Պետությանը պատճառվել է 10 մլն ԱՄՆ դոլարի վնաս. Դատախազության հաղորդման հիման վրա՝ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
Կառավարության 2005 թվականի ապրիլի 21-ի որոշմամբ՝ Մշակույթի նախարարության ենթակայությամբ գործող «Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիա» ՊՈԱԿ-ին ամրացված գույքը մրցույթով օտարվել է «Արմենիա Ստուդիոս» ՓԲԸ-ին` 350 մլն դրամով:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում կատարված ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Հայաստանի Հանրապետության և «Արմենիա Ստուդիոս» ՓԲԸ-ի միջև 2005 թվականի սեպտեմբերի 14-ին կնքված պայմանագրով՝ ՓԲ ընկերությանն են օտարվել Երևան քաղաքի Չաուշի 50 հասցեում գտնվող 24 հազար 292.6 քմ մակերեսով շենք-շինությունները և կինոբեմադրական միջոցները:
Պայմանագրի համաձայն՝ «Արմենիա Ստուդիոս» ՓԲԸ-ի կողմից ստանձնած պարտավորությունները փոխանցվել են 2005 թվականի սեպտեմբերի 4-ին հիմնադրված «Սի Էս ֆիլմզ» ՓԲԸ-ին, որը 2008 թվականի հոկտեմբերի 10-ին վերանվանվել է «Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիա» ՓԲԸ-ի:
Պայմանագրով նախատեսվել է 30 մլրդ դրամի ներդրում, որից առնվազն 10 մլրդ դրամը պարտավորվել է իրականացնել «Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիա» ՓԲԸ-ն՝ 10 տավա ընթացքում։ Պարտավորությունների կատարման վերջնաժամկետ է սահմանվել 2014 թվականի դեկտեմբերի 31-ը, իսկ հաշվետվության ներկայացման վերջնաժամկետ՝ 2015 թվականի մարտի 31-ը։ Պայմանագրով սահմանվել է նաև, որ ներդրողը ներդրումային ժամանակահատվածի ընթացքում պետք է ունենա 10 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով երաշխիքային նամակ «Նորթերն Թրաստ» ընկերությունից։
2006-2009 թվականների ընթացքում «Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիա» ՓԲԸ-ի կողմից կատարվել է 748 մլն դրամի ներդրում, իսկ 2010-2011 թվականների համար ներկայացվել է հաշվետվություն, որը չի ունեցել պատշաճ հիմնավորումներ: Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն բազմաթիվ գրություններով դիմել է ներդրողին լրացուցիչ փաստաթղթեր ներկայացնելու համար, որը չի կատարվել:
Այսպիսով, շուրջ 10 տարվա ընթացքում «Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիա» ՓԲԸ-ի կողմից ստանձնած պարտավորությունների չնչին մասի կատարման կամ չկատարման պայմաններում՝ Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի պաշտոնատար անձինք ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով որևէ միջոց չեն ձեռնարկել ՓԲԸ-ի կողմից պայմանագրով սահմանված ներդրումային պարտավորության չկատարված չափի մասով երաշխիք տվողին 10 մլն ԱՄՆ դոլարի պահանջ ներկայացնելու ուղղությամբ, ինչի հետևանքով պետությանը պատճառվել է 10 մլն ԱՄՆ դոլարի վնաս:
Արդյունքում, Կառավարության 2015 թվականի օգոստոսի 31-ի 1050-Ա որոշմամբ լուծվել է 2005 թվականի սեպտեմբերի 14-ին կնքված պայմանագիրը, պայմանագրով սահմանված գույքի արժեքը՝ 350 մլն դրամը պետության կողմից վերադարձվել է գնորդին, իսկ «Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիա» ՓԲԸ-ի 100 տոկոս բաժնետոմսերը գրանցվել են որպես ՀՀ սեփականություն։
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է նաև, որ 2005-2016 թվականներին անհայտ անձանց կողմից հափշտակվել են «Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիա» ՓԲԸ-ի հաշվեկշռում գտնվող պատմամշակութային արժեք հանդիսացող 2 մլն 658 հազար 220 դրամ նախնական արժեքով բեմական իրեր և տեխնիկական միջոցներ:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրության ընթացքում հայտնաբերվել են Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ հանցանք կատարելու, ինչպես նաև պատմամշակութային արժեքների հափշտակության դեպքեր՝ 2023 թվականի հուլիսի 3-ին դատախազի կողմից հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացվել Քննչական կոմիտե:
