Հայաստանի գլխավոր դատախազը մասնակցել է Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի 8-րդ նիստին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հուլիսի 4-ին Եկատերինբուրգում մասնակցել է Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական ​​խորհրդի 8-րդ նիստին և անդամ երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ քննարկել կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդի հարցերն ու դրանք հաղթահարելու ուղիները:
Նիստին մասնակցել են նաև Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովը, Բելառուսի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Անդրեյ Շվեդը, Ղրղզստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Կուրմանկուլ Զուլուշևը, Ղազախստանի Հանրապետության Հակակոռուպցիոն ծառայության ղեկավար Ասխաթ Ժումագալին և Տաջիկստանի Հանրապետության Ֆինանսական վերահսկողության ու կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործակալության տնօրեն Սուլայմոն Սուլթոնզոդան:
Աննա Վարդապետյանը, նախքան ելույթին անցնելը, շնորհավորել է ռուս գործընկերոջը՝ Իգոր Կրասնովին, Խորհրդի նախագահի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ նիստի արդյունքները կնպաստեն կոռուպցիայի դեմ պայքարում դատախազական արձագանքման մեխանիզմների արդյունավետ կիրառման զարգացմանը։
ՀՀ գլխավոր դատախազն իր ելույթում անդրադարձ է կատարել նախորդ ժամանակահատվածում կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության ձեռնարկած միջոցառումներին և ընդգծել, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը շարունակում է մնալ Հայաստանի Հանրապետության պետական ​​քաղաքականության առաջնահերթ ուղղություններից մեկը: Այս համատեքստում Աննա Վարդապետյանը կարևորել է մի շարք միջազգային կառույցների կողմից Հայաստանի՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ կատարած աշխատանքներում առաջընթացի արձանագրումը:
Աննա Վարդապետյանը գործընկերներին է ներկայացրել 2019 թվականից հետո Հայաստանում հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ մարմինների ստեղծման ուղղությամբ ձեռնարկված աշխատանքները։
Գլխավոր դատախազն անդրադարձել է նաև շահերի բախման ինստիտուտի բարեփոխումներին, հայտարարագիր ներկայացնող անձանց շրջանակի ընդլայնմանը, պաշտոնատար անձանց և քաղաքացիական ծառայողների կողմից ստացված նվերների գրանցման պարտավորությանը, ազդարարման համակարգի բարելավմանը, Հակակոռուպցիոն հաղորդակցության գործողությունների ծրագրի շրջանակում իրականացված աշխատանքներին, ինչպես նաև պաշտոնատար անձի կողմից ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու վերաբերյալ ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված կարգավորումներին:
Ամփոփելով խոսքը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է, որ Հայաստանն ունի կամք և վճռականություն՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարում իրական արդյունքներ գրանցելու համար:

Генеральный прокурор Армении приняла участие в 8-м заседании Межгосударственного антикоррупционного совета
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян 4 июля приняла участие в 8-м заседании Межгосударственного антикоррупционного совета в Екатеринбурге и обсудила с высокопоставленными лицами стран-членов актуальные вопросы борьбы с коррупцией и пути их преодоления.
В задеании принимали участие Генеральный прокурор Российской Федерации Игорь Краснов, Генеральный прокурор Республики Беларусь Андрей Швед, Генеральный прокурор Кыргызской Республики Курманкул Зулушев, руководитель Антикоррупционной службы Республики Казахстан Асхат Жумагали и дирекор Агентства финансового контроля и борьбы с коррупцией Республики Таджикистан Сулаймон Султанзода.
Анна Вардапетян, прежде чем приступить к выступлению, поздравила своего российского коллегу Игоря Краснова со вступлением в должность председателя Совета и выразила надежду, что итоги заседания будут способствовать развитию эффективного использования механизмов прокурорского реагирования в борьбе с коррупцией.
В своем выступлении Генеральный прокурор Республики Армения коснулась мер, предпринятых Республикой Армения в сфере борьбы с коррупцией в предыдущий период, и подчеркнула, что борьба с коррупцией продолжает оставаться одним из приоритетных направлений государственной политики Республики Армения. В этом контексте Анна Вардапетян подчеркнула успехи, зафиксированние рядом международных организаций в борьбе с коррупцией в Армении.
Анна Вардапетян представила коллегам работу, проводимую в направлении создания антикоррупционных институциональных органов в Армении после 2019 года.
Генпрокурор также коснулась реформ института конфликта интересов, расширения круга лиц, подающих декларацию, обязательности регистрации подарков, полученных должностными лицами и государственными служащими, совершенствования системы осведомбления, проводимых работ в рамках программы действий по борьбе с коррупцией, а также незаконного участия должностного лица в предпринимательской деятельности в Республике Армения в порядке, предусмотренном законодательством.
Подведя выступление, Генеральный прокурор Республики Армения подчеркнула, что у Армении есть воля и решимость для достижения реальных результатов в борьбе с коррупцией.