Դատախազը Ոստիկանության նախկին պետ Վ.Գ.-ի դստեր վերաբերյալ գործը հանձնել է դատարան
Հսկող դատախազը 2023 թվականի հուլիսի 23-ին հաստատել է Ոստիկանության նախկին պետ Վ.Գ.-ի դուստր Յ.Գ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և քրեական վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի նոյեմբերի 30-ին հսկող դատախազի կողմից հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցվել Յ.Գ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (յուրացնելուն կամ վատնելուն հանցակցելը):
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով պարզվել է, որ Ոստիկանության նախկին պետ Վ.Գ.-ի դուստրը՝ Յ.Գ.-ն, միջոցներ տրամադրելով և խոչընդոտներ վերացնելով, օժանդակել է 2012-2018 թվականներին Ոստիկանության պետի տեղակալ-ոստիկանության զորքերի հրամանատարի պաշտոնը զբաղեցրած Լ.Ե.-ին, որը, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, 2015-2018 թվականների ընթացքում վատնման եղանակով հափշտակել է իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերով գույքը:
Մասնավորապես՝ 2011-2018 թվականներին Ոստիկանության պետի պաշտոնը զբաղեցրած Վ.Գ.-ն, 2015 թվականի մարտի 7-ի թիվ 490-Ա հրամանով, իր դստերը՝ Յ.Գ.-ին, նշանակել է Ոստիկանության զորքերի շտաբի օպերատիվ բաժնի ավագ սպայի պաշտոնին: Այնուհետև, Ոստիկանության զորքերի հրամանատար Լ.Ե.-ի՝ 2018 թվականի մարտի 16-ի 225-Ա հրամանով Յ.Գ.-ն նշանակվել է Ոստիկանության զորքերի անձնակազմի հետ տարվող աշխատանքների բաժանմունքի պետի պաշտոնին: Վ.Գ.-ի՝ 2018 թվականի մարտի 16-ի 23-Ա հրամանով՝ Յ.Գ.-ին շնորհվել է ոստիկանության փոխգնդապետի կոչում, որից երեք օր անց՝ Ոստիկանության զորքերի հրամանատար Լ.Ե.-ի՝ 2018 թվականի մարտի 19-ի 248-Ա հրամանով Յ.Գ.-ն կրկին նշանակվել է Ոստիկանության զորքերի շտաբի օպերատիվ բաժնի ավագ սպայի պաշտոնին: Ոստիկանության պետի՝ 2018 թվականի մայիսի 10-ի 1388-Ա հրամանով՝ Յ.Գ.-ի կողմից ներկայացված զեկուցագրի հիման վրա՝ վերջինս ազատվել է Ոստիկանությունում ծառայությունից:
Ոստիկանության զորքերի հրամանատար Լ.Ե.-ն, քաջատեղյակ լինելով Յ.Գ.-ի կողմից ավելի քան երեք տարի՝ 2015 թվականի մարտի 7-ից մինչև 2018 թվականի մայիսի 10-ն ընկած ժամանակահատվածում ծառայողական պարտականություններն անհարգելի պատճառով չկատարելու, սահմանված կարգով ծառայության չներկայանալու մասին, ոչ միայն չի ձեռնարկել կանխարգելիչ միջոցառումներ, այլև յուրաքանչյուր ամիս իր ստորագրությամբ հաստատել է Ոստիկանության զորքերի ամսական ֆինանսավորման հայտերը և Ֆինանսների նախարարություն ուղարկված վճարման հանձնարարագրերը՝ դրանցում ներառելով ծառայության չներկայացած և ծառայողական պարտականությունները չկատարած Յ.Գ.-ի տվյալները: Արդյունքում՝ վերը նշված ժամանակահատվածում, Յ.Գ.-ին, որպես աշխատավարձ, պարգևատրումներ, արձակուրդային գումարներ, փաստացի վճարվել է 8 մլն 838 հազար դրամ (Յ.Գ.-ն ստացել և կանխիկացրել է իրեն որպես աշխատավարձ, պարգևատրումներ, արձակուրդային վճարներ տրամադրված գումարները):

Прокурор передал в суд дело относительно дочери бывшего начальника Полиции В.Г.
23 июля 2023 года надзирающий прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении дочери бывшего начальника Полиции В.Г.- Я.Г. и передал его в Антикоррупционный суд вместе с материалами уголовного дела.
Напомним, что 30 ноября 2022 года надзирающим прокурором было возбуждено публичное уголовное дело в отношении Ю.Г. по пункту 1 части 3 38-179 Уголовного кодекса РА от 18.04.2003г.
В уголовном производстве, расследованном Антикоррупционным комитетом, установлено, что дочь бывшего начальника полиции В.Г. Я.Г., предоставляя средства и устраняя препятствия, содействовала заместителю начальника Полиции при Правительстве в 2012-2018 годах Л.Е., занимавшему должность командующего войсками Полиции, который, используя свое служебное положение, в течение 2015-2018 годов похитил вверенное ему имущество в особо крупном размере путем растраты.
В частности, в 2011-2018 годах В.Г., занимавший должность начальника полиции, приказом № 490-А от 7 марта 2015 г. назначил свою дочь Я.Г. на должность старшего офицера отдела оперативного штаба войск Полиции. Затем приказом № 225-А командующего войсками Полиции Л.Е. от 16.03.2018 Я.Г. было присвоено звание подполковника полиции, а через три дня приказом № 248-А командующего войсками Полиции Л.Е. от 19 марта 2018 года Я.Г. снова была назначена на должность старшего офицера отдела оперативного штаба войск Полиции, а приказом № 1388-А от 10 мая 2018 года на основании рапорта, представленного Я.Г., последняя была освобождена от должности.
После назначения на указанную должность, до прекращения должности Я.Г. вообще не являлась на службу, должностных обязанностей не исполняла.
Л.Е., будучи хорошо осведомленным о неисполнении Я.Г. должностных обязанностей в течение более трех лет, с 7 марта 2015 г. по 10 мая 2018 г., неявке на службу в установленном порядке, не только не принял меры по пресечению, но и с общим намерением похитить путем растраты вверенное ему чужое имущество в особо крупных размерах, пользуясь своим служебным положением, в указанный период утвердил ежемесячные заявки на финансирование войск Полиции и платежные инструкции, направленные в Министерство Минфина за его подписью ежемесячно, куда также включались данные Я.Г., не явившейся на службу по неуважительным причинам и не исполнявшей свои служебные обязанности. В результате за указанный период Я.Г. фактически были выплачены особо крупные суммы в виде заработной платы, премий, отпускных, на общую сумму 8 млн. 838 тыс. драм РА.