Հրաձգային գումարտակի հրամանատարի տեղակալը 2020 թվականի սեպտեմբերի 28-ին մարտական դիրքի անձնակազմի մոտ խուճապ է տարածել և հրամայել նահանջել. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
Հրաձգային գումարտակի հրամանատարի տեղակալ Մ.Պ.-ն, 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին` Կառավարության կողմից հայտարարված ռազմական դրության ժամանակ, հակառակորդի առաջխաղացումը կասեցնելու և տարածումը կանխելու փոխարեն, մարտական դիրքի անձնակազմի մոտ խուճապ է տարածել և հրամայել նահանջել:
Մասնավորապես՝ գումարտակի հրամանատարի տեղակալ Մ.Պ.-ն, դեռևս 2020 թվականի սեպտեմբերի 26-ին, նշանակված լինելով որպես N զորամասի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքի պատասխանատու, սեպտեմբերի 28-ին խնդիր է ստացել իրականացնել Արցախի Հանրապետության շփման գծի ու օդային տարածության պահպանությունը, կանխել սահմանի խախտումը:
Նույն օրը՝ ժամը 14:00-ի սահմաններում, տեղեկանալով, որ ադրբեջանական զինված ուժերը ճեղքել են իր պաշտպանության տեղամասի հարևանությամբ գտնվող ՊԲ N զորամասի պաշտպանական բնագիծը՝ Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Թալիշ բնակավայրի ուղղությունից, պարտավոր լինելով կասեցնել հակառակորդի առաջխաղացումը, ստորաբաժանման նահանջն իրականացնել կազմակերպված ու գաղտնի՝ անտեսելով մարտական դիրքերը և զբաղեցրած բնագիծն անպաշտպան թողնելու հանգամանքը, դրսևորել է անգործություն և կատարել իշխանազանցություն: Մասնավորապես՝ չունենալով զբաղեցրած N մարտական դիրքից նահանջելու վերաբերյալ գումարտակի հրամանատարի հրամանը՝ մարտական դիրքի անձնակազմի մոտ խուճապ է տարածել՝ հայտնելով, որ դիտարկվել են հակառակորդի տանկեր, որոնք հասնելու են իրենց ու ոչնչացնեն: Այնուհետև, հրամայել է անմիջապես նահանջել և, առանց մարտ վարելու, դիրքի ամբողջ անձնակազմի հետ լքել է մարտական դիրքը և նահանջել:
Արդյունքում՝ հակառակորդն անխոչընդոտ առաջացել և վերահսկողության տակ է վերցրել մարտական դիրքերը:
2023 թվականի հունիսի 2-ին հսկող դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Մ.Պ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 4-րդ մասով (իշխանությունը չարաշահելը, իշխանազանցությունը կամ իշխանության անգործությունը)։
2023 թվականի հուլիսի 7-ին դատախազը քրեական վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնել է Հակակոռուպցիոն դատարան։

On September 28, 2020, the Deputy Commander of the Infantry Battalion sowed panic among the personnel of the Military Positions and ordered a retreat
On September 27, 2020, during the martial law declared by the Government, instead of suspending the enemy’s offensive, M.P., the Deputy Commander of the Infantry Battalion, sowed panic among the personnel of the military positions and ordered a retreat.
In particular, the Deputy Commander of the battalion, on September 26, 2020, being assigned as the person in charge of the military position of the guarded territory of the N military unit, on September 28 was given the task to implement the protection of the contact line and airspace of the Republic of Artsakh, to prevent border infringements.
On the same day, about 14:00 pm, having learned that the Azerbaijani armed forces broke through the defensive line of the military unit N of the Armed Forces of the Republic of Artsakh from the direction of the Talish settlement, Martakert region of the Republic of Artsakh, being obliged to stop the enemy's offensive, organize the Unit’s retreat in a covert manner, ignoring the fact of leaving the military positions and defensive line unprotected, showed inaction and abused his powers. In particular, not having the command of the battalion commander to retreat from the occupied military position N, sowed panic among the personnel thereof, reporting that enemy tanks had been observed, which would reach and destroy them. Then, he ordered to immediately retreat and, left the military position with personnel without fighting.
As a result the enemy freely moved forward and occupied the military positions.
On June 2, 2023, the supervising prosecutor initiated public criminal prosecution against M.P. under Article 375(4) of the RA Criminal Code (abuse of powers).
On July 7, 2023, the prosecutor submitted the files of the criminal proceedings with an indictment to the Criminal Court of First Instance of Syunik Region.