Աննա Վարդապետյանն Ալեքսիս Հաֆթվանիի հետ քննարկել է փոխգործակցության հեռանկարները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանության Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության գրասենյակի տնօրեն Ալեքսիս Հաֆթվանիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Աննա Վարդապետյանը բարձր է գնահատել Դեսպանության ներդրումը ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ինստիտուտի կատարելագործման, Հայաստանի դատախազների որակավորման բարձրացման ուղղություններով, ինչպես նաև կարևորել է կոռուպցիոն հանցագործությունների նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազների կարողությունների զարգացման անհրաժեշտությունը:
Որպես փոխգործակցության ուղղություն՝ ՀՀ գլխավոր դատախազն առանձնացրել է նաև կիբերհանցավորության դեմ պայքարը և ընդգծել, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ կատարվող հանցագործությունների վերաբերյալ գործերով արդյունավետ հսկողություն իրականացնելու համար դատախազները ևս պետք է զարգացնեն իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են իրավական փոխօգնության շրջանակում երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շրջանակ:

Anna Vardapetyan discussed the perspectives on cooperation with Alexis Haftvani
Anna Vardapetyan, General Prosecutor of the Republic of Armenia met with the delegation led by Alexis Haftvani, Director of Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs of the U.S. Embassy in Armenia.
Anna Vardapetyan highly appriciated the Embassy’s contribution to the improvement of the institution of confiscation of property of illicit origin and raising the qualification of Armenian prosecutors as well as emphasized the necessity to build the capacity of prosecutors excercising supervision over the corruption crimes.
The Prosecutor General of the Republic of Armenia singled out the fight against cybercrime as one of cooperation directions and highlighted, that the prosecutors must develop their knowledge and skills for effective supervision over the crimes committed with the application of modern technologies.
During the meeting the parties discussed a number of isseues of mutual interest in the framework of legal assisstance.