Ազատազրկում՝ առանց բավարար իրավական հիմքերի. գլխավոր դատախազի հրամանով՝ 2 դատախազի նկատմամբ կիրառվել է «նկատողություն» տեսակի կարգապահական տույժ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2023 թվականի ապրիլի 28-ի և հունիսի 26-ի որոշումների հիման վրա՝ Զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական կայազորների գործունեության նկատմամբ վերահսկողության բաժնում և Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող երկու անձի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ:
Կարգապահական վարույթի ընթացքում պարզվել է, որ դատական գործով դատախազները ոչ պատշաճ են կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները:
Մասնավորապես` 2022 թվականի հուլիսի 1-ից գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի պահանջների խախտման արդյունքում՝ առաջին անգամ ոչ մեծ ծանրության հանցանք կատարած մեղադրյալների նկատմամբ ազատազրկման ձևով պատիժ է նշանակվել:
Կարգապահական վարույթի արդյունքները 2023 թվականի հուլիսի 19-ին և հուլիսի 20-ին ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողով:
Էթիկայի հանձնաժողովը 2023 թվականի հուլիսի 20-ի որոշումներով՝ հաստատված է համարել կարգապահական խախտումների առկայությունը և դրանցում Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության և ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական կայազորների գործունեության նկատմամբ վերահսկողության բաժնի երկու դատախազի մեղավորությունը:
Գլխավոր դատախազի 2023 թվականի հուլիսի 21-ի հրամաններով՝ դատախազների նկատմամբ նշանակվել է «նկատողություն» տեսակի կարգապահական տույժ:

Лишение свободы без достаточных законных оснований. Приказом генерального прокурора 2 прокурорам назначено дисциплинарное взыскание «Выговор»
На основании постановлений Генерального прокурора Анны Вардапетян от 28 апреля и 26 июня 2023 года возбуждено дисциплинарное производство в отношении 2 прокуроров, занимающих автономные должности в Отделе контроля за деятельностью прокуратур военных гарнизонов Центральной военной прокуратуры и прокуратуры административных округов Аван и Нор Норк.
В ходе дисциплинарного производства установлено, что прокуроры по делу исполняли свои служебные обязанности ненадлежащим образом.
В частности, в нарушение требований Уголовного кодекса РА, вступившего в силу с 1 июля 2022 года, обвиняемые впервые были приговорены к лишению свободы за совершение нетяжкого преступления.
Результаты дисциплинарного производства были направлены в Комиссию по этике при Генеральном прокуроре РА 19 и 20 июля 2023 года.
Решениями от 20 июля 2023 года Комиссия по этике подтвердила наличие дисциплинарных нарушений и вину двух вышеуказанных прокуроров.
Согласно приказам Генерального прокурора от 21 июля 2023 года прокурорам назначено дисциплинарное взыскание «выговор».