Դատախազությունը հարուցել է պետական շահերի պաշտպանության 9 հայց՝ 128 մլն 463 հազար դրամի բռնագանձման պահանջով. ամփոփվել են 2023 թվականի 1-ին կիսամյակի արդյունքները
2023 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից քաղաքացիական դատավարության կարգով հարուցվել է պետական շահերի պաշտպանության 9 հայց՝ 128 մլն 463 հազար դրամի բռնագանձման պահանջով:
Վարչական դատավարության կարգով հարուցվել է 144 հայց՝ պետական և համայնքային շահերի խախտումներով վարչական մարմինների ակտերն առոչինչ կամ անվավեր ճանաչելու և դրանց հետևանքները վերացնելու պահանջով:
Ուսումնասիրությունների արդյունքներով ՀՀ քննչական մարմիններին ներկայացվել է հանցանքի մասին 34 հաղորդում, որոնցով պատճառված ընդհանուր վնասը կազմել է շուրջ 10 մլրդ 44 մլն 521 հազար դրամ:

Прокуратура возбудзила 9 исков в защиту государственных интересов с требованием о конфискации 128 млн 463 тыс драмов: подведены итоги 1 полугодия 2023 года
В течение 1-го полугодия 2023 года Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры возбудило 9 исков о защите государственных интересов в порядке гражданского судопроизводства с требованием о конфискации 128 млн 463 тыс. драмов РА.
В административном порядке возбуждено 144 исков с требованием признать недействительными или отменить акты административных органов, противоречащие интересам государства и общества, устранить их последствия.
По результатам проведенных экспертиз в следственные органы Республики Армения было представлено 34 сообщения о преступлении, причинившие тем самым ущерб более 10 миллиардов 44 миллионов 521 тысяч драмов.