Դատախազության 105-ամյակին նվիրված խորհրդաժողովի արդյունքներն ամփոփող փաստաթուղթ է ընդունվել
2023 թվականի հուլիսի 1-2-ը ՀՀ գլխավոր դատախազությունը և Եվրոպայի խորհուրդը համատեղ խորհրդաժողով են անցկացրել Հայաստանի Երևան քաղաքում «Դատախազի անկախությունը՝ որպես իրավունքի գերակայության երաշխավոր» թեմայով:
Խորհրդաժողովին մասնակցել են Եվրոպայի խորհրդի հինգ անդամ երկրների գլխավոր դատախազներն ու Եվրոպայի խորհրդի, Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի և Եվրոպական միության քրեական արդարադատության գործակալության ներկայացուցիչները:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, ամփոփելով երկօրյա խորհրդաժողովի արդյունքները, հնչեցրել է մասնակիցների կողմից ընդունված փաստաթղթի բովանդակությունը.
«Խորհրդաժողովի մասնակիցները նշել են, որ Վենետիկի հանձնաժողովի «Դատական համակարգի անկախության մասով Եվրոպական ստանդարտների վերաբերյալ հաշվետվությունում /մաս 2՝ դատախազական ծառայություն/» ևս նշվել է, որ քրեական արդարադատության համակարգերը տարբերվում են ամբողջ Եվրոպայում, և տարբեր համակարգեր արմատավորվել են տարբեր իրավական մշակույթների մեջ ու բոլոր պետությունների համար մեկ միատեսակ մոդել չկա: Օրինակ՝ կարևոր տարբերություններ կան այն համակարգերի միջև, որոնք քրեական դատավարության շրջանակներում իրենց բնույթով մրցակցային են կամ ինկվիզիտորական:
Ընդգծել են, որ այն, ինչը կարող է այս բոլոր համակարգերին միավորել, դատախազական ծառայության անկախության պահանջն է, որպես օրենքի գերակայության և արդարադատության անկախության նախադրյալ:
• Այս մասով հիշատակել են, որ Եվրոպայի դատախազների խորհրդատվական խորհուրդը (ԵԴԽԽ) դատախազներին վերաբերող Եվրոպական նորմերի ու սկզբունքների (ներառյալ Հռոմի ստատուտը) վերաբերյալ իր Կարծիքում №9 (2014) նշել է, որ քանի որ դատախազական ծառայության անկախությունն ու ինքնավարությունը անփոխարինելի է դատական համակարգի անկախության համար, ապա դատախազների ու դատախազական ծառայության անկախության ու ինքնավարության ընդհանուր միտումը պետք է հետագայում ևս քաջալերվի:
• Համապատասխանաբար ընդգծել են դատախազական ծառայության ինստիտուցիոնալ անկախության ու անհատ դատախազների գործառնական անկախության սկզբունքներն ու նաև նշել, որ ինչպես նշված է Վենետիկի հանձնաժողովի Օրենքի գերակայության ստուգաթերթում, օրինականության սկզբունքի համաձայն, հանրային հետապնդումը պետք է լինի միայն օրենքի հիման վրա և օրենքի համաձայն: Սա չի խոչընդոտում այն փաստին, որ օրենքը դատախազությանը տրամադրի քրեական դատավարություն սկսելու կամ չսկսելու մասով հայեցողական մոտեցում ցուցաբերելու լիազորություն (հնարավորության սկզբունք):
• Կիսվել են Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների համապատասխան փորձով ու պրակտիկ գործունեությամբ և նշել, որ չնայած նրանցից ոմանք ստեղծել են դատախազական խորհուրդներ, Եվրոպայում դեռևս չկան այդպիսի խորհուրդների հետ կապված միատեսակ պրակտիկա կամ պարտադիր չափորոշիչներ:
• Անդրադարձ են կատարել նաև Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի CM/Rec(2000)19 հանձնարարականին՝ քրեական արդարադատության համակարգում հանրային հետապնդման դերի վերաբերյալ, որը ԵԽ գլխավոր գործիքներից մեկն է հանրային հետապնդման և օրենքի գերակայության սկզբունքների տեսանկյունից:
• Անդրադարձ են կատարել նաև բնապահպանական հանցագործությունների աճող բացասական ազդեցությանը և ողջունել 2022 թվականի նոյեմբերի 23-ին Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի կողմից Քրեական իրավունքի միջոցով շրջակա միջավայրի պաշտպանության նոր փորձագետների կոմիտեի կողմից լիազորությունների ընդունումը (ՀՀ- ENV), որն աշխատանքներ կիրականացնի քրեական իրավունքի միջոցով շրջակա միջավայրի պաշտպանության մասին նոր կոնվենցիայի մասով:
• Այս առումով նաև նշվել է Եվրոպայի դատախազների խորհրդատվական խորհրդի (ԵԴԽԽ) թիվ 17 (2022) Կարծիքը շրջակա միջավայրի պաշտպանության գործում դատախազների դերի վերաբերյալ, որն ընդունվել է CM/Rec(2022)20 մարդու իրավունքների և շրջակա միջավայրի պաշտպանության մասին Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի կողմից հանձնարարականի ընդունումից հետո:
• Հույս են հայտնել քրեական հարցերով միջազգային համագործակցության հետագա ամրապնդման վերաբերյալ՝ միաժամանակ երաշխավորելով Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության եվրոպական կոնվենցիայում ամրագրված սկզբունքները:
• Շնորհակալություն են հայտնել Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությանը և Եվրոպայի խորհրդին համաժողովի գերազանց կազմակերպման և արդյունավետ միջոցառման ընթացքում կարծիքների ու փորձի արժեքավոր փոխանակման, ինչպես նաև հետաքրքիր քննարկումների հնարավորություն ստեղծելու համար»:

Принят документ по итогам конференции, посвященной 105-летию прокуратуры
1-2 июля 2023 года Генеральная прокуратура Республики Армения и Совет Европы провели в Ереване совместную конференцию по вопросу о независимости прокуроров в обеспечении верховенства закона.