Քննչական կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 446-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական անփութություն), 254-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (գողություն՝ պատմական, գեղարվեստական կամ մշակութային առանձնակի արժեք ունեցող առարկա հափշտակելով) և 447-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի ինքնակամ զավթումը, ինչպես նաև շենքերի կամ շինությունների ինքնակամ կառուցումը կասեցնելու կամ անձին պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ օրենքով սահմանված կարգով միջոցներ չձեռնարկելը):

A damage of 10 million USD was caused to the State. Based on the report of the Prosecutor's Office, criminal proceedings were initiated
In the course of the examination, it was found that by the contract signed between the Republic of Armenia and "Armenia Studios" CJSC on September 14, 2005, the 24 thousand 292.6 sq. m. buildings and film production facilities located at 50 Chaush Street in Yerevan were alienated to the mentioned CJSC.
According to the contract, the obligations assumed by "Armenia Studios" CJSC were transferred to "CS Films" CJSC, founded on September 4, 2005, which was renamed to "Hamo Beknazaryan "Hayfilm" Cinema Studio" CJSC on October 10, 2008.
The contract envisages an investment of 30 billion AMD, of which at least 10 billion AMD is committed to be implemented by Hamo Beknazaryan "Hayfilm" Cinema Studio CJSC within 10 years. The deadline for the fulfillment of obligations was set on December 31, 2014, and the deadline for submitting the report was March 31, 2015. The contract also stipulates that the investor must have a guarantee letter from "Northern Trust" for 10 mln USD during the investment period.
During 2006-2009, "Hamo Beknazaryan "Hayfilm" Cinema Studio" CJSC invested 748 million AMD, and for the years 2010-2011, a report was submitted, which did not have proper justifications. The State Property Management Committee appealed to the investor in numerous letters to submit additional documents, which was not done.
Thus, for 10 years, in the conditions of fulfillment or non-fulfillment of a small part of the obligations assumed by Hamo Beknazaryan “Hayfilm” CJSC, the officials of the State Property Management Committee did not take any measures as a result of unscrupulous and negligent attitude towards the service on the part of CJSC in terms of filing a claim against the guarantor in the amount of 10 million US dollars in terms of non-fulfillment of the amount of a certain investment obligation, as a result of which the state suffered a loss in the amount of 10 million US dollars.
As a result, by the decision of the Government 1050-A of August 31, 2015, the contract signed on September 14, 2005 was terminated, the value of the property specified in the contract, 350 million AMD, was returned by the state to the customer, and 100 percent of the shares of "Hamo Beknazaryan" Hayfilm Cinema Studio" CJSC were registered as RA property.
The examination also revealed that in 2005-2016, stage items and technical equipment with an initial value of 2 million 658 thousand 220 AMD, which are historical and cultural assets, were stolen by "Hamo Beknazaryan "Hayfilm" Cinema Studio named after Hamo Beknazaryan" CJSC.
Taking into account that during the examination, cases of alleged crime committed by officials of the State Property Management Committee, as well as cases of theft of historical and cultural values, were found, on July 3, 2023, the prosecutor submitted a report on the crime to the Investigative Committee.
Criminal proceedings were initiated in the Investigative Committee under Article 446(2) /official negligence/, Clause 3 of Article 254(3), /theft of an object of special historical, artistic or cultural value/ and 447(1) of the Criminal Code (failure to take measures in accordance with the procedure established by the law to stop the arbitrary seizure of state or community-owned land plots, as well as the arbitrary construction of buildings or constructions).