օպերատիվ գծով տեղակալ Ս.Ե.-ի և օպերլիազոր Վ.Պ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից ֆիզիկական ներգործությունը):

The Operations Deputy Head of Police Department of Erebuni, the Criminal Intelligence Officer and the witness beat the defenders of the arrested minor. Public criminal prosecution was initiated
On February 9, 2023, during the investigative operations conducted with the participation of the minor R.T., arrested in the Investigative Division of Erebuni and Nubarashen administrative districts of Yerevan, V.P. the Senior Intelligence Officer of the Criminal Investigation Division of the Erebuni Division of the Yerevan Department of Police and M.E., the witness in the given criminal proceedings, sarcastic expressions were pronounced about R.T.'s Defense Council M.A.
After the end of the investigative operations, M.A., the Defense Council called the witness M.E. out of the investigator's office and demanded an explanation in the corridor. The witness M.E. denied the fact that he and other police officers pronounced sarcastic expressions about M.A.
In response, M.A. uttered profanity of sexual nature at the people who made such expressions about him. In relation to this, a quarrel began between M.A. and police officers. During the quarrel M.E., the witness, S.E., the Operations Deputy Head of Police Department of Erebuni and other police officers, not yet identified by the investigation hit M.A. on the head and other parts of the body of the Defense Council, causing physical injuries not containing features of light damage to health.
E.A., the other Defense Council of the minor R.T., who was also present in the incident, interfered with the fight, uttered sexual profanities at the present police officers. Afterwards the witness, V.P., the Criminal Intelligence Officer other police officers uttered profanities in response hit E.A. on the head and other parts of the body of the Defense Council, causing physical injuries not containing features of light damage to health.
On August 8 and August 9, 2023, the Prosecutor adopted decisions to initiate public criminal prosecution in criminal proceedings against witness M.E. (2 counts), S.E., Operations Deputy Head of Police Department of Erebuni and V.P., the Criminal Intelligence Officer under Clause 5 of Article 195(2) of the Criminal Code (physical impact by a group of persons).