Պետությանը պատճառվել է 10 մլն ԱՄՆ դոլարի վնաս. Դատախազության հաղորդման հիման վրա՝ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
Կառավարության 2005 թվականի ապրիլի 21-ի որոշմամբ՝ Մշակույթի նախարարության ենթակայությամբ գործող «Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիա» ՊՈԱԿ-ին ամրացված գույքը մրցույթով օտարվել է «Արմենիա Ստուդիոս» ՓԲԸ-ին` 350 մլն դրամով:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում կատարված ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Հայաստանի Հանրապետության և «Արմենիա Ստուդիոս» ՓԲԸ-ի միջև 2005 թվականի սեպտեմբերի 14-ին կնքված պայմանագրով՝ ՓԲ ընկերությանն են օտարվել Երևան քաղաքի Չաուշի 50 հասցեում գտնվող 24 հազար 292.6 քմ մակերեսով շենք-շինությունները և կինոբեմադրական միջոցները:
Պայմանագրի համաձայն՝ «Արմենիա Ստուդիոս» ՓԲԸ-ի կողմից ստանձնած պարտավորությունները փոխանցվել են 2005 թվականի սեպտեմբերի 4-ին հիմնադրված «Սի Էս ֆիլմզ» ՓԲԸ-ին, որը 2008 թվականի հոկտեմբերի 10-ին վերանվանվել է «Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիա» ՓԲԸ-ի:
Պայմանագրով նախատեսվել է 30 մլրդ դրամի ներդրում, որից առնվազն 10 մլրդ դրամը պարտավորվել է իրականացնել «Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիա» ՓԲԸ-ն՝ 10 տավա ընթացքում։ Պարտավորությունների կատարման վերջնաժամկետ է սահմանվել 2014 թվականի դեկտեմբերի 31-ը, իսկ հաշվետվության ներկայացման վերջնաժամկետ՝ 2015 թվականի մարտի 31-ը։ Պայմանագրով սահմանվել է նաև, որ ներդրողը ներդրումային ժամանակահատվածի ընթացքում պետք է ունենա 10 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով երաշխիքային նամակ «Նորթերն Թրաստ» ընկերությունից։
2006-2009 թվականների ընթացքում «Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիա» ՓԲԸ-ի կողմից կատարվել է 748 մլն դրամի ներդրում, իսկ 2010-2011 թվականների համար ներկայացվել է հաշվետվություն, որը չի ունեցել պատշաճ հիմնավորումներ: Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն բազմաթիվ գրություններով դիմել է ներդրողին լրացուցիչ փաստաթղթեր ներկայացնելու համար, որը չի կատարվել:
Այսպիսով, շուրջ 10 տարվա ընթացքում «Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիա» ՓԲԸ-ի կողմից ստանձնած պարտավորությունների չնչին մասի կատարման կամ չկատարման պայմաններում՝ Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի պաշտոնատար անձինք ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով որևէ միջոց չեն ձեռնարկել ՓԲԸ-ի կողմից պայմանագրով սահմանված ներդրումային պարտավորության չկատարված չափի մասով երաշխիք տվողին 10 մլն ԱՄՆ դոլարի պահանջ ներկայացնելու ուղղությամբ, ինչի հետևանքով պետությանը պատճառվել է 10 մլն ԱՄՆ դոլարի վնաս:
Արդյունքում, Կառավարության 2015 թվականի օգոստոսի 31-ի 1050-Ա որոշմամբ լուծվել է 2005 թվականի սեպտեմբերի 14-ին կնքված պայմանագիրը, պայմանագրով սահմանված գույքի արժեքը՝ 350 մլն դրամը պետության կողմից վերադարձվել է գնորդին, իսկ «Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիա» ՓԲԸ-ի 100 տոկոս բաժնետոմսերը գրանցվել են որպես ՀՀ սեփականություն։
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է նաև, որ 2005-2016 թվականներին անհայտ անձանց կողմից հափշտակվել են «Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիա» ՓԲԸ-ի հաշվեկշռում գտնվող պատմամշակութային արժեք հանդիսացող 2 մլն 658 հազար 220 դրամ նախնական արժեքով բեմական իրեր և տեխնիկական միջոցներ:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրության ընթացքում հայտնաբերվել են Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ հանցանք կատարելու, ինչպես նաև պատմամշակութային արժեքների հափշտակության դեպքեր՝ 2023 թվականի հուլիսի 3-ին դատախազի կողմից հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացվել Քննչական կոմիտե:
Քննչական կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 446-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական անփութություն), 254-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (գողություն՝ պատմական, գեղարվեստական կամ մշակութային առանձնակի արժեք ունեցող առարկա հափշտակելով) և 447-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի ինքնակամ զավթումը, ինչպես նաև շենքերի կամ շինությունների ինքնակամ կառուցումը կասեցնելու կամ անձին պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ օրենքով սահմանված կարգով միջոցներ չձեռնարկելը):

Государству был нанесен ущерб в размере 10 миллионов долларов США. По сообщению прокуратуры возбуждено уголовное дело
Согласно решению правительства от 21 апреля 2005 года, имущество, закрепленное за киностудией "Айфильм" Амо Бекназаряна'' при Министерстве культуры, было продано ЗАО "Армения Студиос" путем проведения тендера за 350 млн драмов.
