Կոմիտասի անվան զբոսայգում գտնվող օտարման ոչ ենթակա հողամասը վաճառվել է. Դատախազության հաղորդման հիման վրա՝ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազությունում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու գործառույթի շրջանակում, ուսումնասիրվել է Երևան քաղաքի Կոմիտասի անվան զբոսայգու տարածքում գտնվող հողամասի կադաստրային գործը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Երևանի քաղաքապետի 2004 թվականի ապրիլի 15-ի որոշմամբ՝ Արշակունյաց 28/11 հասցեում գտնվող 192 քմ մակերեսով հողամասն ընդգրկված է եղել ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի սահմանափակումների ցանկում (օտարման ոչ ենթակա տարածքներ), սակայն, հետագայում, առանց դրա նպատակային ու գործառնական նշանակության փոփոխության, Երևանի քաղաքապետի 2012 թվականի հոկտեմբերի 29-ի որոշմամբ՝ հողամասն ուղղակի վաճառքով օտարվել է քաղաքացի Ռ.Ա.-ին:
Կառավարության 2005 թվականի դեկտեմբերի 15-ի որոշմամբ հաստատված Երևան քաղաքի գլխավոր հատակագծի համաձայն՝ վերը նշված 192 քմ մակերեսով հողամասը գտնվում է հասարակական նշանակության կանաչ տարածքի գոտում:
Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձինք, խախտելով վերոնշյալ որոշումների, ինչպես նաև Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի պահանջները՝ 2012 թվականի նոյեմբերի 23-ին մասնավորեցման ոչ ենթակա, համայնքային սեփականություն հանդիսացող՝ Կոմիտասի անվան զբոսայգում գտնվող հասարակական նշանակության 192 քմ մակերեսով հողամասը, սեփականության իրավունքով փոխանցել են Ռ.Ա.-ին՝ էական վնաս պատճառելով պետության (համայնքի) օրինական շահերին։
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրության ընթացքում հայտնաբերվել է Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ հանցանք կատարելու դեպք՝ 2023 թվականի հուլիսի 18-ին դատախազի կողմից հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացվել Հակակոռուպցիոն կոմիտե:
2023 թվականի հուլիսի 21-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը):
Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազությունը 2023 թվականի հուլիսի 26-ին Երևանի քաղաքապետի՝ 2012 թվականի հոկտեմբերի 29-ի որոշումը և դրա հետևանքները վերացնելու պահանջի մասին հայցադիմում է ներկայացրել ՀՀ վարչական դատարան:

The land parcel located on Komitas Park not subject to alienation was sold. Based on the Prosecutor’s Office a report criminal proceedings were initiated
In the Prosecutor’s Office of Shengavit Administrative District the cadastral case of Komitas Park was examined in the framework of state interests protection.
In the course of examination it was found that the land parcel with an area of 92 square meters, located on 28/11 Arshakunyats street, included in the list of restrictions of Article 60 of the RA Land Code (areas not subject to alienation) was alienated to the citizen R.A. through a direct sale by the Yerevan Mayor’s decision dated 29 October 2012.
The above-mentioned land parcel is at the green area zone of public significance. On 23, November, 2012, the employees of the Yerevan Municipality violating the requirements of the Land Code sold the mentioned public significance land parcel with an area of 92 square meters was transferred to R.A. under the right of ownership.
On July 21, 2023, criminal proceedings were initiated in the Anti-Corruption Committee under Article 308(2) /abuse of official powers/ of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
October 29, 2012, the Prosecutor’s Office of Shengavit Administrative District submitted a statement of claim to the Administrative Court of the Republic of Armenia regarding the requirement to eliminate the consequences of the Yerevan Mayor’s decision.