«Պաշտոնից ազատում» կարգապահական տույժ՝ Կոտայքի և Արմավիրի մարզերի դատախազությունների երկու դատախազի նկատմամբ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի որոշմամբ՝ 2023 թվականի հունիսի 7-ին Արմավիրի և Կոտայքի մարզերի դատախազություններում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող երկու անձի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ:
Կարգապահական վարույթի ընթացքում պարզվել է, որ դատախազները դրսևորել են դատախազի հեղինակությունը, բարի համբավը, պատիվը և արժանապատվությունը արատավորող, դատախազի բարձր հեղինակությանը ոչ հարիր վարքագիծ:
Կարգապահական վարույթի արդյունքները 2023 թվականի հուլիսի 10-ին ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողով:
Էթիկայի հանձնաժողովը 2023 թվականի հուլիսի 12-ի որոշմամբ՝ հաստատված է համարել կարգապահական խախտումների առկայությունը, դրանցում Արմավիրի և Կոտայքի մարզերի դատախազությունների երկու դատախազի մեղավորությունը և դրական եզրակացություն է տվել վերջիններիս նկատմամբ «պաշտոնից ազատում» կարգապահական տույժ նշանակելու վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազի միջնորդությանը:
Գլխավոր դատախազի 2023 թվականի հուլիսի 14-ի հրամաններով՝ Կոտայքի և Արմավիրի դատախազության երկու դատախազներն ազատվել են պաշտոնից:

“Dismissal from Office” disciplinary penalty was imposed on two prosecutors of the Prosecutor’s offices of Kotayk and Armavir regions
By the decision of Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia of June 7, 2023 a disciplinary proceedings was initiated against two persons holding autonomous position in the Prosecutor’s offices of Armavir and Kotayk regions.
In the course of the disciplinary proceedings it was found out that the prosecutors demonstrated a conduct incompatible with the high reputation of the prosecutor that may disgrace the reputation, good fame, honour or dignity of the prosecutor.
The results of the disciplinary proceedings of July 10, 2023 were submitted to the ethics commission adjunct to the Prosecutor General of the Republic of Armenia.
By the decision of July 12, 2023 the ethics commission confirmed the existence of the disciplinary penalties as well as the guilt of two prosecutors of the Prosecutor’s offices of Armavir and Kotayk regions and gave an affirmative conclusion on the motion of the Prosecutor General of the Republic of Armenia on the imposition of “dismissal from office” disciplinary penalty on two prosecutors of the Prosecutor’s offices of Kotayk and Armavir regions.
By the orders of the Prosecutor General of July 14, 2023 two prosecutors of the Prosecutor’s offices of Kotayk and Armavir regions were dismissed from their office.