Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը ընդունվել է վարույթ
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2023 թվականի հունիսի 27-ին վարույթ է ընդունել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակազմի ՀՀ բժշկասոցիալական փորձաքննության գործակալության թիվ 6 բժշկասոցիալական փորձաքննության հանձնաժողովի նախկին նախագահ Ժ․Հ․-ից և նրա հետ փոխկապակցված մեկ անձից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
- Երևան քաղաքում գտնվող մեկ անշարժ գույք, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրա միջին շուկայական արժեքը, որը կազմում է 38 մլն 800 հազար դրամ
- 80 հազար ԱՄՆ դոլարի չափով ներդրված ավանդներ, ինչպես նաև 130 մլն 875 հազար 843 դրամ՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդ
- 4 մլն 287 հազար 647 դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և ենթակա է բռնագանձման՝ հիմք ընդունելով Օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասը։

Очередное обращение о конфискации имущества незаконного происхождения принято к производству
27 июня 2023 г. Антикоррупционный суд принял к производству очередной иск о конфискации имущества незаконного происхождения.
Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры обратилось в суд с иском о конфискации у Д.Х., бывшего председателя Медико-социальной экспертизы № 6 Агентства медико-социальной экспертизы аппарата Министерства труда и социальных вопросов РА и его аффилированных лиц в пользу Республики Армения:
- Одно недвижимое имущество, находящееся в Ереване, а в случае невозможности его среднюю рыночную стоимость, которая составляет 38 миллионов 800 тысяч драмов РА,
- Депозиты в размере 80 тысяч долларов США, а также 130 миллионов 875 тысяч 843 драмов в качестве остатка незаконных доходов,
- 4 миллиона 287 тысяч 647 драмов РА, которые не обоснованы законными доходами лица, имеют незаконное происхождение и подлежат конфискации на основании части 4 статьи 20 Закона.