Ստեփանավանի սոցիալական ծառայությունների տարածքային գործակալության նախկին պետն ու աշխատակիցները հափշտակել են 245 մլն դրամ․ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
Լոռու մարզպետարանի Ստեփանավանի սոցիալական ծառայությունների տարածքային գործակալության նախկին պետ Ա.Ղ.-ն Գործակալության աշխատակիցներ Ա.Գ.-ի, Ա.Ք.-ի, Խ.Ռ.-ի, Հ.Ս.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, առանց Ստեփանավան համայնքի և հարակից բնակավայրերի մի շարք բնակիչների գիտության, վերջիններիս ընտանիքներին ձևականորեն ընդգրկել է անապահովության գնահատման համակարգում:
Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով պարզվել է, որ Գործակալության նախկին պետ Ա.Ղ.-ն Գործակալության աշխատակիցներ Ա.Գ.-ի, Ա.Ք.-ի, Խ.Ռ.-ի, Հ.Ս.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, անապահովության գնահատման համակարգում վերոնշյալ ընտանիքներին վերաբերող սոցիալ-տնտեսական պայմանների վերաբերյալ ներառել է նպաստի իրավունք տվող ոչ հավաստի, կեղծ տեղեկություններ, որի արդյունքում պետական բյուջեից ստացված նպաստի գումարներից խարդախությամբ հափշտակել են 245 մլն 313 հազար 500 դրամ։
2023 թվականի հուլիսի 13-ին հսկող դատախազը Ա.Ղ.-ի, Ա.Գ.-ի, Ա.Ք.-ի, Խ.Ռ.-ի, Հ.Ս.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում` Քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (խոշոր չափերով խարդախություն) և 457-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (փաստաթղթեր կեղծելը, կեղծ փաստաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը)։

Бывший руководитель и сотрудники Степанаваского территориального управления социальных служб похитили 245 млн драмов. Возбуждено уголовное дело
А.Г., бывший начальник Степанаванского территориального управления социальных служб Лорийской области, по предварительному согласованию с работниками учреждения А.Г., А.К., К.Р., Х.С., без сведения ряда жителей Степанавана и близлежащих населенных пунктов, формально включили их семьи в систему оценки необеспеченности.
По материалам уголовного дела, рассмотренным Следственным комитетом, установлено, что бывший руководитель Агентства А.Г. с предварительного согласия сотрудников Агентства А.Г., А.К., К.Р., Х.С., внесли недостоверную и ложную информацию в систему оценки необеспеченности о положения вышеуказанных семей, дающих право на получение пособий, в результате чего из сумм пособий, полученных из государственного бюджета, было обманным путем похищено 245 миллионов 313 тысяч 500 драмов.
13 июля 2023 года надзирающим прокурором возбуждено уголовное дело в отношении А.Г., А.Г., А.К., К.Р., Х.С. согласно ст. 255 ч. 3 п. 3 и ст. 457 ч. 2 УК РА.