«Պաշտոնից ազատում» կարգապահական տույժ՝ Կոտայքի և Արմավիրի մարզերի դատախազությունների երկու դատախազի նկատմամբ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի որոշմամբ՝ 2023 թվականի հունիսի 7-ին Արմավիրի և Կոտայքի մարզերի դատախազություններում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող երկու անձի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ:
Կարգապահական վարույթի ընթացքում պարզվել է, որ դատախազները դրսևորել են դատախազի հեղինակությունը, բարի համբավը, պատիվը և արժանապատվությունը արատավորող, դատախազի բարձր հեղինակությանը ոչ հարիր վարքագիծ:
Կարգապահական վարույթի արդյունքները 2023 թվականի հուլիսի 10-ին ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողով:
Էթիկայի հանձնաժողովը 2023 թվականի հուլիսի 12-ի որոշմամբ՝ հաստատված է համարել կարգապահական խախտումների առկայությունը, դրանցում Արմավիրի և Կոտայքի մարզերի դատախազությունների երկու դատախազի մեղավորությունը և դրական եզրակացություն է տվել վերջիններիս նկատմամբ «պաշտոնից ազատում» կարգապահական տույժ նշանակելու վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազի միջնորդությանը:
Գլխավոր դատախազի 2023 թվականի հուլիսի 14-ի հրամաններով՝ Կոտայքի և Արմավիրի դատախազության երկու դատախազներն ազատվել են պաշտոնից:

Дисциплинарное взыскание «увольнение» в отношении двух прокуроров прокуратур Котайкской и Армавирской областей
По решению Генерального прокурора РА Анны Вардапетян от 7 июня 2023 года в отношении двух лиц, занимающих автономные должности в прокуратурах Армавирской и Котайкской областей, возбуждено дисциплинарное производство.
В ходе дисциплинарного производства было установлено, что поведение прокуроров порочило репутацию, доброе имя, честь и достоинство прокурора, не соответствовало высокому авторитету прокурора.
10 июля 2023г. результаты дисциплинарного производства были направлены в Комиссию по этике при Генеральном прокуроре РА.
Комиссия по этике решением от 12 июля 2023 года подтвердила наличие дисциплинарных нарушений, вину двух прокуроров прокуратур Армавирской и Котайкской областей и дала положительное заключение на ходатайство Генерального прокурора РА о наложении дисциплинарное взыскание в виде «увольнения».
Согласно приказам Генерального прокурора от 14 июля 2023 года двое прокуроров Котайкской и Армавирской прокуратур освобождены от занимаемых должностей.