В конференции приняли участие генеральные прокуроры пяти государств-членов Совета Европы, а также представители Совета Европы, Международной ассоциации прокуроров и Агентства Европейского союза по сотрудничеству в области уголовного правосудия.
Генеральный прокурор РА Анна Вардапетян, подводя итоги двухдневной конференции, огласила содержание принятого участниками документа.
Участники конференции:
• Отметили, что в «Докладе Венецианской комиссии о европейских стандартах независимости судебной власти /Часть 2: Прокурорская служба/» также говорится, что системы уголовного правосудия различаются по всей Европе и что разные системы уходят корнями в разные правовые культуры и нет единой модели для всех государств. Существуют, например, важные различия между системами, которые в рамках уголовно-процессуального права носят состязательный и инквизиционный характер;
• Подчеркнули, что объединять все эти системы может требование независимости органов прокуратуры в качестве предварительного условия верховенства закона и независимости правосудия;
• В этой связи напомнили, что Консультативный совет европейских прокуроров (КСЕП) заявил в своем Заключении № 9 (2014г.) о европейских нормах и принципах, касающихся прокуроров, (включая Римскую хартию), что, поскольку независимость и автономия прокуратуры необходимы для независимости судебной системы, следует и далее поощрять общую тенденцию к независимости и автономии прокуроров и прокуратуры;
• Подчеркнули соответственно принципы институциональной независимости прокуратуры и функциональной независимости отдельных прокуроров, а также отметили, что, как рекомендуется в Контрольном перечне вопросов верховенства права Венецианской комиссии, в соответствии с принципом законности прокуратура должна действовать только на основании и в соответствии с законом. Это не мешает закону предоставлять органам прокуратуры некоторую свободу действий при принятии решения о возбуждении уголовного дела или об отказе в возбуждении уголовного дела (принцип возможности);
• Поделились соответствующей практикой и опытом в государствах-членах Совета Европы и отметили, что, хотя некоторые из них создали прокурорские советы, в Европе до сих пор нет единообразной практики или обязательных стандартов в отношении таких советов;
• Напомнили также Рекомендацию CM/Rec(2000)19 Комитета министров Совета Европы о роли государственного обвинения в системе уголовного правосудия, которая является одним из ключевых инструментов Совета Европы в отношении государственного обвинения и принципов верховенства права;
• Напомнили о растущем негативном воздействии экологических преступлений и приветствовали принятие 23 ноября 2022 года Комитетом министров Совета Европы Положения о новом Комитете экспертов по защите окружающей среды с помощью уголовного права (ПК- ENV), который будет работать над новой Конвенцией об охране окружающей среды с помощью уголовного права;
• Далее в этой связи так же отмечено Заключение CCPE № 17 (2022) о роли прокуроров в защите окружающей среды, принятое после принятия Комитетом министров Совета Европы Рекомендации CM/Rec( 2022)20 по правам человека и охране окружающей среды;
• Выразили надежду на дальнейшее укрепление международного сотрудничества по уголовным делам при соблюдении принципов, закрепленных в Европейской конвенции о защите прав человека и основных свобод;
• Выразили благодарность Генеральной прокуратуре Республики Армения и Совету Европы за прекрасную организацию конференции и за создание возможности для ценного обмена мнениями и опытом и интересных дискуссий, состоявшихся в ходе этого продуктивного мероприятия.