Աննա Վարդապետյանն Ալեքսիս Հաֆթվանիի հետ քննարկել է փոխգործակցության հեռանկարները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանության Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության գրասենյակի տնօրեն Ալեքսիս Հաֆթվանիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Աննա Վարդապետյանը բարձր է գնահատել Դեսպանության ներդրումը ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ինստիտուտի կատարելագործման, Հայաստանի դատախազների որակավորման բարձրացման ուղղություններով, ինչպես նաև կարևորել է կոռուպցիոն հանցագործությունների նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազների կարողությունների զարգացման անհրաժեշտությունը:
Որպես փոխգործակցության ուղղություն՝ ՀՀ գլխավոր դատախազն առանձնացրել է նաև կիբերհանցավորության դեմ պայքարը և ընդգծել, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ կատարվող հանցագործությունների վերաբերյալ գործերով արդյունավետ հսկողություն իրականացնելու համար դատախազները ևս պետք է զարգացնեն իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են իրավական փոխօգնության շրջանակում երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շրջանակ:

Анна Вардапетян обсудила перспективы сотрудничества с Алексис Хафтвани
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня приняла делегацию во главе с директором Управления по борьбе с наркотиками и правоохранительному сотрудничеству посольства Соединенных Штатов Америки в Армении Алексис Хафтвани.
Анна Вардапетян высоко оценила вклад Посольства в совершенствование института конфискации имущества незаконного происхождения, повышение квалификации прокуроров Армении, а также подчеркнула необходимость развития способностей прокуроров, осуществляющих контроль за коррупционными преступлениями.
В качестве направления сотрудничества генеральный прокурор РА также выделила борьбу с киберпреступностью и подчеркнула, что прокуроры также должны развивать свои знания и навыки, чтобы эффективно осуществлять надзор за делами, связанными с преступлениями, совершенными с использованием современных технологий.
В ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов, представляющих взаимный интерес, в рамках взаимной правовой помощи.