Установлено, что по договору, подписанному между Республикой Армения и ЗАО «Армения Студиос» от 14 сентября 2005 года, здание и кинопроизводственные помещения с площадью 24 тысячи 292,6 кв.м., расположенные по адресу - г. Ереван, улица Чауш 50, были отчуждены ЗАО.
Согласно договору обязательства, взятые на себя ЗАО «Армения Студиос», были переданы ЗАО «КС Фильмс», основанному 4 сентября 2005 года, которое 10 октября 2008 года было переименовано в ЗАО «Киностудия «Айфильм» Амо Бекназаряна».
Контракт предусматривает инвестиции в размере 30 млрд драмов, из которых не менее 10 млрд драмов взял на себя обязанность реализовать ЗАО Киностудия «Айфильм» Амо Бекназаряна в течение 10 лет. Срок исполнения обязательств установлен на 31 декабря 2014 года, а срок предоставления отчета - 31 марта 2015 года. Также договором определяется, что инвестор должен иметь гарантийное письмо от «Северного траста» на сумму 10 млн долларов США в течение инвестиционного периода.
За 2006-2009 годы ЗАО "Киностудия "Амо Бекназарян" "Айфильм" инвестировало 748 млн драмов, а за 2010-2011 годы был представлен отчет, который не имел надлежащих обоснований. Госкомимущество в многочисленных письмах обращалось к инвестору с просьбой представить дополнительные документы, что сделано не было.
Таким образом, в течение 10 лет, в условиях выполнения или невыполнения небольшой части обязательств, взятых на себя ЗАО «Айфильм» Амо Бекназаряна, должностными лицами Комитета по управлению государственным имуществом не было предпринято никаких мер в результате недобросовестного и халатного отношения к услуге со стороны ЗАО в части предъявления к поручителю иска на сумму 10 млн. долларов США в части неисполнения суммы определенного инвестиционного обязательства, в результате чего государству был причинен убыток в размере 10 млн. долларов США.
В результате постановлением Правительства 1050-А от 31 августа 2015 года договор, подписанный 14 сентября 2005 года, был расторгнут, указанная в договоре стоимость имущества, 350 млн драмов, была возвращена государством покупателем, и 100 процентов акций ЗАО «Киностудия «Айфильм» Амо Бекназаряна» были оформлены как собственность РА.
Исследование также выявило, что в 2005-2016 годах на балансе «Айфильм» Амо Бекназаряна» неизвестными лицами были украдены сценические предметы и техническое оборудование начальной стоимостью 2 миллиона 658 тысяч 220 драмов, являющиеся историческими и культурными ценностями.
Принимая во внимание, что в ходе исследования были выявлены факты явных преступлений, совершенных должностными лицами Комитета по управлению государственным имуществом, а также случаи хищения историко-культурных ценностей, 3 июля 2023 г. материалы были направлены в Следственный комитет.
В Следственном комитете возбуждено уголовное дело согласно ч. 2 ст. 446, п. 3, ч. 3 ст. 254 и ч. 1 ст. 447 УК.