Ներկայացվել է Դատախազության 105-ամյա հոբելյանին նվիրված «Օրինականություն» գիտագործնական պարբերականի նոր համարը
Դատախազության հիմնադրման 105-ամյակի և Դատախազության աշխատակցի օրվա կապակցությամբ կայացած համաժողովի ընթացքում հուլիսի 2-ին ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Համաժողովի մասնակիցներին է ներկայացրել «Օրինականություն» գիտագործնական պարբերականի նոր համարը:
Գլխավոր դատախազը հիշեցրել է, որ ամիսներ առաջ ՀՀ գլխավոր դատախազի նախկին տեղակալ, ներկայում Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանի ջանքերով մեկնարկեցին 1997 թվականից հրատարակվող «Օրինականություն» գիտագործնական պարբերականի բարեփոխման աշխատանքները, որի շրջանակում ընդլայնվեց խմբագրական խորհրդի կազմի աշխարհագրությունը (պարբերականի միջազգայնացման գործընթացի շրջանակներում Խորհրդի կազմում ընդգրկվեցին համաշխարհային հեղինակավոր շտեմարաններում հրապարակումներ ունեցող մասնագետներ):
Մարդու իրավունքների պաշտպան, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, ԵՊՀ սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի դոցենտ, Պարբերականի խմբագրական խորհրդի անդամ Անահիտ Մանասյանը շնորհավորել է բոլոր դատախազներին, Դատախազության աշխատակիցներին՝ մասնագիտական տոնի կապակցությամբ և մաղթել, որ իրավունքի գերակայության, մարդու և քաղաքացու իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանության, իրավական անվտանգության երաշխավորման առաքելությունը դատախազներն իրականացնեն առավելագույն նվիրումով և ջանասիրությամբ:
Անահիտ Մանասյանը շնորհակալություն է հայտնել համաշխարհային հեղինակավոր շտեմարաններում հրապարակումներ ունեցող մասնագետներին՝ Պարբերականի խմբագրական խորհրդի կազմում ընդգրկվելու առաջարկն ընդունելու համար և ընդգծել, որ փոփոխվել են Պարբերականում տպագրվող հոդվածներին ներկայացվող պահանջներն ու պարբերականի քաղաքականությունը:
Իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Հայ-ռուսական համալսարանի իրավունքի և քաղաքականության ինստիտուտի իրավունքի տեսության և սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի վարիչ, Պարբերականի խմբագրական խորհրդի անդամ Արթուր Ղամբարյանը ևս շնորհավորել է դատախազներին մասնագիտական տոնի կապակցությամբ և իր ելույթում անդրադարձել Դատախազության պարբերականի կարևորությանն ու ընդգծել բարեփոխումների արդյունքում ներդրված միջազգային բարձր չափանիշների կարևորությունը:
Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել Պարբերականի բարեփոխումներին ուղղված աշխատանքներում ներդրում ունեցած բոլոր գործընկերներին, միջազգային հեղինակավոր մասնագետներին՝ իրենց ներգրավմամբ Դատախազության «Օրինականություն» գիտագործնական պարբերականը զարգացման որակապես նոր փուլ տեղափոխելու համար և հույս հայտնել, որ առաջիկա տարիներին տեղացի և միջազգային իրավաբանների կողմից իրենց հոդվածները միջազգային պարբերականներում հրապարակելու մասին քննարկումներում, հեղինակավոր պարբերականների անունների կողքին, կհնչի նաև Հայաստանի Հանրապետության դատախազության «Օրինականություն» գիտագործնական պարբերականի անունը:
Հիշեցնենք, որ Համաժողովը կազմակերպվել էր Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի՝ «Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման» 2023-2027 թվականների ծրագրային ձևաչափի շրջանակում՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության հետ համատեղ՝ Եվրոպայի խորհրդի աջակցությամբ:

The new edition of the Scientific-Practical Magazine "Legality" dedicated to the 105th Anniversary of the Prosecutor's Office was presented
On June 2, RA Prosecutor General Anna Vardapetyan presented new edition of the Scientific-Practical Magazine "Legality" to the participants of the conference held on the occasion of the 105th Anniversary of the Establishment of the Prosecutor's Office and the Day of the employee of the Prosecutor's Office.
The Prosecutor General reminded that months ago, with the efforts of Anahit Manasyan, the former Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia, currently – the Human Rights Defender, the works on reforming the Scientific-Practical Magazine "Legality", published since 1997, were started, within the framework thereof the geography of the Editorial Board had been expanded (specialists with publications in world-known magazines were included in the Board as part of the Magazine’s internationalization process).
Anahit Manasyan, the Human Rights Defender, Candidate of Sciences in Law, Associate Professor of the YSU Constitutional Law Department, a member of Magazine’s Editorial Board, congratulated all the prosecutors, employees of the Prosecutor's Office on the occasion of the professional day and wished that prosecutors would carry out the mission of safeguarding the supremacy of law, the protection of human/citizen rights and freedoms, as well as legal security with maximum dedication and diligence.
Anahit Manasyan expressed gratitude to the specialists with publications in world-known magazines for accepting the offer to be included in the Editorial Board of the Magazine and emphasized that the requirements for the articles published therein and its policy had been changed.
Artur Ghambaryan, Doctor of Sciences in Law, Professor, Head of the Russian-Armenian (Slavonic) University Department of Theory of Law and Constitutional Law, a member of the Editorial Board of the Magazine, also congratulated the prosecutors on the occasion of the professional day and in his speech referred to the importance of the Magazine, as well as emphasized the high international standards introduced as a result of the reforms.
Anna Vardapetyan, the Prosecutor General of the Republic, expressed gratitude to all the colleagues who contributed to the reform of the Magazine, the international experts for their involvement in the development of the magazine "Legality", and expressed hope that in the coming years, in discussions about publishing their articles in international magazines by local and international lawyers, the name of the Magazine "Legality" of the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia would also be mentioned along with the international prestigious magazines.
Reminder:
The conference was organized within the framework of the 2023-2027 programme “Partnership for Good Governance”, co-funded by the European Union and the Council of Europe, and implemented by the Council of Europe.