Ազատազրկում՝ առանց բավարար իրավական հիմքերի. գլխավոր դատախազի հրամանով՝ 2 դատախազի նկատմամբ կիրառվել է «նկատողություն» տեսակի կարգապահական տույժ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2023 թվականի ապրիլի 28-ի և հունիսի 26-ի որոշումների հիման վրա՝ Զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական կայազորների գործունեության նկատմամբ վերահսկողության բաժնում և Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող երկու անձի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ:
Կարգապահական վարույթի ընթացքում պարզվել է, որ դատական գործով դատախազները ոչ պատշաճ են կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները:
Մասնավորապես` 2022 թվականի հուլիսի 1-ից գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի պահանջների խախտման արդյունքում՝ առաջին անգամ ոչ մեծ ծանրության հանցանք կատարած մեղադրյալների նկատմամբ ազատազրկման ձևով պատիժ է նշանակվել:
Կարգապահական վարույթի արդյունքները 2023 թվականի հուլիսի 19-ին և հուլիսի 20-ին ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողով:
Էթիկայի հանձնաժողովը 2023 թվականի հուլիսի 20-ի որոշումներով՝ հաստատված է համարել կարգապահական խախտումների առկայությունը և դրանցում Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության և ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական կայազորների գործունեության նկատմամբ վերահսկողության բաժնի երկու դատախազի մեղավորությունը:
Գլխավոր դատախազի 2023 թվականի հուլիսի 21-ի հրամաններով՝ դատախազների նկատմամբ նշանակվել է «նկատողություն» տեսակի կարգապահական տույժ:

Imprisonment without sufficient legal grounds. Disciplinary Penalty “Reprimand” was imposed on 2 prosecutors by the Prosecutor General’s order
Based on the Prosecutor General Anna Vardapetyan’s decisions dated April 28 and June 26, 2023, disciplinary proceedings were initiated against 2 prosecutors, holding autonomous positions at the Division for Supervision of the Activities of the Prosecutor’s Offices of Military Garrisons of the Central Military Prosecutor’s Office and Prosecutor’s Office of Avan and Nor Nork Administrative Districts.
In the course of the disciplinary proceedings, it was discovered that the prosecutors under the case had performed their official duties improperly.
Particularly, in violation of the requirements of the RA Criminal Code effective from July 1, 2022, for the first time the defendants were sentenced to imprisonment for commission of not а grave crime.
The results of the disciplinary proceedings were sent to the Ethics Commission under the RA Prosecutor General on July 19 and July 20, 2023.
By the decisions of July 20, 2023, the Ethics Commission confirmed the existence of disciplinary violations and the guilt of two above-mentioned prosecutors.
According to the orders of the Prosecutor General dated July 21, 2023, a disciplinary penalty "reprimand" was imposed on the prosecutors.